Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde “Çin Mutlu Bahar Bayramı-Pekin’in Gecesi”nde bir araya Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile Çin Kültür Bakan Yardımcısı Xiang Zhaolun ve Kültür Bakanlığı yetkilileri, Maltepe’de bir Çin Kültür Haftası düzenlemesi konusunda görüş birliğine vardı.

İstanbul Times Haber Merkezi

Çin Kültür Bakan Yardımcısı Xiang Zhaolun ve Kültür Bakanlığı yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanı Salih Özer, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve büyükelçilik yetkilileri, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin’in de hazır bulunduğu görüşmede, Türkiye ile Çin arasındaki kültürel konular masaya yatırıldı.

“ÖNYARGILARI YIKMAK İSTİYORUZ”

Görüşmede konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Maltepe’de Beşçeşmeler adında bir alanımız var. Burada İspanya, İtalya, İran gibi birçok ülkeyle temasa geçtik, 1 hafta kadar sürecek kültür haftası etkinlikleri düzenleyeceğiz. Buna Çin’in de katılmasını istiyoruz. Çin mutfağından el sanatlarına, hatta ve hatta sanatçısına kadar herkesi burada ağırlamak ve Maltepe’nin dışarıya açılmasını sağlamak istiyoruz. Çin Seddi’ni yapmak kolaydır ama asıl zor olan kafalardaki önyargıları yıkmaktır, bunu yapmak istiyoruz. Ayrıca bununla da yetinmeyip Çin’e giderek, Fazıl Say gibi değerlerimizi de yanımıza alarak orada bir Türk Kültür Haftası da düzenlemek istiyoruz” dedi.

“KILIÇ’IN TALEPLERİNİ ÖNEMSİYORUM”

Kılıç’ın taleplerini oldukça önemsediğini dile getiren Çin Kültür Bakan Yardımcısı Xiang Zhaolun ise “Karşılıklı işbirliği ve dostluğu geliştirmek oldukça önemli. Bu kapsamda Sayın Kılıç’ın dediklerini çok önemsiyorum. Biz zaten halihazırda Çin’de Türklerle yakın temas halinde oluyoruz. Maltepe’de böylesi bir organizasyon olursa seve seve katılmak isteriz. Ayrıca kültürel alan başta olmak üzere ticari alanda da işbirliğini geliştirip sürdürmek istiyoruz. Bu anlamda bu tür etkinlik ve organizasyonlar biz ülkeler açısından eşsizdir” diye konuştu. Daha sonra Kılıç tarafından Çin Kültür Bakan Yardımcısı Xiang Zhaolun başta olmak üzere katılımcılara çeşitli hediyeler takdim edildi. Çin Kültür Bakan Yardımcısı Xiang Zhaolun da Türk tarafına, Çin geleneksel sanatından da örneklerin bulunduğu birtakım hediyeler verdi.

İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)