“Uyuşturucunun bam teline dokunmadan mücadele olmaz” diyerek panelde konuşmacı olarak yer alan gazeteci Tayfun Talipoğlu ve narkotik komiseri Zafer Ercan uyuşturucu madde bağımlılığı ile ilgili korunma ve mücadele konularını anlattı.

İstanbul Times Haber Merkezi


Panele Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt, Ömer Fethi Gürer, Kartal Belediyesi Meclis üyeleri Av. Perihan Sevim, Medet Kıskanç, Tuncay Şahan, Yusuf Altay, Kartal Belediyesi Karyapsan Genel Müdürü Nizamettin Zorgül, Kartal Belediyesi Başkan Danışmanı Haydar Oğuz, Özbey Pekşen, Kartal Belediyesi birim müdürleri, Kartallı muhtarlar, Erzurum Çat ilçesi Belediyesi Başkan Yardımcısı M. Mazhar Özdemir, Belediye Meclis üyeleri ve mahalle muhtarlarının yanı sıra birçok Kartallı vatandaşlar katıldı.

Eğitim sisteminde öğrenciler eğitilmeli

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e, gösterdiği hassasiyet ve davranış için teşekkür ederek konuşmasına Tayfun Talipoğlu, “Başkan Altınok Öz’e böylesine önemli bir konu için davetinden dolayı teşekkür ederim. Konu ciddi ama Türkiye’de zaman zaman unutulan ve köşeye atılan bir konu. Zafer, bu konuyu çocukların anlayacağı dilden çok güzel anlatıyor. Sosyo ekonomik yapısı iyi olmayan çocuklar başlıyor. Üstelik bu ürünler normalde pahalı ürünler ama şu anda çok ucuzları da var. Bu çocuklar bir kimlik duygusuyla başlıyorlar. Hepimizin sigaraya başladığı gibi başlıyorlar. Biz diyoruz ki; okullara gidelim tek tek okullarda bu konuyu anlatalım. Eğitim sisteminde din dersi-bilimsel ders çatışmasını bir kenara bırakıp bu sosyal olayın anlatılması gerekiyor. Çünkü her çocuk başı sıkıştığında filmlerde de gördüğü gibi uyuşturucuya yöneliyor. Ve sonra biz empati yapıyoruz diye bunlara haklı nedenler buluyoruz. Aile yapısı böyleydi, kötü şartlarda yetişti diye. Her kötü yaşam geçiren birey uyuşturucuya mı başlar? Yani haklı neden sunduğunuz anda her sorun o haklı nedenden yola çıkarak büyüyor. Ben bu konuyla ilgili sözü Zafer’e bırakmak istiyorum bu konuyla ilgili çok emek verdi. Okul okul dolaştı ve dolaşmaya da devam ediyor.” dedi.

Bu işin bam teli önlem alma

İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü’nde emniyet amiri olarak görev yapan Zafer Ercan “Ben sokakta bir gram uyuşturucuyu bulmak ve beş tane hap ele geçirmek için koşarken bu bilgileri öğrendim ve biriktirdim. Bir gün şube müdürüm bana web sayfasının içeriğini oluşturmamı söyledi. Ve ben bu çalışmayı yaparken öğrendiğim şeyleri fark ettim ve daha çok araştırıp hepsini birleştirdim. Sonra web sitesini oluştururken yaşanmış öyküler kısmını oluşturduk. Ve yaşayanların yanına gittim onları deşifre etmeden hikâyelerini yazdım. Ve sitede en çok okunan kısım oldu. Sonra bana dediler ki, ‘git konferansa katıl’ ve okulda verdiğim konferansta neyi ne kadar anlatacağımı düşündüm. Sonra yaşanmış hikâyeleri anlatmaya başladım. Sonra maddelerin ismini hiç kullanmadan çocuklara anlatmaya başladım. Sonra o çocuklar tanımadığı şeyi almamayı öğrendi. Tayfun ağabeyin anlattığı hikâyelerle büyümüşüzdür hepimiz. Aslında ne kadar yoksul olduğumuz yerde ne kadar zenginiz. Bu memleketin insanı pozitif. O pozitif yönümüzü yok eden konulardan biri uyuşturucu. En çok merak edilenlerden biri de sentetik zehir, sokak ismiyle bonzai diye geçen bir madde var. Çocuklar arkadaşlarını nasıl kandırıp kullandırıyor. Ne gibi yollar izliyorlar. Bunlara değineceğim. Arada bir tercih hakkı bırakarak bir şeyi yapmaya zorluyorlar ama yapılması zorunlu ve yapmama gibi bir tercih sunmuyorlar. Ve arkadaşlar aynı şeyi yapacaklarını da söylüyorlar. Alışma süresine kadar bu maddeleri ücretsiz veriyorlar, hatta -sen bunları al bunları da al, arkadaşlarına verirsin- diye fazlasını da veriyorlar. Çocuklarımız iyi olma isteği üzerine kurgulanmış senaryolarla alıştırılıyor.

