Ukraynalı Olena Lapeniuk (31), 1 yıl önce İstanbul'a yerleşti. Lapeniuk, 27 Ocak'ta Fatih'te bir taksiye bindi. Genç kadın, şoför Oğuz Sümer'e Bayrampaşa'ya gitmek istediğini söyledi. Ancak her zaman 35-40 lira tutan yol için şoför, Ukraynalı kadından 190 lira ücret istedi. Lapeniuk çantasından 100 dolar çıkarıp ücreti ödedi. Şoför Sümer ise el çabukluğu ile parayı değiştirip kadına, "Bu para 1 dolar. Yetmez" dedi. Lapeniuk, yeniden şoföre 100 dolar uzattı. Ancak şoför yine aynı şeyi yaptı. Lapeniuk, şoföre üçüncü kez 100 dolar uzattı. Bunun üzerine de şoför kadına 25 lira para üstü verdi.

TAKSİCİ PARALARI İADE ETTİ


Yaşadığı şokun ardından Lapeniuk, polise giderek şikayetçi oldu. Gözaltına alınan şoför, suçunu itiraf etti. Fazladan aldığı 200 doları kadına iade etti. Taksi şoförü Oğüz Sümer hakkında "dolandırıcılık" suçundan dava açıldı. Oğuz Sümer'in 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası alması istendi.

Avukat Cesim Parlak, bu davanın, turisti kandıran ya da yolu bilmeyen müşterileri dolaştırarak taksimetreyi şişiren taksiciler için emsal teşkil edeceğini vurguladı. Parlak, "Taksicilerin, turistlere yönelik ücret konusunda aldatıcı nitelikte davranışları, hep şikayet konusu oluyordu. Bu konuda böyle dava açılmış olması, bu tarz davranışları yapan insanlar için caydırıcı olacaktır" diye konuştu.