Op Dr. Mahmut Akyıldız, sporun hayatımızda sağlıklı yaşam için en önemli aktörüyken ani ölümü tetikleyen bir suçlu da olabileceğine işaret ediyor ve şu uyarıyı yapıyor:
"Sporcunun tansiyonu, kalp ritmi, nabzı, şeker hastalığıkolesterol değerleri önemli. İster çocuk isterse de ileri yaşlarda olsun muhakkak kalp muayenesi yaptırıp doğuştan bir hastalık olup olmadığının araştırılması şart.
Daha önce ölümcül hastalığı olmayan birinde, aniden ortaya çıkan ve şikayetlerin başlamasından sonraki bir saat içerisinde oluşan ölüme, ani ölüm deniliyor. Her yıl bu nedenle ölenlerin oranı kadınlarda yüzde 4.6, erkeklerde ise yüzde 4 artıyor.
Kalp krizlerinin sabah saat 4-10 arasında en yüksek seviyede olduğunu, gün içinde de bu oranın giderek azaldığını gösteren birçok çalışma mevcut. Ani ölümün erkeklerde görülme oranı, kadınlara göre 4 kat fazla.
PAZARTESİ GÜNÜ SABAH SAATLERİNE DİKKAT!
Türkiye’de ani ölümlerin yüzde 80’inin kalp hastalıkları kaynaklı olduğunu söyleyen uzmanlar, riskin pazartesi günleri sabah saatlerinde ve kış aylarında yüksek olduğunu açıklıyor. Türkiye'de yılda yaklaşık 60 bin kişi ani kalp ölümlerinin kurbanı oluyor. Ani kalp durmalarının sebep olduğu ölümler, en çok pazartesi günleri, sabah saatleri ve kış aylarını seviyor.
Spor sırasındaki ani ölümlerin yüzde 7’si profesyonel sporcularda, yüzde 62’si de liseöğrencilerinde görülüyor. Ölen sporcuların yüzde 90’ı erkek.
ÇOK SIK ÖFKE NÖBETİ YAŞAYANLARI VURUYOR
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Mahmut Akyıldız, riskin 0-6 aylık bebeklerle 45-65 yaş arası erişkinlerde daha yüksek olduğunu söylüyor ve şu bilgileri veriyor: "Ani ölümlerin yüzde 80’inin sebebi çeşitli kalp ve damar hastalıklarıStres, ani ölüm riskini yüzde 40 artırıyor. Araştırmalar, stres yükünün fazla olduğu bazı melsek gruplarında (bankacılar, borsacılar, gazeteciler, politikacılar, doktorlar), ani ölüm olasılığının daha yüksek olduğunu doğruluyor.
Ani ölüm depresyonlularda da sık görülüyor. Çok sık öfke nöbeti yaşayanlar, her şeye sinirlenip kızanlar, öfke ve gerginliklerinden kolay kolay kurtulamayanlar daha fazla risk taşıyor.