31 Mart 2024 Yerel Yönetim seçimlerine daha 8 gün var bir kritik yaparak hem bu haftaki gazetemizde hem de burada yayınlayarak kendimi bağlamak istedim bakalım seçim sonucunca öngörülerim ne kadar tutacak ?

31 Mart 2024 Yerel Yönetim Seçimi İle Alakalı Birkaç Söz…

Efendim seçimin tabiatında var olan tahmin kültürü her seçimde de olduğu gibi bu seçimde de oluyor.

Malum yıllardır seçmenin içinde olan bir basın mensubu olarak bu seçimde de 35’e yakın İstanbul’un ilçesinde sokak röportajı yaptım bazılarında ise birkaç tur da yaptık.

Bu sokak röportajlarında elde ettiğim bilgilerin dahilinde benimde bazı tahminlerim var.

Bunları sizinle de paylaşarak daha seçime bir hafta kala kendimi  bağlamak isterim.

1-İBB’De Ekrem İmamoğlu’nun en az 3 ile 4 puan fark ile seçimi kazanacağını    düşünüyorum.

BU İLÇELERE DİKKAT :

1-Sancaktepe

2- Eyüpsultan

3-Üsküdar

4-Bahçelievler

5-Çekmeköy

6-Tuzla 

7-Bayrampaşa

8-Beyoğlu

9-Zeytinburnu    bu ilçelerde CHP adayları seçimi kazanırlarsa şaşırtıcı olmaz.

 Büyükçekmece ve   Küçükçekmece’de ise Ak Parti adayları  ipi göğüsleyebilir.

 Bu seçim 1989 yerel yönetim seçimlerine çok benziyor.Bakalım 31 Mart’ta  sonuçlar nasıl çıkacak ?

Sık sık sokak röportajlarında karşılaştığımız Erdoğan hayranı bir dostumuz murat Kurum seçimi kazanırsa ben 5 gün oruç tutacağım dedi.

Bende  sokak röporajlarımdan çıkan sonuca güvenerek İmamoğlu kazanacak ve bende 1 hafta oruç tutacağım dedim.

 Bir başka sendika şube başkanı arkadaşım da Kurum kazanacak dedi. Bende  o zaman gazetemizde … sonucu bildi diyerek teşekkür ilanı yayınlayacağız dedim. Ben kazanırsam ilan vereceksin diye anlaştık. 

Sonuç olarak inanmış insanlarız ve ayrım yapmayı hiç bir zaman doğru bulmadık. Kim kazanırsa  İstanbul’a ve ilçelere hayırlı olsun demek düşer bize.

Temennim bütün ülkede seçimin kazasız ve belasız bir şekilde tamamlanıp hep beraber  ülkemizin kalkınmasına çalışmayı umut ederim.

EYT’de Çok Büyük Adaletsizlikler Yapıldı…. 

Kimse yanlış anlamazsın neden günü tamam olduğu için sadece yaş bekleyen 2.5 milyon kişi EYT ile emekli edildi diye bir itirazım yok…. Başkasından değil kendimden örnek vereceğim 04.20.2000 girişliyim…

52 yaşındayım 8.500 pirim günüm var sırf girişim 08.09.1999 olmadığı yani diğer bir ifade ile sadece girişim 13 ay sonra olduğu için tam 8 sene bekleyecek olmanın neredesinde ADALET Var ?

Bakın 20 yıl  yani 7.200 pirim günü olan ve 08.09.1999’dan önce girişi olanların yaşına bakn sızın 43 yaşında bile emekli olan onbinlerce insan varken sadece 13 ay geç girişli olduğum için hem aylık 6.000 TL pirim ödeyeceğim hem de emekli olmayarak en az 10.000 TL maaştan mahrum bırakılmamın neresinde adalet var ?

Adil olan 08.09.1999’da girişi olanlar emekli olduğuna göre ben 13 ay geç girişli isem benimde bu tarihten başlayarak 13 ay sonra emekli olmam doğru olan değil mi ?

Kademeli Emeklilik hemen şimdi çıkmalıdır… 

Hükümet 14 Mayıs 2023 genel seçiminden önce her gün 7.200 günü olan Bağ Kur’lular da emekli olacak dedi ama seçim bitti bu konu gündemde düştü. Bu kadar da ayrımcılık fazla.

Düşünsenize ikiz iki kardeş var birisinin 6.000 günü var ve girişi 08.09.1999’dan önce olduğu için o emekli oluyor ama ikizinin 8.000 günü olduğu halde sırf  girişi bir gün geç olduğu için 17 yıl emekli olmak için pirim ödeyerek veya birim ödemeyip bekleyeceksin demenin neresinde adalet var ?

Bu konuda konuşmaya  bile gerek yok sadece HÜKÜMET yaşanan haksızlılığı ve hukuksuzluğu düşünecek o kadar.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmak için bu konuda bariz ve hukuksuz haksızlığı gündeme getirmek zorundaydım ve yazdım.

İstanbul Times -Hüseyin ÇETİNER -23.03.2024 SAAT 9.28 Zeytinburnu - İstanbul