AK Parti'nin 2023-2053-2071 gibi hedefleri var. Bu hedefleri biraz açabilir misiniz?


Bu hedefler AK Parti'nin kuruluşunda var mıydı?

Kısa cümlelerle bu konuyu tarif etmek mümkün değil ama ben özetleyecek olursam; bir siyasi partinin ya da bir yöneticinin, bir şirketin, bir vakfın, bir ailenin hedefleri olmalı. Hedefi olmayan insanların yürüyüşü olmaz. Gelişmesi de olmaz. 2023 Cumhuriyetimizin 100. yıldönümü. Cumhuriyet bir değişim dönüşüm idi. Türkiyenin rejiminin netleştiği ve kesinleştiği bir tarih.

Böyle bir tarihinin 100. yılında Türkiye'nin nerde olması gerektiğini hayal ederim ben. Hala Avrupa'nın ve dünyanın müstemlekesi, bağımsız olmayan, kendi ayağın üzerinde duramayan, bütün talimatları, bütün makinaları dışarıdan alan, IMF'nin desteği ile ayakta kalan bir Türkiye mi? Yoksa Cumhuriyetin 100. yılında kendi ayağının üzerinde durabilen, bağımsız, özgür, kalkınmış ve 20 büyük dünya devleti arasında ilk 10'a giren, tek başına milli geliri 15 bin dolarla 20 bin dolar arasında olan bir ülke mi? Böyle bir ülkeyi görmek isteyen bir siyasi parti kendi iktidarı döneminde madde madde sıralar; ekenomi  bu olacak, siyasi yapılanma bu olacak, eğitim bu olacak. Yani bir hedef koyar.

İstanbul'un Fethi, bir çağın kapanması ve bir çağın açılmasının tarihi de 1453. 2053 hedefi de buradan geliyor. Daha önemlisi Türklerin Anadoluya gelişinin bir miladı var. Sultan Alparslan 1071'de Malazgirt'ten Anadolu'ya girerek bu coğrafyayı vatan yaptı. 1071'de Anadolu'ya girişimizin üzerinden bin yıl geçmiş olacak. O halde kısa vadeli hesap yapmayacaksın. Bütçeler kısa, orta, uzun vadeli olur. Gelişme ve kalkına planları kısa, orta, uzun vadeli olur.

 

İktidara geldiğimiz zamanı hatırlayın; 2003 yılında sayın Cumhurbaşkanımız Başbakandı. Bizden bir yıl hiçbir şey istemeyeceksiniz dedi. Ondan sonra merhale merhale söyledikelerini yapan bir iktidarı gören vatandaş bugüne kadar hiçbir siyasi partinin ulaşamadığı hedeflere ulaşarak her seçimde oylarını arttırmayı başardı. Ama bu kısa vadeli.

Kaynak: Gazetem İstanbul / Mehmet Mert