’Bugün kendim için ne yaptım? Sorusu kulağa oldukça basit gelmekle birlikte aslında cevabı bizim için çok önemli bir nitelik taşımaktadır. Aslında baktığımızda hemen hemen çoğumuzun rutinleri benzer şekilde ilerliyor. Sabah uyan, kahvaltı yap, iş, yemek ev, uyku derken farkına bile varmadan günü bitirmiş oluyoruz. Tabii ki hayatımızda belirli rutinlerin olması iyidir fakat bunlar tek düzelik oluşturmaya başladıkları zaman sıkıcı bir hale dönüşmeye başlar.

İşte tam bu noktaya geldiğimiz an kendimize bir es verip soluklanmalı ve kendimize zaman ayırmalıyız. Çünkü bizim kendimizden çaldığımız her an daha sonraki zaman diliminde olumsuz bir takım sonuçlar doğurabiliyor.

PEKİ, KENDİMİZE ZAMAN AYIRMAK İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

Kısa bir süreliğine de olsa arkana yaslanıp, derin bir nefes aldıktan sonra hayattaki önceliklerin neler bunları düşünüp kendine vakit ayırabilmek için önceliklerinin neler olduğunu gözden geçirmelisin.

Hepimizin hayatında öncelikleri vardır. Bu kimi için işi kimi için sevdikleri, ailesi kimi için sağlığı olabiliyor. Kişinin önceliklerinin bunlar olması gayet doğal bir durumdur fakat bizler bunları önceliklerimize koyarken kendimizi unutabiliyoruz.

Kendimiz için bir şeyler yapmak bizlere zaman kaybı veya gereksiz olarak gelmemelidir. Biz eğer kendimize iyi gelmeyi başaramazsak zaman içinde bu ihtiyacımızı karşılamak için etrafımızdaki insanlardan beklenti içine girmeye başlarız.

Bu duruma engel olmak bizim elimizde. Örneğin sevdiğimiz bir iş ile uğraşmak ona zaman ayırmak bizi ruhsal anlamda rahatlatır. Bu doğrultuda kendimize bir hobi edinerek, bir adım atmış olabiliriz. Veya en basitinden çok yorulduğumuzu hissettiğimiz bir zaman sessizce bir köşeye çekilip kafamızı dinlemek, iç sesimize kulak vermek için kendimize bir fırsat vermiş olabiliriz.

İstanbul Times / Sena ÇETİNER