AK PARTİ’ ye gönül veren dostlarımızın kendi inanç ve düşünceleri gereği Mart 2024’de yapılacak olan Yerel Yönetim seçimlerinde bu sefer İBB ‘yi kazanacağız demelerini saygı ile karşılıyorum ama saha ve İstanbul’un 39 ilçesinde yaptığımız sokak röportajları şu an aynı şeyi söylemiyor.

Biz İstanbul Times Tv Özel Youtube kanalı ve İstanbul Times Tv Face Book kanalı olarak İstanbul’un 39 ilçesinin meydanlarına veya ana caddelerine gidip Ekrem başkanın 4 yıllık çalışmalarından memnun musunuz değil misiniz ? ve CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, Ak Parti’nin adayı başka birisi olsa hangi adaya oy verirsiniz diye soru soruyoruz her ilçede sayın Ekrem İmamoğlu’nu 23 Haziran 2019’da aldığı oydan daha az oy almadığını görmek mümkün.

Elbette daha önce İmamoğlu’na oy verdiği halde bugün vermeyeceğini söyleyen seçmenler var ancak daha önce oy vermediği halde bu sefer vereceğim diyenlerde mevcut.

Hele 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı 2.tur seçiminden sonra dövizin % 40 ,Akaryakıtın da % 60’a yakın atış görmesi,Motorlu taşıtlar vergisinin bu sene duble alınacak olması ve KDV oranlarının artması ile halkın sırtına her şeyin zam olarak yüklenmesi sokaktaki Ak Parti seçmeni tarafından bile ciddi bir tepki ile karşılanıyor.

Hele memurlara ve asgari ücretliye 2-3 ay içinde enflasyon’a karşı eriyecek olmasına rağmen ciddi bir zam yapılıp emekli için sadece % 25 yapılması emekliyi çileden çıkardı.

Birkaç gün önce Avcılar Marmara caddesinde bir emekli ile yaptığım sokak röportajında emekli aynen şunları söylemişti:

Video Linki :

https://www.facebook.com/IstanbulTimesTv/videos/1281865829112333

“Daha önce benim yanımda Ak Parti’yi eleştirdikleri zaman kimseyi konuşturmaz cevabını anında verirdim. 14 ve 28 Mayıs 2023 genel seçiminde 90 yaşında yatalak olan annemi taksiye bindirip oy kullanmaya götürdüm. Biz memurlar ile aynı çarşı pazarda alış veriş yapıyoruz. Kaynak yoksa herkese aynı eşit zammı yapsınlar. Bir kesime % 80 diğer kesime % 25 artış verilmesi hiç doğru ve hoş değil. Bugüne kadar bize Ak Parti Fakir, Fukara, Garip Gurebayı düşünmediğini söyleyenlere kızıyordum ama demek ki biz hatalıymışız. Şu an GİDİP Ak Parti de ki üyeliğimi sildireceğim. Artık bu kadarda olmaz ayıptır yahu günahtır bize bu yapılır mı ? Esenyurt’ta 1.800 TL Kira ödüyordum ev sahibim beni evden çıkardı.

Avcılar Cihangir’de arkadaşımın uygun fiyata vermesine rağmen zar zor 7.000 TL ye kiralık yer buldum. Maaşımın yarıdan fazlasını kiraya verirsem ben nasıl geçineceğim ? (Lütfen daha fazlasını ekte linkini verdiğimiz videoda izleyebilirsiniz) …

DÖRT SENE İÇİNDE BAZI SEÇMENLERİN DEĞİŞİK NEDENLERDEN DOLAYI EKREM BAŞKANDAN DESTEĞİNİ ÇEKMİŞ OLANLAR VAR AMA BÜTÜN ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKANIN ŞİKAYET ETMEDEN SAMİMİ VE İÇTEN BİR ŞEKİLDE HİZMET ETMEYE ÇALIŞTIĞINI GÖREN BAŞKA SEÇMENLERDE YENİ DÖNEDEM İMAMOĞLU'NA DESTEK VERECEĞİNİ SÖYLÜYOR…

İYİ Parti’nin el yükseltmek için kendi adaylarımız ile seçime gireceğiz demelerini izliyoruz. Ancak Ekrem başkanın yeniden İBB adayı olması halinde İBB’de iş sahibi olan bir çok İyi Partili idarecilerin baskısı ile Akşener’ in bazı stratejik Büyükşehirler’de bir adaylarının seçileceği bir ilçede aday gösterilmesi halinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ve her ilçede birer meclis üyesi kontejanı isteyerek İmamoğlu’na destek vereceğini düşünüyorum.

HDP DESTEĞİ DAHA ÖNEMLİ …NEDEN Mİ ?

