Kartal Belediyesi Etkinlik Çadırı’nda gerçekleştirilen toplantıya Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt, Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin, CHP belediye Meclis Grup Başkanı Nihal Korkmaz ile Belediye Meclis Üyeleri ve Kartal Belediyesi İştiraklerinden Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül, birim müdürleri, bazı mahalle muhtarları da toplantı da yer aldı.

İstanbul Times Haber Merkezi

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “ Özgencan’a yapılanları insan olanın kabul edebilmesi olası değildir. Özgecan’lar hepimizindir. Bu süreçte minübüs ve taksi esnafımızın da büyük üzüntü duyduğunu biliyorum. Süreç daha çok sorunları algılama, anlama ve hoşgörüyü artırarak olumsuzlukların yaşanmaması için dayanışma sürecidir. Özgecan’ın acısı yüreğimizi dağladı. Bugun Kadıköy’de yaşanan ve bir gencimizi aramızdan alan olay da gösteriyor ki toplum olarak ciddi bir gerilim yaşıyoruz. Bunun nedenleri, niçinleri konuşulabilir ama biz bugun minibüs ve taksicilerimizle geldiğimiz durumda neler yapabilirizi paylaşmak için bir aradayız. Birincisi sizlerin araçlarınıza binenlere bir yolcudan öte insan olarak hoşgörü ile yaklaşacağınıza inanıyoruz. İkincisi de topluma bir meslek olarak güven duygusunu aşılamanızı istiyoruz. Aileler artık çocukları konusunda tedirgin olmamalı ve kaybolan güven duygusunun yeniden tesis edilmeli” dedi.

Kadıköy’de önceki gece meydana gelen ve gazeteci Nuh Köklü’nün bıçaklanarak hayatını kaybettiği olayı ve Köklü’nün 2 gün önce aynı esnaftan alışveriş yaptığını hatırlatan Başkan Altınok Öz, Toplum olarak birbirimize tolerans sınırımızın görüyorum. Sizlerden önemli bir ricam var. Özgecan olayından sonra daha dikkatli olalım. Sizinler daha çok toleransınız olsun. Kılık kıyafet, konuşma tarzı ile insanlara yaklaşırsanız bu sıkıntıları toplum olarak el birliği ile atlatırız. Bunları yaparken Kartal Belediyesi ailesi olarak sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Sizler de afişlerle, pankartlarla bu olaya sahip çıkarsanız güven duygusunu tekrar oluştururuz. Birincisi sizlerden tolerans istiyoruz. İkincisi de topluma bir meslek olarak güven duygusunu aşılamanızı istiyoruz” dedi.

Başkan Altınok Öz’ün ardından konuşan Kartal Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Fikret Çelik, minibüs esnafı ile ilgili oluşan olumsuz imajın silinmesi adına kendilerine destek sunan Kartal Belediye Başkanı Altın Öz’e teşekkür etti. Meslektaşlarına seslenen Çelik, “Ne olur mesleğimize sahip çıkalım ve mesleğimiz işsizlerin işi olmasın. Sigortasız kişilere araçlarınızı teslim etmeyin ve mutlaka sigorta yaptırın. Bu katliamı yapanın, bizimle ve mesleğimizle alakası yok. Kartal Belediyesi ile düzenli görüşmeler yapıyoruz. Eğitim konusunda çalışmalarımız var. Mesleğimizin öneminin farkındayız. Minibüsü kullanan kişi işsiz boş gezen değil işini iyi yapanların olması konusunda tüm arkadaşlarımızın gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Kartal Belediye Başkanımız ın talimatı ile belediyemiz kadroları ile çok iyi bir diyalogumuz var. Bu konuda başkanımızın bizleri toplamsından memnuniyet duyduk. Ben bir oda başkanı olarak bu konuda yüreğim yanıyordu. Mesleğimize sahip çıkan sorunlarımızla ilgilenen Belediye Başkanımızın böylesi önemli bir konuda bizi bir araya getirdiği için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Kartal Taksi Durakları Derneği Başkanı Kadir Ardıç ise yüklerinin insan olduğunu belirterek meslektaşlarına halkla ilişkiler eğitimi vermeye başlayacaklarını söyledi. Mahalleyi, yolu öğrenmenin kolay ancak insan ilişkilerini öğrenmenin zor olduğunu kaydeden Ardıç, Özgecan ile ilgili afişlerin Kartal’daki taksilere asılacağını söyledi. Toplantıda alınan karar sonucu Kartal Belediyesi’nin hazırladığı “Özgecan’lar Hepimizindir” yazılı afişler, minibüs ve taksilerde yerini alacak.

Kaynak:İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)