Naif sesiyle hatırladığımız ünlü gazeteci Tayfun Talipoğlu gece 1 sıralarında gözünü sonsuza kadar yumdu. Daha 55 yaşında hayata veda eden Talipoğlu'nun yaptığı programlardan, haberlere kadar ne kadar yardımsever bir insan olduğu belki de bilinmeyen özelliklerindendi. Ünlü gazetecinin kim olduğu merak konusu oldu.

TAYFUN TALİPOĞLU KİMDİR?

2007'den beri UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi olan ve yıllarca sunduğu "Bam Teli" programı ile tanıdığımız Talipoğlu, 1962 yılında Kars'ta doğdu. İlkokulu Malatya Şeker İlkokulu ve Eskişehir Yunus Emre İlkokulu'nda okudu. Ortaokulu Eskişehir'de, liseyi Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1983 yılında mezun oldu. Siyasi görüşleri nedeniyle kaymakam yapılmadı ve bu süreçte kargoculuk, Ankara düğün salonlarında orkestra solistliği gibi birçok değişik iş yaptı. Milliyet Gazetesi'nde muhabir olarak başladığı gazetecilik yaşamına önce Star1'de, sonra ATV'de haber muhabiri olarak devam etti. 1995 yılından itibaren önce ATV'de, 1999'dan beri de NTV'de Bam Teli programını hazırlayıp sunarak mesleğine devam etti. Takvim, Yeni Yüzyıl, Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı da yapan Talipoğlu evli ve bir çocuk babasıdır.

PEK ÇOK KİTABI, ŞİİR VE TÜRKÜ KASETLERİ VAR

Tayfun Talipoğlu, "Benim Yolum, Ne Çoktular Ne Kadar Çocuktular, Eskiyen Yüzümün Yeni Gülümseyişi, Çoluk Çocuk Yazıları, Eşekle Gelen Aydınlık" yayınlanmış kitaplarıdır. "Seyyah ve Bam Teli Yol Müzikleri" adlı şiir ve türkü kasetleri de vardır.
YAPTIĞI PROGRAMLAR

Haziran 2008'den itibaret TRT-1 de Bam Teli programının yanı sıra Nasılsınız isimli bir tartışma programı vardır. Aynı zamanda Ekim 2007'den beri UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi'ydi. Tayfun Talipoğlu 2015 Genel Seçimleri'nde CHP'nin 5. sıradan Aydın Milletvekili adayıydı.