Erdoğan’ın İstanbul,Ankara,Adana,Mersin ve Antalya’da seçimi kazanmak için el altında HDP ile anlaşıp Belediyelerine Kayyım atamayı daha zor hale getirmek ve cezaevindeki bir çok HDP’li siyasetçinin tahliyesinin önünü açma sözü vererek HDP kendi adayını çıkarsın diyebilir.

Bu şartlar altında hiç kimsede ne HDP’ yi nede Ak Partiyi suçlayamaz.

Çünkü bir siyasi partinin seçimde kendi adayı ile seçime girmesi kadar normal ve doğru bir şey olamaz. Hiç bir başka siyasi parti'de diğer bir siyasi partiye neden aday çıkardın diye suçlayamaz. 

EKREM BAŞKAN CHP’Yİ İKTİDAR YAPMAK İÇİN ÇABALIYOR AMA…

Ekrem başkan her faninin çok ama çok isteyeceği bir makam olan İBB başkanı olmayı aktif, pratik, içten ve samimi yaklaşımları ile 3 ay içinde iki kez kazanan tek kişidir.

Bu görev zaten yeteri kadar onurlu bir görev. O rahatını ve keyfini istese işini yapar ve Mart 2024’de yeniden aday olur ve işine bakar.

Ama o Karadeniz gibi zor ve meşakkati olan bir işe talip oluyor ve 1950’den bu yana tek başına iktidar olamayan CHP’yi iktidar yapmak için zor bir işi yapmak istiyor.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu diretip illa ben aday olacağım demeseydi ve halkın aday olmasını istediği İmamoğlu’nun aday olmasına müsaade esteydi bugün bu zor sorulara muhatap olmayabilirdi.

Her şeyin en doğrusunu elbette Allah bilir ama bizde kul olarak tahminlerimizi aktarabiliyoruz.

Bize göre İmamoğlu aday yapılsaydı ilk turda kazanabilme şansı sayın Kılıçdaroğlu’na göre daha yüksekti.

Mansur Yavaş da aday olsaydı o da 2.turda seçimi alabilirdi. Bunu söylerken sadece duygu ve düşüncelerimi söylemiyorum.

İstanbul,Ankara,Diyarbakır,Sakarya,Bolu,Düzce,Mardin, Ordu, Trabzon,Rize,Tekirdağ, Malatya,Elazığ başta olmak üzere onlarca ile giderek sokak röportajları yaptık.

İmamoğlu’nun aday olması halinde açık ara fark ile kazanabileceğine bir çok sokak röportajımızda şahit olduk.

Ancak adaylık sürecinde ne olduysa oldu Akşener’in sizinle kazanamayız dediği halde sayın Kılıçdaroğlu Ekonomi bu kadar kötü iken ben nasıl kazanamam deyip aday oldu.

Ancak günün sonunda % 60 ile 65 arasında kazanıyoruz dedikleri seçimi kaybettiler.

Normal şartlar altında sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 28 Mayıs gecesi sevgili CHP’li dostlarım çok çabaladım çok uğraştım ama kazanamadım hepinizden özür dilerim.

Ben partiyi kurultaya götüreceğim delege kime oy verirse o genel başkan olur demesi en adil ve doğru yol değil mi idi ?

Temiz birisini bulursam hemen bırakırım da ne demek ? 100 yıllık bir siyasi partide temiz bir insan yok ise demek ki sizde 12 yıllık başkanlığınız süresince temiz insanlara imkan tanımamışsınız demezler mi sayın genel başkan ? 

Son sözüm şu olsun ;Eskiden büyük zatların başına bir felaket veya musibet geldiği zaman onu bunu suçlamak yerine “acaba biz nerede bir hata veya yanlışlık yaptık ki başımıza bu felaket veya musibet geldi sorusunu kendilerine sorup cevabını bulur yollarına devam ederlerdi”.

Şu an denilmesi gereken şu 28 Mayıs 2023’de olan oldu Bari 31 Mart 2024 Yerel Yönetim seçimlerini kurtarmak için ne yapmak lazım sorusunun cevabını şimdiden bulmak için CHP'nin çalışması gerekmez mi ?

CHP Bu kongre sürecinde artık 20 - 25 - 30 veya 35 yıldır belde,ilçe ve il başkanlığı yapan başkanları hemen değiştirmesi şarttır.

Yenilenmek ve değişmek dinamizim gertirir. Aksi halde yozlaşma ve diktatörleşme süreci başlar ki bunun da demoraside yeri yok.

Şimdilik diyeceklerim bundan ibarettir sevgili okurum...

İstanbul Times / Hüseyin ÇETİNER -24.07.2023 İstanbul