AKŞENER’İN ESKİ BAŞDANIŞMANI HAKLI ÇIKTI
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Başdanışmanlık görevinden ayrılan Murat Çuhadar’la istifasından birkaç gün önce konuşmuştum.
Geçtiğimiz yılın Kasım ayındaydı.
“Abi istifa ediyorum, parti ile doku uyuşmazlığımız var. Zaten Meral hanım da iki aya kadar masayı dağıtır” demişti.
İstifasına pek şaşırmamıştım, zira Akşener’e Başdanışman olacağı zaman da beni arayıp haber verdiğinde yanlış yaptığını söyleyip kendisini uyarmıştım.
Ancak Meral Akşener’in masayı dağıtacağı fikrine katılmamıştım.
Bugün geldiğimiz noktada geç olsa da Murat bey haklı çıktı.
Meral Akşener’in hiç kimsenin beklemediği bir anda hem de seçimlere yaklaşık iki ay kalmışken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na rest çekmesi siyasette 7.7 şiddetinde depreme yol açtı.
Bu gelişmelere ilişkin Meral Akşener’in eski Başdanışmanı Murat Çuhadar’ı tekrar aradım ve düşüncesini sordum.
Murat bey, Meral hanımın masadan ayrılmasıyla Millet İttifakı’nın gücünün azalacağını fakat Cumhur İttifakı’nın oyunun da artmayacağını öne sürerek, “Meral hanımın Sayın Erdoğan’ı destekleyeceğini sanmıyorum. Kendi başına ya da birileriyle ortak hareket ederek seçime girecektir” dedi.
İYİ Parti’nin Altılı Masa’dan çekilmesine ilişkin Meral Akşener’in yeni Başdanışmanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı da aradım. “Sayın Bakanım neler oluyor, Meral hanımın restini nasıl yorumluyorsunuz?” dediğimde şu yanıtı aldım:
“Meral hanım masadan kalkmadı ama kaldırıldı veya itildi. En güzel izah eden şeyler bunlar.”
HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Hani bir deyim vardır ya; hırsızın hiç mi suçu yok?
Aylardan beri Kılıçdaroğlu “Millet İttifakı’nın adayı benim” Akşener de “Hayır sen olamazsın çünkü seni aday gösterirsek kazanamayız” demedi mi?
Şimdi, “illa ben aday olacağım” diye inat eden Kılıçdaroğlu masanın devrilmesinde ‘masum’ sayılacak “sen olursan kazanamayız” diyen Akşener ‘suçlu’ olacak, öyle mi?
Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir. Benzersiz, çok farklı görüşteki 6 partinin uzun süre birlikte yol yürümeleri mümkün değildi zaten.
Buna rağmen, birbirlerine olan mecburiyetten dolayı seçime ve seçimden birkaç ay sonrasına kadar ilişkilerinin devam etmesi bekleniyordu.
Pamuk ipliğine bağlı birlikteliklerinin seçime az bir süre kala bozulması gerçekten sürpriz oldu.
5’li ittifakta çatlak yaşanır mı?
Şimdilik görünmüyor.
Özellikle ufak partilerin elleri mahkûm.
İttifaktan ayrılıp tek başlarına seçime girmeleri genel başkanların finallerini getirir.
MERAL ABLA’NIN KENDİ KALESİNE ATTIĞI GOL
Bu arada, giderayak CHP’nin içine bırakmak istediği iki el bombası Meral Akşener’in elinde patladı.
Cumhurbaşkanlığı için aday olmalarını istediği Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın bu teklife ‘hayır’ demeleri Akşener’in, maçın son dakikasında kendi kalesine gol atmasına yol açtı.
Mansur Yavaş’ı geçtik, abla olduğu, sarıp sarmalamadığı, üzerine titrediği Ekrem İmamoğlu’nun tavrı sanırım Meral hanımı oldukça üzmüştür, diye düşünüyoruz.