Kartal Belediyesi 2012 yılında Kartal Kent Konseyi’nin katkıları ile başlatmış olduğu satranç projesinde hedeflerini adım adım gerçekleştiriyor. Bugüne kadar 6 – 25 arası farklı yaş gruplarından yüzlerce gence ve çocuğa satranç eğitimi veren, ortalama 500 sporcunun katıldığı onun üzerinde turnuva organize eden Kartal Belediyespor Satranç Kulübü, Belediye Kreşlerinde 2014 yılında başlattığı satranç eğitimi çalışmalarına bu yılda devam ediyor.

İstanbul Times Haber Merkezi

2014 yılında satranç sporunun altyapısının oluşturulması ve okullarda yaygınlaştırılması faaliyetlerine ağırlık veren Satranç Kulübü, bu çerçevede öncelikli olarak Kartal’da bulunan okullardaki 35 öğretmene Birinci Kademe Satranç Antrenörlüğü eğitimi vererek, diplomalarını dağıttı.

İlçe genelinde satranç kültürünün yerleşmesi için çalışmalara devam eden ve satrancın genç yaşlarda başlamasının önemini kavrayan Kartal Belediyesi Satranç Kulübü, Kartal Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim alan minikler için çalışmalarını devam ettiriyor. Kartal Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezleri’ndeki eğitim sorumluları ve öğretmenlere yönelik 2014 yılında verilen satranç eğitim kursuna bu yılda devam ediyor. Kartal Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim sorumluları ve öğretmenlere Kartal Belediyesi Satranç Spor Kulübü eğitim veriyor. Bu kapsamda başlatılan proje ile Kartal Belediyesi Satranç Kulübü Antrenörü Besim Baş, Kartal Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezi’nde eğitimlere başladı. Satranç eğitimi alacak olan 60 öğretmen belirlenen gün ve saatlerde eğitimlere katılıyor. Verilecek eğitimlerin ardından kursiyerlere diplomaları verilecek ve önümüzdeki dönemde de Kartal Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezleri’ndeki minik öğrenciler öğretmenlerinden satranç eğitimi almaya devam edecek.

Satranç sporunun organize, yaygın ve profesyonel olarak ilçede oynanmasına yönelik Türkiye’de bir ilki başlatan Kartal Belediyesi, ilçede 7’den 70’e herkese satranç kültürünü tanıştırmanın ayrıcalığını yaşıyor. Kartal Belediyesi satranç konusunda yaptığı ilklerin ardından satranç kulübünde eğitim alan gençler, çocuklar ve aileleri; kreşlerde eğitim gören minik öğrencilerin aileleri, satranç sporuna katkılarından dolayı Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve Satranç Kulübüne teşekkür etti.

İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)