Biz istediğimiz kadar derdest edelim hapishaneye yollayalım. Onu çocuklarımız isterse buluyorlar. Arz talep dengesiyle gidenin yerine bir yenisi geliyor. Okulların önünde satılıyor diyorlar okul önü polisler için en kolay yer. Ama mesele okulun içi. Çocuklarımızı okulun içinde korumalıyız. Bu işin bam teli ne önleme. Biz bu okullarda eğitim verir herkese ulaşırsak, çocuklarımızı uzak tutabilirsek çocuklarımızı hiç bulaşmadan bu illetten kurtarmış oluruz.

Sizlere yalvarıyorum lütfen sigara içmeyin. Sigarada bir kiralık katildir. Çocuklarımızın hayatına sigaranın girmesi kolaylaşıyor ve sigara her şeyin başı. Daha sonra esrar ve sentetik zehir denilen maddelerin içimi başlıyor. Alkol içiyorum, sosyal içiciyim diye bir şey yok. Lütfen alkol içmeyelim ve çocuklarımızı uzak tutalım. Her şey bunlarla başlıyor. Yasal olanla başlayıp devamını getiriyorlar. Bilgisayar başında çok kalmasına engel olun ve çocuklarınızı denetleyin. En kolay satıcıya bilgisayar ortamında ulaşıyorlar. Konuşurken çocuklarınızın gözlerine bakın, çocuklarınızın gözleri size her şeyi söyler. Benim son kitabımın kapağında şu yazıyor. “Uyuşturucu her yerde vardır. Uyuşturucu sorunu ise siz sarılmadığınız da, siz konuşmadığınız da, siz anlatmadığınızda ve onların yerine bir başkası girdiğin de uyuşturucu sorunu vardır.” Yani bu bizle alakalı bir sorun. Benim çocuğum yapmaz demeyin. Ben çocuğumun yapmaması için elimden geleni yaparım deyin.”

Sevginin ve iyiliğin olduğu yerde yanlış iş olmaz

Panelin konunda Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Tayfun Talipoğlu ve Zafer Ercan’a teşekkür ederek, “Benim için çok önemli bir paneldi. Katılımınız için herkese teşekkür ederim. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli sorunu bu. Çok güzel anlattılar. Sevginin ve iyiliğin olduğu yerde yanlış iş olmaz. Çocuklarımıza sevdiğimizi söyleyelim, onlara vakit ayıralım. Ben de bir kız babasıyım. Daha kırk günlüktü Bakırköy’de eski Osmaniye yolundaki parka götürdüm, konuşmaya başladım. 3 saat konuşmuşum hala konuşuyorum. Çocuklarımızla konuşabiliyorsak, gözlerinin içine sevgiyle bakıyorsak o zaman hiçbir sıkıntı yaşamayız. Burada konu biz ne yapabiliriz, yerel yönetimler ne yapmalı. Çocuklarımızın enerjilerini atabileceği alanlar yaratmak. Bu alanda her parka futbol sahaları ve basketbol sahaları yaptık. Çocuklarımızı bilgisayar başından kurtaracak sosyal ve kültürel alanları çoğaltıyoruz.” diye konuştu.


Kaynak:İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)
 
Editör: TE Bilisim