Beklenen Sibirya soğukları yurtta etkili olmaya başladı. Çok sayıda kentte beklenen yoğun kar yağışı başladı. Bugünden itibaren Karadeniz üzerinden gelen Sibirya kökenli soğuk ve yağışlı havanın Güney ve Kıyı Ege ile Van ve Hakkâri dışında kalan ülke genelinde etkili olması bekleniyor. Yağışların; iç bölgelerde karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde yağmur, akşam saatlerinden sonra Batı Karadeniz kıyı kesiminde de kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının; bugünden itibaren ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinde 6 -10 derece azalacağı ve mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.
Yarın ve Perşembe günleriyse Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyı kesimi dışında ülke genelinde devam etmesi beklenen yağışların; genellikle kar, Doğu Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’nun güney kesimlerinde yağmur şeklinde olması tahmin ediliyor.
Soğuk hava dalgasının cuma günü yurdu terk etmesi bekleniyor.
İSTANBUL'DA 25 CM KAR KALINLIĞI BEKLENİYOR
İstanbul ve Marmara Bölgesi'nin doğusunda halen yağmur şeklinde devam eden yağışın bugün akşam saatlerinden sonra ve gece saatlerinde karla karışık yağmur, yüksek kesimlerinde kar yağışı şeklinde devam edeceği, yarın sabah saatlerinden itibaren ise yağışların kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte İstanbul il genelinde kar yağışına dönüşeceği tahmin ediliyor. Çarşamba günü kar yağışının etkisini arttıracağı ve Perşembe günü öğle saatlerine kadar aralıklarla ve zaman zaman kuvvetli kar sağanağı şeklinde devam edeceği bekleniyor. Bu süre zarfında kar yağışlarının, ilçe bazında değişiklikler göstermek üzere yerde 10-25 cm arasında kar örtüsü oluşturacağı tahmin ediliyor.
Zaman zaman fırtına şeklinde esecek kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte, yoğun kar yağışının neden olabileceği kara, hava, deniz ulaşımında aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
 
BEKLENEN KAR İSTANBUL’DA BAŞLADI
Saat 04.30’da kentin yüksek kesimlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle, Sarıyer ve Üsküdar’ın yüksek kesimleri karla kaplandı; evlerin çatıları beyaza büründü. Kar yağışı kentin yüksek kesimlerinde etkisini sürdürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kar küreme ve tuzlama araçları da, önceden belirlenen ana arterlerde hazır bekletiliyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle trafikte de görüş mesafesi düştü. 
Meteoroloji vatandaşları, zaman zaman fırtına şeklinde esecek kuvvetli kuzeyli rüzgârlarla birlikte, yoğun kar yağışının neden olabileceği kara, hava, deniz ulaşımında aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı uyardı.
İŞTE İDO'NUN İPTAL EDİLEN SEFERLERİ
VAPUR SEFERLERİ BİR SÜRE İPTAL EDİLDİ
Yoğun tipi nedeniyle iptal edilen Şehir Hatları'nın vapur seferleri 11.15 itibariyle yeniden seferlerine başladı.
İBB’DEN “KAR” ALARMI  
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün kar yağışı ve fırtına uyarıları üzerine AKOM karla mücadele çalışmaları için alarma geçti.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan yazılı açıklamada kar yağışıyla ilgili şu ifadelere yer verildi;
''Gece yarısından itibaren İstanbul’un yüksek kesimlerinde etkili olan kar ve karla karışık yağmur, herhangi bir olumsuzluğa neden olmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, İtfaiye, Zabıta, Park ve Bahçeler ve Atık yönetim müdürlüğü ekipleri kış çalışmalarında 4 bin 815 personel bin 28 araç ile karla mücadele ve yolların açık tutulması için  hazır bekletiliyor.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin oluşturduğu "KÖY TİM"leri ise  köylerde kar kürüme çalışmaları  muhtarların kontrolüne yapılıyor.  Kar yağışı İstanbul'da bölgesel olarak zaman zaman tipi şeklinde devam ediyor.''
THY'DEN SEFER İPTALLERİ
THY, İstanbul'da dün akşam saatlerinden itibaren başlayan olumsuz hava koşulları nedeniyle Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan bugün ve yarın için yapılması planlanan iç ve dış hat olmak üzere toplam 88 olan iptal ettiği sefer sayısını, saat 09.30 itibariyle 117'ye çıkardığını duyurdu.
Türk Hava Yolları (THY) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada İstanbul'da her iki havalimanında yaşanan meteorolojik hadise nedeniyle 17-18 Şubat tarihlerinde bazı seferlerin iptal edildiği belirtilerek, yolculardan seyahatleri öncesinde uçuşları ile ilgili son durumu internet sitesi ve çağrı merkezlerinden kontrol etmeleri istendi.
DOĞU'DA KAR YAĞIŞI ETKİLİ
Doğu Anadolu Bölgesi’ni de Sibirya soğukları vurdu. Hava sıcaklığının sıfırın altında olmak üzere geceleri 20, gündüzleri ise 10 derece dolaylarında olması, hayatı olumsuz yönde etkiliyor.
BOLU DAĞI'NDA KAR ULAŞIMI OLUMSUZ ETKİLİYOR
D-100 karayolu ve TEM otoyolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan kar yağışı, ulaşımı olumsuz etkiliyor.
      
Bölgede dün başlayan kar yağışı, sabah etkisini artırdı.
      
Yağış, D-100 karayolunun Bolu Dağı, Polisevi, Seymenler, Karanlıkdere ve Bakacak ile TEM otoyolunun Bolu Dağı Tüneli viyadüklerinde sürücülere zor anlar yaşatıyor.
Karayolları ekipleri, güzergahta kar küreme ve tuzlama çalışmasını aralıksız sürdürüyor. Trafik ekipleri ise ulaşımın aksamaması için sürücüleri kar yağışı ve buzlanmaya karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.
OKULLARIN TATİL EDİLDİĞİ İLLER
Zonguldak'ta merkez ile Kilimli ve Kozlu ilçelerinde eğitime bugün ara verildi.
* Samsun'da il genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildi.
Samsun Valiliğinin açıklamasında, geceden bu yana etkisini artıran kar yağışı dolayısıyla il genelinde eğitim öğretim faaliyetinde bulunan ilk ve orta dereceli okulların 17 Şubat Salı ve 18 Şubat Çarşamba günleri tatil edildiği belirtildi.
Açıklamada, ildeki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelli ve hamile personelin de söz konusu günlerde idari izinli sayılacağı kaydedildi.
* Ordu'da gece saatlerinde etkili olan kar yağışı sebebi ile Gürgentepe ve Gölköy ilçelerinde eğitime 1 gün ara verildi.
* Kastamonu'da, kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerdeki okular bugün tatil edildi.
İlçelerden Abana, Bozkurt, İnebolu, Çatalzeytin'deki tüm eğitim kurumları ile Doğanyurt ve Küre'de taşımalı sistem kapsamındaki okullarda eğitime bir gün ara verildi.
Cide'de ise taşımalı sistem kapsamındaki okulların bugün ve yarın tatil edilmesi kararlaştırıldı.
* Tunceli’nin Pülümür ilçesinde kar yağışı nedeniyle tüm okullar tatil edildi. 
GÖKÇEADA FERİBOT SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ
Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine feribot seferleri, hava muhalefeti sebebiyle iptal edildi.
Hava muhalefeti sebebiyle Gökçeada-Kabatepe hattında Gökçeada'dan 13.00 ve Kabatepe'den 15.00 seferleri iptal edildi. Diğer hatlardaki seferler devam ediyor.