İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, düzenlediği uluslararası etkinliklerle kültür sanat hayatımıza katkılar sunarak tarihimizi aydınlatmaya devam ediyor. İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Kudüs Platformu ve Marmara Üniversitesi ile birlikte 1516 yılının sonunda Osmanlı topraklarına katılan Kudüs’ün alanında uzman akademisyenler tarafından ele alınacağı  “Osmanlı Döneminde Kudüs Uluslararası Sempozyumu” programına ev sahipliği yapacak.

 Sempozyum, 29 Nisan Cumartesi ve 30 Nisan Pazar günü Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Osmanlı dönemindeki Kudüs’ün konuşulacağı ve iki gün sürecek olan sempozyumun koordinatörlüğünü Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Tomar üstlenecek. Kudüs konusunda akademik çalışmalar yapan farklı ülkelerdeki akademisyenleri İstanbul’da buluşturacak olan programda 400 yıl boyunca Osmanlı himayesinde kalan Kudüs’ün tarihî, sosyal ve siyasî yapısı konuşulurken o döneme dâir bilinmeyenler gün yüzüne çıkartılacak.

Sempozyum, 29 Nisan Cumartesi günü 10.00’da “Tuvalde İz Bırakan Kudüs” adlı serginin açılışı ile başlayacak. Ortadoğu coğrafyasının dünyaca ünlü ressamlarının fırçalarından tuvale yansıyan “Kudüs”, sempozyum sürecince ilk kez İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Kaleemat Sanat Galerisi’nden Suriyeli sanatçı Adnan Alahmad’ın küratörlüğünü üstlendiği resim sergisinde, Kudüs’ü yansıtan resimlerin yanı sıra Filistinli ünlü karikatürist Naci El Ali’nin “Hanzala” karakterinin orijinal çizimleri de yer alacak. 

Sempozyum kapsamında; “Kudüs’te Osmanlı Hâkimiyeti”, “Kudüs’te Gayrimüslimler”, “Eğitim ve Arşivler”, “19. Yüzyılda Kudüs”, “Kudüs’te Osmanlının Son Günleri”, “Vakıflar ve İlmî Hayat” ve “Mimari” başlıklı yedi oturumda konuşmacılar tebliğlerini sunacak. Programın dili Türkçe, İngilizce ve Arapça olacak.

Günümüzden Kudüs’ün tarihine ışık tutacak olan “Osmanlı Döneminde Kudüs Uluslararası Sempozyumu” programının detaylarını ekte bulabilirsiniz.