Yaşar Kemal Vakfı ve Folklor Kurumu'nun katkılarıyla gerçekleşen anma töreni Yaşar Kemal’in hayattayken kendisinin seslendirdiği ‘O yar Gelir’ türküsüyle başladı. Sanat koordinatörlüğünü İlhan Gülek’in yaptığı etkinliğe Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban da katıldı.


İstanbul Times Haber Merkezi / Erhan Şahin 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu; “Türk ve Dünya Edebiyatının ölümsüz yazarı Yaşar Kemal, kaleme aldığı bütün eserlerinde sevgi dilini, barış dilini kullanan, Anadolu’nun içinde barındırdığı farklılıklarıyla bir zenginlik olduğunu söyleyen bir mücadele adamıydı. Hayatını demokrasiye, özgürlüğe adamıştı. Bugün hayatta olsaydı her şeye rağmen barış, özgürlük, halkların kardeşliği, barış diyecekti. Usta bugün yaşasaydı herhalde bugünleri anlatan şöyle bir kitap yazardı: Her şerde bir hayır vardır. Yaşar Kemal’i özlemle anıyoruz, hepimizin yolu aydınlık olsun” dedi.

Anma etkinlikleri kapsamında Kardeş Türküler grubu da, eserleriyle toplumun her kesimini kapsayan Yaşar Kemal anısına Türkiye’ye ait her dil ve bölgeden şarkılar seslendirdi. Kardeş Türküler konserine Sabahat Akkiraz da konuk sanatçı olarak sahne aldı.

Son olarak teşekkür için sahneye çıkan Ayşe Semiha Baban, böylesine duygulu bir anma programı için herkese teşekkür ederken, bu gece Yaşar Kemal’in salonda olduğuna inandığını söyledi. Baban gözyaşlarını tutamadığı konuşmasında: “Kardeş Türküler ‘Barış Ödülü’ aldığı gece onlardan bir söz istemişti. Bana bir daha şarkı söyleyeceksiniz demişti. Ve siz bu gece söylediniz…” dedi.