banner175

Hepimize Ders Verdin Mehmet Aslan

İstanbul Times Gazetesi imtiyaz sahibi gazeteci yazar Hüseyin Çetiner'in hunharca hayatının baharında katledilen Özgecan Asla n'ın babası Mehmet Aslan 'ın konuşması ile alakalı kaleme aldığı makalesini yorumsuz olarak yayınlıyoruz.

19 Şubat 2015 Perşembe 00:11
Hepimize Ders Verdin Mehmet Aslan
banner171
Toplumuz kanadı kırık leyleklerin tedavisi için vakıf kurmuş iken torunları olarak bizler Allah'ın verdiği canı hiç gereği yok iken hunharca alıyoruz... nereden nereye...

Bizler Özgecan Aslan’ı tanımayız bilmeyiz. Ama yaşadığı talihsiz olay neticesinde katil olduğu iddia edilen kişi ile alakalı o kadar sert sözler söyledik ki babası Mehmet Aslanın söylediği sözleri ve okumamızı isteği ayetleri okuyunca ne kadar Allah’a teslim olan bir kişi olduğunu görmek bir çok kimse gibi beni de kendimi sorgulamaya itti. 

Mehmet Aslan,sen bize neler öğrettin…her şeyden önce sağlıklı bir düşünmeyi ve adam akıllı konuşmayı becermemiz gerektiğine bizi inandırdın.

Bakınız Özgecan Aslan’ın Babası Mehmet Aslan, Kanal’D den Cüneyt Özdemir’e neler söyledi ..

Masallarla büyüdük. Bir varmış, bir yokmuş. Bir Özge varmış, bir Özge yokmuş. Sevgi geldi saygı geldi cihana, biz yarattık dediler. Bizler sevmesini saymasını öğretmeye geldik cihana”

Yaşadıkları olay nedeniyle Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil tüm devlet büyüklerinin kendisini arayarak baş sağlığı dileklerinde bulunduğunu anlatan Mehmet Aslan şunları  söylemişti:

"Devletimiz zeval görmesin. Milletimiz necip, güzel bir millet. Güzel gönüllü insanlar var.  Ben öncelikle kendim için şunu söyleyeyim; ben günahkarların günahkarı, fakirlerin fakiri, acizlerin acizi bir garibim. Rabbim özel yaratmış, güzel yaratmış, çok sevdi yanına aldı. Bu memlekette artık ikilik olmasın. Bu vahim olayı yapan insanlara da zulmedilmesin Adaletin karşısına çıkıp cezalarını çeksinler. Allah onların analarına, babalarına da yardımcı olsun.

“Sevmekten başka bir  çıkar yolumuz yok "

Sevmekten başka bir çıkar yolumuz yok. Teslim olursak içimizdeki bütün güzellikler ortaya çıkacak. Savaşırsak, sonunda nefsimiz kazanacak ve analar, babalar ağlayacak, meleklerin kanatları koparılacak, meleklerin çığlıklarını kimse duymayacak. Duyduğumuz kulaklarımızın, gördüğümüz gözlerin aslında bir anlamı yok. Memlekette herkes bir şey söylüyor; biz ne ocuyuz, ne bucuyuz, şanı yücelerden yüce olan Türk milletinin bir ferdiyim, evladıyım. Allah devletimize zeval vermesin. Güzel gönüllere sahip olan bu milletten Allah razı olsun. Devlet büyükleri, ali cenapları teker teker herkes aradı, baş sağlığında bulundu. Hepsine ayrı ayrı şükranlarımı ve minnetimi bildirmek istiyorum.

Doğru yolda yürümek çok zor

Ben milletimizden çok şey bilmem ama, Ma'un Suresi'nin, Ali İmran Suresi'nin 103. ayetini ve Asr Suresi'ni okumalarını tavsiye ediyorum. Bu ayetler bana göre çok önemli. Doğru yolu bulmak, doğru yolu seçmek, doğru yolda yürümek çok zor. Malum, dünya geçimini sürdürmek için çalışıyoruz. Gözümüz körleşiyor, kulaklarımız sağırlaşıyor. Herkes kalbindeki sesi iyi dinlesin. Bana yıllarca neler olabileceğini anlattılar ama ben anlamadım. Gözlerim kör, kulaklarım sağır vaziyette dünyanın peşinde koştum durdum"

İşte Al’i İmran  Suresi 103.Ayet : Ve hepiniz, Allah’ın ipine sımsıkı tutunun, fırkalara ayrılmayın! Ve Allah’ın sizin üzerinizdeki ni’metini hatırlayın; siz (birbirinize) düşman olmuştunuz. Sonra sizin kalplerinizin arasını birleştirdi, böylece O’nun (Allah’ın) nimeti ile kardeşler oldunuz. Ve siz ateşten bir çukurun kenarında iken sizi ondan kurtardı. İşte Allah, âyetlerini size böyle açıklıyor. Umulur ki böylece siz hidayete erersiniz.

