banner175

Avrasya Hastanesi Cildiye Kliniği Halkın Hizmetinde

İstanbul Times Gazetesi ve www.istanbultimes.com.tr olarak Avrasya Hastanesi Cildiye Kliniği hekimlerinden uzman Doktor Hatice Deniz yardımcı ile konuştuk.

29 Ağustos 2019 Perşembe 18:43
Avrasya Hastanesi Cildiye Kliniği Halkın Hizmetinde
banner171

Doktor Hatice Deniz Yardımcısı Cilt hastalıkları konusunda önemli bilgiler verdi

Avrasya Hastaneleri olarak A sınıfı bir hastane grubuyuz.Önce sağlık prensibi olarak hastalarımızın şifa bulması adına şahıs ve kurum olarak her türlü fedakârlığı yapıyoruz.

Hastanemizde çok sayıda branç mevcuttur. Cildiye kliniği olarak uzman doktorlarımızın kontrolünde işlem yapan 3 estetisyen’den oluşmaktadır.

Kliniğimizde cilt hastalıklarının tanı ve tedavisi ile beraber cilt gençleştirme ve güzellik uygulamaları yapılmaktadır.

İstanbul Times Röportaj : Hüseyin Çetiner 

BOTOKS NEDİR ?

Botoks Closetiridium Botulinium isimli bakteriden elde edilen bir tür zehirdir. Kasları felç eder, spastiklerde kas kasılmalarını engellemede kullanırken keşfedilerek estetik alanında kullanılmaya başlanmıştır.

Yüzümüzdeki kaslar yüz hareketlerini yapmamıza yarar. Yıllar içinde yoğun kullanıma bağlı kaslar gözle görülür bir şekilde çizgi ve kırışıklık oluşturur.Bu da yüzümüzü olduğumuzdan yaşlı gösterir.Bu aşamada botoks devreye girerek bu çizgi ve kırışıklıkların azalmasını sağlar.Yüzde özellikle göz kenarlarındaki ,kaş arasındaki, alındaki, üst dudaktaki ve boyundaki kırışıklıklarda kullanılır.

Tıbbın diğer alanlarında migren ağrıları, spastikler, makattaki çatlaklarda, koltuk altı ve el ayak terlemelerinde isteğe göre kullanılır.Kırışıklıkların oluşmaya başlaması ile botoks kullanımı başlayabilir.Yineleyen uygulamalarda eski kırışık oluşumunu azaltır , yeni kırışık oluşumunu da engeller.İlk uygulamalarda etkisi en erken 3-4 günde belirmeye başlar,bir haftada tam belirginleşir.İlk uygulamalarda etkisi 3-4 ay sürer.Yineleyen uygulamalarda etki 6-8 aya kadar uzayabilir.Kas hastalığı olanlarda, MS hastalarında, bazı antibiyotik kullanımlarında,yumurta alerjisi olanlarda, gebelerde ve emziren annelerde yapılmaz.Bazı tansiyon ilaçları da etki süresini azaltabilir.Kan sulandırıcı kullananlarda morarma olabilir.Uygulama sırasında ciltte enfeksiyon veya egzama tarzı rahatsızlıklar varsa uygulama tedavi sonrasına ertelenebilir.Uygulama toplam süresi 15-20 dakikadır.Ağrısız bir uygulamadır.Hassas kişilerde krem anestezi yapılabilir.

Botoks uygulamasında hastanın isteğine göre doz ayarlanır. Buna göre kaslar tamamen hareketsiz olabileceği gibi hafif hareketlide kalabilir.Botoks sonuçta bir ilaç enjeksiyonu olduğundan alerjik reaksiyon gelişmesi riski bulunduğundan mutlaka hekim tarafından (Dermatalog veya Plastik Cerrah)hastane şartlarında yapılmalıdır.

