Küçükçekmece Belediyesi madde bağımlılığıyla savaş konusundaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Belediye, bu anlamda birçok ünlü ismi başta kısa film ve kamu spotu olmak üzere özel prodüksiyonlarda bir araya getirdi.

İstanbul Times Haber Merkezi

Evlatları uyuşturucudan hayatını kaybeden anne-babaların acı feryadını herkese duyurmayı ve tehlikeli maddelerin kucağından genç nesli kurtarmayı amaçlayan Küçükçekmece Belediyesi, madde bağımlılığı konulu birer belgesel, kısa film ve kamu spotu hazırladı. ‘Temiz Okul Temiz Toplum Projesi’ kapsamında hazırlanan filmler ulusal ve yerel birçok TV kanalında yayınlanacak. Okullarda ve çeşitli merkezlerde gösterime girecek.

“ÇOCUKLARIN ARASINA GİREN KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERE DİKKAT!”

Ebeveynlerin sadece çocuklarının dersleri ya da karneleriyle ilgilenmemelerini öğütleyen Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz “Çocuklarımızın arasına kötü niyetli kişiler giriyor ve biz bunun farkına varamıyoruz. Bu proje ile inşallah bunun önüne geçmiş olacağız. Çocuklarımızı bu kötü niyetli kişilere kaptırmayacağız. Başta sevgili çocuklarımız olmak üzere kamuoyunu aydınlatacağız” diye konuştu.

BİRÇOK ÜNLÜ BİRARAYA GELDİ

Küçükçekmece İlçe Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Güllüçayır ve Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü eğitmenlerinin konuşmalarının da yer aldığı projede ayrıca Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Bülent Zülfikar, ünlü sunucular Aynur Ayaz ve Ece Pirim’in de aralarında olduğu birçok ünlü isim yer aldı.

Küçükçekmece İlçe Kaymakamı Harun Kaya da madde bağımlılığı konusunda sadece emniyete, kaymakamlığa yani resmi kurumlara görev düşmediğini, birey olarak herkese görev düştüğünü söyledi.

“KURTULUŞ YOLUNDA BİR ŞANSIMIZ DAHA VAR”

Çalışmalarda madde bağımlıları ile yapılan çarpıcı röportajlara da yer verilirken, hepsinin söylediği en önemli şey ise şu; “Bir kereden bir şey olmaz dedim. Sadece meraktan başladım. Sonra aldığım doz kafa yapmamaya başladı. Zamanla daha da çok aldım. Ancak hiçbir zaman çaresiz değiliz. Her zaman bir şans daha vardır. Önemli olan o şansı değerlendirmek.”

MADDE BAĞIMLILIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Projede özellikle ailelere çocuklarının madde bağımlısı olup olmadığını anlamaları konusunda tüyolar veriliyor. Madde bağımlısının en belirgin özellikleri, ‘Zayıf bir beden, gözlerin altında mor halkalar, ellerde titremeler, kollarda enjeksiyon yaraları, bakımsız ve temiz olmayan bir görünüm, bitkinlik, dalgınlık, uyuklama, uyku bozukluğu, konuşma güçlüğü, terleme, burun akıntısı, dengesizlik, gözlerde kanlanma, göz bebeklerinde daralma, yüzde kızarma, soğukluk, kabızlık, ishal, yürüme bozukluğu, solunum güçlüğü, iş ve okul performanslarında düşüş, arkadaş çevresini değiştirme, fazla para harcama…’ olarak sıralanıyor.

AİLELERE DÜŞEN GÖREV NE?

Çocukların sigara, alkol ve madde bağımlılığından korunmaları konusunda ailelere büyük rol düştüğünün de anlatıldığı filmlerde, ‘Ailenin çocuklarına koşulsuz sevgi vermeleri, güven vermeleri gerekiyor. Çocuk ne çok rahat bırakılmalı ne de çok sıkılmalı. Her şey kararında olmalı” deniliyor. Ayrıca çocukların tutkuyla bağlanacakları bir hobiye de yönlendirilmesinin çocuğun madde bağımlılığını yenmesi konusunda önemli rol oynadığına değiniliyor.


Kaynak:İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)