Mehmet abi,

Ciğerparen biricik kızın Özgecan’ı 20 yaşına kadar bin bir zorlukla büyüttüğün malum.

Kızın Özgecan’ı hunharca öldürdüğü söylenen zatı suçlayıp ah vah etmen beklenirken sen bizim toplumumuza öyle bir ders verdin ki  dünyanın en güzel hakla ilişkiler ve beşeri münasebetler fakültesine bitirseydik  bu kadar etkili bir ders almamış olacaktık.

Bizim gibi basit ve anlamsız düşünen adem oğulları asalım keselim derken sen tam tersini söyledin. ALLAH onun anne ve babasına da yardım etsin dedin. Bizlerin daima rehber edinmemiz gereken yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim ayetlerinden üç beş tane de olsa Türkçe meallerini okumamızı isteyerek bize MUHTEŞEM BİR ders verdin. 

Aslında böyle bir yazı yazmayı istemiyordum. Genel müdürden,belediye başkanına,kapıcıdan bakkal’a kadar en az 20 tane okurum,dostum beni arayarak Mehmet Aslan’ın yaptığı muhteşem konuşma ile alakalı bir makale yazmamı talep edince bunu yapmak benim için bir görev oldu.

Mehmet Aslan’ın az ve öz konuştuğu sözleri ile alakalı yazı yazmak kesinlikle bir makale ile bitecek bir yazı konusu değil ama yer darlığından dolayı özetin özeti sayılabilecek bu makaleyi yazdım.

İslam alimlerinin sadece bu sure tek başın a gelmiş olsaydı Kur’an’ın özeti elimizde olurdu dedikleri Asr suresi’nin meali de bu şekilde…

Asra yemin olsun ki, muhakkak insan (ömrünü yalnız geçici dünya isteklerine kavuşmak için harcadığından) büyük bir (zarar ve) ziyandadır. Ancak iman edenlerle, Salih (iyi işler) amel yapanlar, birbirlerine hakkı, (inanılması ve yapılması lazım olan şeyleri ve ibadetleri yapmak, günahlardan sakınmak hususunda) sabrı tavsiye edenler böyle değil (onlar zararda ve ziyanda değildirler). (Ayet: 1-3)

Bazı insanlar ölümleri ile de İslam’a ve dine hizmet ederler. İşte Merhum Özgecan Aslan’da gencecik yaşında ebedi hayata göç ederken  ardında babası Mehmet Aslan’ın söylediği daha doğrusu biz fanilere ders nitelinde söylediği sözleri ve okumamızı istediği ayetleri okuyunca ne kadar dinden uzaklaştığımızı ve bağrı yanık bir babanın söylediği sözlerin toplumun ta ciğerine işlediğini gördüm.

Mehmet Aslan’ın konuşmasını dinleyen ve diğer insanların yorumlarını okuyan bir çok okurum defalarca arayarak  lütfen sizde bir makale yazın demeleri ile o halet-i ruhiyemiz ile bu makale bizden sadır oldu.  Bu yazılar baba Mehmet Aslan’ın söylediği o inci tanesinden daha değerli sözlerin yanında bir şey ifade etmez ama bizim de bu kon uda birkaç kelamımız olması babında bu karalamayı yaptık.

Ey insan oğlu titre ve kendine gel. Helal dairesi her keyfe kafidir demiş İslam elimleri.  Üç beş günlük dünya da ahretimizi ve ukbamızı karatmaya ne hacet…

ALLAH’ı kendimize vekil tayin ederek bir yaşam sürersek ne üzülürüz ne de üzeriz.

Özgecan’ın mekanı CENNET olsun…Anne,Babası ve kardeşleri başta olmak üzere yakınlarına ve milletimize baş sağlığı dilerim.

İstanbul Times  / Hüseyin ÇETİNER

Son Güncelleme: 19.02.2015 00:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner201

banner199

banner169