AŞIRI TERLEMEDE BOTOKS

Koltuk altı, yüz ver avuç içindeki aşırı terlemelerde kullanılır.Etki mekanizması toksinin ter bezini uyaran sinirleri geçici olarak felç etmesidir.Herhangi bir yan etkisi yoktur.Krem anestezi ile uygulanır, hafif ağrılı olabilir.Etki 6 ay kadar sürer.Koltuk altı terlemeleri en yüksek başarı oranına sahiptir.El içi sonra gelir.Ayak tabanı en az cevap alınan uygulamadır.

DOLGU UYGULAMALARI

Dolgu uygulamalarında en çok kullanılan dolgu malzemesi hyalüronik asittir. Yaş ilerledikçe cildimizdeki kolajen elastik doku ve hyalüronik asit azalır.Bu uygulama ile istenen bölgelere hyalüronik asit enjekte edilerek yoğunluk sağlanır.Bu madde su tutucu olduğundan çökme ve kırışıklıkları düzeltir.Bu tedavi ile cilt daha pürüzsüz olur.İzler düzleştirilir.Kolajen liflerin oluşumu ve iyileşmesine yardımcı olur.

Yüzde çökme ve kırışıklık bölgelerinin toparlanmasını sağlar.Dolgu uygulamaları yüzdeki ince ve derin kırışıklıkları düzeltmede, dudakların dolgunlaştırılmasında, dudak üstü çizgilerin silinmesi,kontürün belirginleştirilmesi ,yanaklar ve çeneye hacim verilmesi için yapılır.Aynı şekilde el sırtındaki kırışıklıkların düzeltilmesi,burun kontürünün iyileştirilmesi içinde kullanılır.

Uygulama öncesi gerekli yerlere krem anestezi kullanılır.İnce bir iğne yardımı ile uygulama yapılır.İlk anda etki fark edilir, fakat su tutma kapasitesi nedeni ile giderek etki artar.Kullanılan dolgu tipine göre 6 ay – 1.5 yıl arasında etki sürer.

Dolgu uygulamalarının herhangi bir yan etkisi yoktur.Yüzdeki yerleşik damar ve sinirlere dikkat edilerek uygulama yapılması gerektiğinden mutlaka hekim tarafından hastane şartlarında yapılmalıdır.

Lazer Tedavileri

Günümüzde lazer ciltte bir çok hastalıkta kullanılmaktadır.

-Leke tedavileri

-Sivilce izleri

-Çatlak tedavileri

-Kılcal damar tedavileri

-Dövme silme

-Benlerin yok edilmesi sadece bir kısmıdır.

Lazer Epilasyon

Lazer yardımıyla vücudunuzdaki istenmeyen kılların uzaklaştırılmasıdır.Hedef kıl kökünde bulunan renk veren hücrelerdir.Bu yüzden kıllar ne kadar kalın ve koyu renk ise başarı o kadar artar.Lazerler beyaz ve sarı tüylere etki etmezler.Bu nedenle kadınlarda yüz ve kol bölgesi diğer bölgelere göre daha geç cevap verir.

Lazer epilasyonda ortalama seans süresi 8-10 arasıdır.Bundada başarı %80-90 gibidir.Lazer epilasyon 16 yaştan itibaren uygulanır.Tüylenme erkek tipi ise, adet düzensizliği varsa öncesinde hormonal tetkikler yapılmalıdır.

Yüz,bacaklar,koltuk altı ve bikini bölgesindeki istenmeyen tüylere çözüm isteniyorsa lazer epilasyon düşünülmelidir.Lazer kıl kökündeki renk veren hücreleri etkileyerek kılları yakar ve yok eder.Bu uygulama 1990 larda başlamış ,giderek daha acısız ve daha hızlı hale gelmiştir.Lazer epilasyonda kullanılan farklı lazer cihazları vardır.En bilinen ve en çok kullanılanlar Alexandirite ve Diode lazerdir.Bunların dışında Ruby ve ND yağ lazerler kullanılır.

Alexandirite cildin altındaki kıl köklerine yoğun bir şekilde etki eder.Oldukça hızlıdır,geniş alanlara kısa sürede uygulama sağlar(erkeklerde sırt gibi).

