banner175

Ergenekon'da çok kritik karar

Ergenekon davasının görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay saldırısı ile ilgili çok önemli bir karar aldı.

09 Mayıs 2009 Cumartesi 10:30
Ergenekon'da çok kritik karar
banner171

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Danıştay'a saldırı ve Ergenekon davalarının birleştirilmesi yönünde görüş bildirilmesine karar verdi.

Ergenekon davasını yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın Danıştay'a saldırı davası ile birleştirilmesi yönünde görüş bildirdi.

Yargıtay'ın Danıştay'a saldırı ve Ergenekon davası dosyalarının birleştirilmesi yönündeki kararına Ankara'daki mahkeme direnmemiş ve İstanbul'dan görüş istemişti.

Kararını açıklayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, iki davanın birleşmesi yönünde görüş bildirdi. Bu konuda son kararı Danıştay davasına bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi verecek.

KARARI BAŞKAN ŞENGÜN AÇIKLADI
Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, verilen 3 saatlik aranın ardından alınan kararları açıkladı.

Mahkemenin, Danıştay'a saldırı ve Ergenekon davalarının birleştirilmesi yönünde görüş bildirilmesine ilişkin kararında, Yargıtay'ın Danıştay'a saldırı ve Ergenekon davası dosyalarının birleştirilmesi yönündeki kararına Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin direnmeyerek, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden muvafakat istediği hatırlatıldı.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

''Sanıklar hakkındaki sevk maddelerine göre bir kısım suçların teşebbüs suçu, bir kısım suçların kesintisiz suç olması, CMK 12/2. maddesi gereği bu suçlar bakımından yetkili mahkemenin son icrai hareketin yapıldığı yer ve kesintinin meydana geldiği yer mahkemesi olması, sanıkların çoğunluğunun yakalandığı yerin ve iddianameye konu Danıştay saldırısı kapsamındaki suçlar dışında işlendiği iddia olunan diğer suçların son icra hareketlerinin İstanbul CMK 250. maddesine göre yetkilendirilmiş ağır ceza mahkemeleri yargı çevresi sınırları içinde kalması,

'Aynı sanıklar ve eylemlerle ilgili kanıtların bir arada toplanıp bir bütün olarak değerlendirilmesi suretiyle somut gerçeğin en doğru şekilde ortaya çıkarılması ve bu gerçeğe daha çabuk ve kolay ulaşılması', 'her iki mahkemenin dava dosyaları arasında sanıklar ve suçlar yönünden şahsi, fiili ve hukuki irtibat bulunması',

'dava usul ekonomisi', 'suçlardan birinin bir unsurunun veya cezasına tesir eden bir sebebin ispatı, diğerinin unsurunun veya cezasına tesir eden sebebin ispatına tesir etmesi' gibi Yargıtay Ceza ve Ceza Daireleri Genel Kurulu'nun çeşitli kararları göz önünde bulundurulduğunda, dosyamız sanıkları ile Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde anılan dava kapsamında yargılanmakta olan sanıklar arasında her iki iddianame içeriğine göre kişisel, fiili ve hukuki bağlantının bulunduğunun iddia edilmiş olması, dava usul ekonomisi, mahkememiz tarafından ikinci celsede yetki konusunda vermiş olduğumuz karar ve de Yargıtay'ın ilam içeriği gibi hususlar bir arada değerlendirilerek,

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi dosyasının mahkememizde birleştirilmesi yönünde muvafakat verilmesine, birleştirme kararı verilerek dosyanın mahkememize gönderilmesi için Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı yazılmasına, dosya geldikten sonra yargılamanın bu dosyadan ayrı yapılıp yapılamayacağı hususunun değerlendirilmesine.''

ERGENEKON'DA TAHLİYELER

Öte yandan Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan sanıklar Bekir Öztürk, Rasim Görüm, Halil Behiç Gürcihan ve Abdullah Arapoğulları'nın tahliye edilmesine karar verildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner169