. “Bilinçli Aile, Mutlu Çocuk” adlı seminerin konusu ise ‘Çocuklarda Kurallar ve Sınırların Önemi’. İlki Teğmen Burak Evirgen İlkokulu konferans salonunda düzenlenen ve Yavuz Selim Ortaokulu’na devam eden velilerin de davetli olduğu seminer öğleden sonra ise Anadolu Adalet Sarayı İlkokulu Konferans Salonu’nda da düzenlendi.

İstanbul Times Haber Merkezi

Seminerin ikinci gününde ise Emine-Hasan Aytaçman İlkokulu ile Bedri Rahmi Eyüboğlu İlkokulu velileri ile buluşan Pedagog Meliha Ersoy velilere çocukların gelişimi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

“Siz rehbersiniz, lidersiniz”

Ersoy, seminerde şöyle konuştu:

“Çocukları çocuklara örnek göstermeyin, onu yetiştireni kendinize örnek alın. Çocukları çok özgür bırakırsak özgüvenleri yüksek olur sanıyoruz ama gerçek öyle değil. Aksi durumda kurallar; bütün hakları çocukların elinden almak da değil. Siz rehbersiniz, lidersiniz ve kararlarınız net olmalı. Bir müzeyi rehber eşliğinde gezmek gibi düşünün. Doğruyu ve yanlışı siz veriyorsunuz. Çocuklar sınırlar sayesinde burada yetkilinin kim olduğunu, ne kadar ileri gidebileceğini, ne olacağını öğrenir.”Sınırları çizerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle çocuğa verilen mesajların net olması gerekiyor. Anne ve babanın birlikte karar vermesi gerekiyor. Sınırların içinde onaylanmış davranışların kalacağını unutmamanız gerekiyor. Fiziksel ceza ve sözel şiddet kullanmayacağız. Ayrıca çocuklara kaliteli zaman ayırmamız gerekiyor. Sevmek demek zaman ayırmak demektir aynı zamanda. Yarım saat bile olsa ona ayırdığınız kaliteli vakit ona sevildiğini ve güvende olduğunu hissettirir. Kurallar kızma sebebi değildir, öğretme sebebidir. Ayrıca unutmayın ceza; ne yapmaması gerektiğini öğretir ama ne yapması gerektiğini öğretmez.
“Sizi model alırlar”

Anne ve baba farklı kararlar alırsa çocuk kurnazlık ile bekler ve acaba hangisi kazanacak diye düşünür. Sizi model alırlar ve yaptıklarınızı kopyalar. Bu yüzden onun yanındayken davranışlarınıza ve söylemlerinize dikkat etmeniz gerekir. Kurallar koyarken güç savaşına girmeyin. Lider olduğunuzu, rehber olduğunuzu ve yetkin olduğunuzu unutmayın. Kuralları koyarken de, delerken de mantıklı bir açıklama yapmanız gerekir. Düşünce ve davranışların aynı olması gerekir. Çocuğunuz kurallara uymuyorsa öncelikle sakin oluyoruz. Bir kuralın yerleşebilmesi için de zamana ihtiyaç olduğunu unutmuyoruz. Ona deneme fırsatı vermeliyiz ve onunla fiziksel olarak aynı seviyeye inip konuşuyoruz. Ona aynı şekilde bağırmıyoruz ve bağırarak cevap verirse iletişimi kesiyoruz sakinleşmesi için zaman tanıyoruz.

Seminerler devam edecek

Kartal Belediyesi ile Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen ve Pedagog Meliha Ersoy’un anne ve babalara çocuk gelişimi ile ilgili önemli bilgiler verdiği seminer dizisi devam edecek.

Kartal Belediyesi ve Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen “Bilinçli Aile, Mutlu Çocuk” projesi semineri önümüzdeki günlerde de Cumhuriyet İlkokulu Konferans Salonu’nda yapılacak ve Yıldız İşçimenler İlkokulu, Şeyh Şamil Ortaokulu, Kutlu Aktaş İlkokulu ve Cumhuriyet İlkokulu velileri katılacak.

Ayrıca Sabri Taşkın İlkokulu Konferans Salonu’nda; Mehmet Hilmi Altaylı İlkokulu, Fatma Aliye Anadolu Meslek Lisesi ve Sabri Taşkın İlkokulu için seminer düzenlenecek. İhsan Bayrakçı İlkokulu konferans salonunda yapılacak seminere de Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu, Eyyüp Genç İlkokulu, DİSK Tekstil Anadolu Meslek Lisesi ve İhsan Bayrakçı İlkokulu velileri katılacak. Öğretmen Salih Nafiz Tüzün İlkokulu’nda düzenlenecek seminer de Soğanlık İlkokulu ve Öğretmen Salih Nafiz Tüzün İlkokulu’nda velilerin katılımıyla önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

Kaynak:İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)