Diode ise daha uzun bir dalga boyuna sahiptir.Bu yüzden koyu ve bronz ciltlerde uygulanabilir.İncelmiş kıllara daha çok etkilidir.Lazerle birlikte darbe ışık teknolojiside (IPL) epilasyonda kullanılır.Aynı lazer gibidir fakat lazer enerjisi yerine ışık enerjisi kullanılır.

Lazer herkes için uygun olmayabilir.Çok koyu ciltler için uygun değildir.Çünkü lazer enerjisi cilt tarafından daha çok emilir yan etki riski artar.Çok açık renk tüyleri olanlarda aynı şekilde tam etki görülmeyebilir.En uygun kişiler açık renkli ,koyu renkte tüylü kişilerdir.

Lazer epilasyon orta derecede acı veren bir işlemdir.Hassas kişiler uygulamadan 60 dakika önce lokal anestezili bir krem kullanabilirler.Uygulamadan sonra 2-3 gün güneşten uzak durulmalıdır.

Lazer epilasyon hijyenik bir ortamda,hekim kontrolünde,ehil kişiler tarafından uygulanmalıdır.Bu durumda herhangi bir yan etki görülmesi riski azalır.Uygulama sonrası ağrı,şişlik,kızarma ve cilt lekeleri gibi yan etkiler oluşabilir.Nadiren ciltte solma veya yanıklar olabilir.Hormonal düzensizlikler,güneşe duyarlılığa sebep olan ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı,cilde uygulanan krem,parfüm vs. yan etki riskini arttırır.Bu yüzden işlemden önce bu bilgiler verilmelidir.Yukarıdaki şartlara uyulduğu sürece lazer epilasyon hasta için memnun edici bir uygulamadır.

Doktor yardımcı Kliniğiklerinde uygulanan tedaviler hakkında bilgi verdi ;

Laser: Kliniğimizde 2 adet Alex ve 1 adet diod laser cihazı ile laser epilasyon tedaivleri yapılmaktadır. Laserlerimiz aynı zamanda leke tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Cilt Bakımı: 2 haftada bir önerilen cildin derinlemesine temizlik sağlayan bu tedavi estetisyenlerimiz tarafından özenle gerçekleştirilmektedir.

Ekzema, mantar, sedef, saç dökülmesi gibi cildimizi tutan her türlü problem için doktorumuz tarafından tedaviler gerçekleştiriliyor. Tanı zorluğu olan patolojik incelemeden yardım alarak tedavi ve teşhis süreci uygulanmaya başlıyor.

Cilt gençleştirme de faydalanılan botox, dolgu, somon DNA, gençlik aşısı, PRP, uygulamaları ile hastalarımızın talebi üzerine cilt bakımlarını gerçekleştiriyoruz.

Saç dökülmesi sorunu olan hastalarımıza tedavilere ek olarak PRP ve mezoterapi uygulamaları yapılarak saç çıkışının artmasını sağlıyoruz.

Yüzde leke sorunu olan hastalarımıza lokal tedaviler ve kimyasal peelinglerle lekenin ortadan kalkmasında yardımcı oluyoruz.

Göz altı morlukları, gıdı tedavisi, selülitler ve bölgesel zayıfama için mezoterapi uygulamalarımız bulunuyor.

Akne izleri, derin kırışıklıklar ve yara izlerinin tedavisi için dermapen uygulamalarımız hastanemizde gerçekleştirilmektedir.

Dermapen, PRP ve mezoterapi uygulamalarını daha net sonuç alabilmek adına tedavilerimizde birlikte kullanmaktayız.

Ayrıca hastanemizde saç ekimi gereken hastalar için saç ekimi uygulamaları da

yapılmaktadır.

Daha detaylı bilgiler almak için lütfen arayın :

Avrasya Hastanesi Zeytinburnu Yerleşkesi : 0212-665 50 50

Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa Küçükköy : 0212-612 00 00

www.avrasyahospital.com.tr 

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Son Güncelleme: 31.08.2019 14:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169