“BİR İNSANIN ANAVATANI ÇOCUKLUĞUDUR”


Çocukluk yıllarının insanın en hızlı gelişim yılları olduğuna değinen Çapan, “Bir yetişkinin ana vatanı çocukluğudur. Anne eğitimde insan mühendisidir. İnsanın güzel yetişmesinde anne ve baba rol modeldir. Çocuğumuzun kişilik gelişiminden ne kadar haberdarsınız? Bu konuyla ilgili ne kadar kitap okuyorsunuz? Bu nedenle yanlış yapan gençler varsa o kabahatler onların değil, bizimdir” dedi.

 

“ÇOCUĞUNUZU DİNLEYİN, ONLA KONUŞUN”


Annenin mutlaka çocuğun dünyasında olması gerektiğini kaydeden Çapan, “Hayatın kendisi iletişim. İletişim olmadan etkileşim de olmuyor. Mutlaka bir annenin çocuğuyla konuşması, onu dinlemesi gerekiyor. Çocuğunuzla iletişim kurmak zorundasınız. Çocuğa sevgi ve güven duygusunu hissettirmelisiniz” dedi.

 

“ÇOCUĞUNUZUN ALDIĞI NOT SİZİN TATMİN ARACINIZ OLMASIN”


“Çocuğunuzun aldığı not sizin tatmin aracınız olmasın” diyerek tüm anne ve babaları uyaran Çapan, önemli olanın çocuğun notlarının iyi olmasının değil, sorumluluk bilinci edinmesi olduğunu söyledi. Zekiye Çapan, çocuklarda kaygı ve stres yaratan şeyin anne ve babaların kullandığı kelimeler olduğunu da sözlerine ekledi.


“SADECE BİYOLOJİK BAKIM DEĞİL, PSİKOLOJİK BAKIM DA GEREKLİ”


Günümüzde annelerin okuyarak kendilerini geliştirmesi gerektiğini de ifade eden Çapan, “Annelik çocuğu 9 ay karnında taşıyıp sadece yedirip içirmek değildir. Çocuğun ne kadar biyolojik olarak bakıma ihtiyacı varsa psikolojik olarak da o kadar bakıma ihtiyacı vardır” diye konuştu.
Program sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan  Zekiye Çapan’a Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Nurettin Çevik verdiği bilgilerden dolayı teşekkür etti.