Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen Zeytinburnu Geleneksel 4'üncü Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni başladı. Yöresel lezzetlerin halkla buluştuğu 15 Temmuz Meydanı’ndaki şölene, AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak Çiğ Köfte Şöleni ile başlayan festivalde yaklaşık 15 bin kişi için özenle hazırlanan 2 ton çiğ köfte, ayranlarla birlikte vatandaşlara ikram edildi. Şölende Milletvekili Orhan Miroğlu ve Başkan Aydın, çiğ köfte alabilmek için uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlara çiğ köfte ve ayran ikram etti. Çiğ köfte şöleninde ustalar, yöresel kıyafetleriyle müzikler eşliğinde çiğ köfte yoğurarak hünerlerini sergiledi. Yöresel müziklerin ezgisine dayanamayarak halay çeken vatandaşlara katılan Başkan Aydın’ın halay çekmesi ise alanda oldukça renkli görüntüler oluşturdu.

“Herkesi Şölenimize Bekliyorum”

Festivalin ilk gününde vatandaşların yoğun ilgisinden çok memnun olduklarını dile getiren Başkan Aydın, “Şükürler olsun ki Zeytinburnu gibi zengin bir ilçede belediye başkanlığı yapıyorum. Zeytinburnu Türkiye’nin özeti sayılır. Bu sebeple festivallerimizde her yöreden öne çıkan lezzetleri ikram etmeye özen gösteriyoruz. Bugün de Güneydoğu mutfağımızın en önemli lezzetlerinden biri olan meşhur çiğ köftemizi ikram ettik. Pazar günü de inşallah Balkanların meşhur tatlarından Rumeli böreğini ikram edeceğiz. Tüm Zeytinburnulu hemşehrilerimizi bu güzel bir kardeşlik ortamına bekliyorum.” diye konuştu.

Vatandaşlar Çiği Köfteye ve Rumeli Böreğine Doydu

Etkinliğin 1.gününde halka çiğköfte ikramı yapıldı.2.gününde ise yüzlerce tepsi Rumeli böreği 15 Temmuz Meydanını dolduran binlerce vatandaşa ikram edildi.

Geleneksel yiyeceklerin unutulmaması adına festivali çok anlamlı bulduğunu belirten Zeytinburnu sakinlerinden Vezir Çaycı ise, “Hafta sonu olması sebebiyle ailecek bir değişiklik olsun istedik ve çiğ köfte şölenine geldik. İyi ki de gelmişiz müzik olsun, çiğ köfte olsun her şey çok güzeldi. Halaylar çekildi, radyodan dinlediğimiz spikerleri burada yakından görme şansını da elde ettik. Güneydoğulusundan Karadenizlisine farklı memleketlerden vatandaşlar burada beraber eğlendi, kol kola halay çekti. Bu güzel kardeşlik ortamını yaşanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

15 Nisan'a kadar sürecek olan festival, kapsamında 14 Nisan Cuma günü 15 bin kişilik Türkistan Pilavı Şöleni ve 15 Nisan Cumartesi günü ise 15 bin kişilik Hamsi Şöleni ile devam edecek.

RADYO MAKETİNDEN CANLI YAYIN

15 Nisan’a kadar devam edecek festivalde Kral FM’den Afrikalı Ali, Best FM’den Cem Arslan, Show Radyo’dan Aslıhan, Radyo Viva’dan Duygu, Doğancan ve Ömer, Radyo Seymen’den Gökhan, TRT Kent Radyo İstanbul’dan Hopdedik Ayhan, Radyo Alaturka’dan Seçil Süslü, Radyo 7’den Venhar Sağıroğlu, LİG Radyo’dan Mehmet Ayan, Karadeniz FM’den Fulya Saati ve Kısa Devre, Baba Radyo’dan Umut, Kent FM’den Levent Erim, Radyo Yaren’den Ercan Işık, Barbaros Özdemir, Radyo Trafik ve Radyo Spor’dan Cenk Sarıkaya gibi birçok ulusal yayın yapan radyo kanallarının yanı sıra yerel radyo kanalları da meydanda kurulan radyo maketinden canlı yayın yapacak.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)