banner175

Güvercintepe’de yargı son kararını verdi

Başakşehir İlçesi Güvercintepe Mahallesi 2010 yılı arsa metrekare birim değerlerinin tespitine ilişkin takdir komisyonu kararının iptali için komisyon üyesi Mahalle muhtarı İbrahim Dinç’in ...

13 Aralık 2011 Salı 00:19
Güvercintepe’de yargı son kararını verdi
banner171

Güvercintepe’de yargı son kararını verdi

 

Başakşehir İlçesi Güvercintepe Mahallesi 2010 yılı arsa metrekare birim değerlerinin tespitine ilişkin takdir komisyonu kararının iptali için komisyon üyesi Mahalle muhtarı İbrahim Dinç’in tespit edilen değerlerin yüksek olduğunu ileri sürerek açtığı davayı yerel mahkeme 1 cadde ve 2 sokak hariç diğer tüm cadde ve sokakların birim fiyatlarını yüksek bularak muhtarın talebi doğrultusunda karar vermişti.

 

İstanbul Times Haber Merkezi / Özel Haber

 

 

Muhtar kazandı belediye kaybetti

 

Güvercintepe Mahalle Muhtarı İbrahim Dinç,Başakşehir Belediye Başkanlığı lehine  ”İstanbul 11.Vergi Mahkemesinin” 24.06.2011 tarih E-2009/2468,K-2011/1916 sayılı kararı ile açığı davayı yerel mahkemede kazanmıştı.

 

Başakşehir Belediyesi yerel mahkemenin kararını “Danıştay Dokuzuncu Daire Başkanlığa’na “  2011/6119 Esas dosya ile itiraz etmişti. Danıştay’ın ilgili dairesi de yerel mahkemenin kararını aynen uygulayarak Belediye’yi halksız bularak davaya son noktayı koydu.

 

Muhtar Dinç; Hukukçu başkan hata üstüne hata yapıyor

 

Danıştay’ın yerel  mahkemenin kararını Güvercintepe mahallesi lehine onaması ile ilk açıklamasını İstanbul Times Gazetesine yapan  davanın kahramanı mahalle muhtarı İbrahim Dinç şöyle konuştu ;”Davayı açmadan önce komisyon üyesi arkadaşlara mahalle sakinlerimin ekonomik güçleri çok iyi değil tespit edilen bedeller yüksek bunu makul bir seviyeye indirdikten sonra imzalayıp yürürlüğe koyalım demiştim.Talebimiz dikkate alınmayınca biz de mahalle halkımızın haklarını korumak için kanunun bize verdiği yetkileri kullanarak dava açmıştık. Bilirkişi heyetinin mahallemde yaptığı incelemede mahkemeye sunduğu raporda öne sürdüğümüz tüm gerekçelerimizi aynen tespit ederek hazırladığı rapor doğrultusunda RAİÇ bedellerin yüksek olduğu yargıdan döndü.

 

Başkan yerel mahkemenin kararından sonra ne yapmalıydı ?

 

İhrahim Dinç gazetemize yaptığı konuşmada,yasalar ne bana göre,nede belediye başkanına göre özellik arz etmez. Yerel Mahkemenin karar verdiği anda Belediye başkanı kanunun emrettiği şekilde raiç bedelleri tespit komisyonunu hemen toplayarak yargının verdiği karar doğrultusunda karar aldırıp mahkemenin verdiği kararı 30 gün içinde yerine getirmesi gerekirdi. Başkan tam 6 aydır kanuna aykırı hareket ederek yargının verdiği kararı yerine getirmeyerek suç işlediği için 21.10.2011 tarihinde 39254 sayılı dilekçem ile Küçükçekmece Cumhuriyet savcılığında belediye başkanı hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

 

Danıştay kararından sonra Cumhuriyet savcılığına yeni dilekçe

 

 

Başakşehir Güvercintepe Mahalle Muhtar İbrahim Dinç daha önce Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesine Danıştay’ın yerel mahkemenin kararını onamasından  sonra 07.12.2011 tarihinde ek bir dilekçe vererek savcılıktan şu talepte bulundu.” 2011/ 39254 sayılı dosya ile görevi kötüye kullanma –Yargı kararını yerine getirmeme suçundan dolayı devam eden soruşturma da suça konu İstanbul  11.Vergi Mahkemesinin 2009/ 2468 E- ve 2011 /1916 K.Sayılı Danıştay 9.Dairesinin 2001/6119 E.ve 2011/6647 K.Sayılı içtihadıyla aynen onanmıştır.(EK: Danıştay Kararı )

 

Suça konu mahkeme kararı Başakşehir Belediyesi tarafından henüz uygulanmamış olup,ayrıca ilgili belediye yargı kararını uygulamamakla birlikte vatandaşın alım satımlar için talep ettiği emlak vergisi rayiç değerleri konusunda da aleyhine olan mahkeme kararına bahane ederek halkın işini zorlaştırmaktadır. Bu itibarla ilgili belediye ve görevlileri hakkında şikayetimiz devam etmekte olup soruşturmanın bu doğrultuda yürütülmesi hususunu saygıyla arz ve talep ederim/07.12.2011)  Müşteki / Güvercintepe Mahalle Muhtarı İbrahim DİNÇ

 

 

Fazla alınan paranın gelecek yıl vergisine mahsup edilmesi kanuni değil

 

Başakşehir Belediyesinin 2010 ve 2011 yıllarının emlak vergilerini yüksek bedeller üzerinde tahsil ettiği biliniyor.Yargının verdiği karardan sonra fazla alınan paraların 30 gün  içinde tahsil edildiği yerde hak sahiplerine ödenmesi gerekirken iki yıldır devam eden bir dava olmasına rağmen Belediyenin davayı kaybetmesi halinde Güvercintepe mahalle halkından tahsil ettiği fazla para için karşılık ayırmayıp hak sahiplerine fazla aldığımız paraları gelecek yıl verginize mahsup edelim demesi kanunu ve doğru olmadığı ilgililer tarafından ifade edilmesine rağmen Belediye bugüne kadar yaptığı gibi yargı kararlarını uygulamayarak suç üstüne suç işlediği ifade ediliyor.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner169