Ergenlik dönemi çocuğunuz için önemli bir geçiş zamanıdır. Çocuğunuzun beklentisi ve sizin nasıl bir ebeveyn tutumu sergileyeceğiniz, burada önemli noktalardan biridir. Sonuç olarak bu süre içerisinde yaptıklarınız, yaşamınızın geri kalan kısmında çocuğunuzla nasıl bir ilişkiniz olacağını tanımlayacaktır.

Ergenler bu dönemde genel olarak; Bağımsızlık ve otonomi sahibi olmaya, mahremiyet ve bireyselliğe saygı gösterilmesine, karar almada ve hata yapmada özgür olmaya, arkadaşlarla daha fazla vakit geçirme ve daha yakın ilişkiler kurmaya, ebeveynlerle ve kardeşlerle daha az vakit geçirmeye ihtiyaç duymaktadırlar.

Ebeveynler ise çocuklarının bu dönemde, tavsiye ve nasihatler vermeye, kurallar ve sınırlar koymaya, aile ile vakit geçirmesini sağlamaya, korunmaya ihtiyaçları olduklarını düşünürler. Fakat çocuğunuz bu geçiş döneminde bunlara ihtiyaç duymayabilir. Ancak sizin varlığınız ve onlara duyduğunuz güvene ihtiyaç duyacaklardır.

Bu dönemde çocuğunuzu belli sınırlar ve mesafe eşliğinde akışına bırakın ve çocuğunuza güvenin. Birtakım hatalar mutlaka yapacaktır ama doğru kararlar verdiği de olacaktır. Bu mesajları çocuğunuza iletmek onun özgüvenini geliştirme ve bireyselleşmesine de katkı sağlayacaktır.

Son olarak ise şunu ekleyelim; şu an çocuğunuzla aranızda geçen her şey, ilerde onunla bir yetişkin olarak kuracağınız ilişkinin temellerini oluşturacaktır. Çocuğunuz bir yetişkin olduğunda, onunla ne tür bir ilişkinizin olmasını istediğini düşünün ve o ilişki için gerekli olan temelleri bu dönemde attığınızı unutmayın.

İstanbul Times / PSİKOLOG SENA ÇETİNER