İSTANBUL DOLPHINARIUM
BÜYÜLEYİCİ  DENİZ MEMELİLERİ DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ! 
İstanbul Dolphinarium birbirinden eğlenceli aktiviteleri ve sürekli yenilenen gösterileriyle misafirlere unutulmaz dakikalar yaşatıyor.

Yunuslar, foklar ve  deniz morsunun şaşırtıcı gösterisini izledikten sonra, onlarla fotoğraf çektirebilir ya da yunuslara yüzebilirsiniz. Hem  ailenizle  güzel bir gün geçirmek hem de haftanın stresinden arınmak istiyorsanız, İstanbul Dolphinarium sizi bekliyor.
Devamı için tıklayın...

   
İSTANBUL AKVARYUM
DÜNYANIN EN BÜYÜK TEMATİK AKVARYUMU
Dünya  denizlerinde yaşayan balık türlerinin içinde bulunduğu, kendi türündeki akvaryumlarla kıyaslandığında; gezi güzergahı, temalandırma, interaktiflik, yağmur ormanı ve yeni nesil  teknolojisiyledünyanın en yenisi...

Ziyaretçiler, coğrafi bir rotayı  takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan toplam 16 tema ve 1 adet yağmur ormanından oluşan güzergahta yolculuk yapacaklar.
Devamı için tıklayın...

   
TURKUAZOO AKVARYUM İSTANBUL
Türkiye’nin ilk ve tek dev akvaryumu Turkuazoo /İstanbul Sualtı Dünyası Tur. Tic. A.Ş. 22 Ekim 2009’da Avrupa’nın en büyük  alışveriş ve  yaşam merkezi ‘Forum İstanbul/Bayrampaşa’da ziyarete açılmıştır.

Türkiye’de bir ilk olarak faaliyete başlayan dev akvaryum Turkuazoo, yarattığı istihdam ve küçümsenmeyecek ziyaretçi sayısı ile bölge ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır. Turkuazoo’da ziyaretçi rehberleri, su  ürünlerimühendisleri, dalgıçlar, biologlar ve yönetim kadrosu olmak üzere 50’nin üzerinde kişi görev yapmaktadır.
Devamı için tıklayın...

   
MİNİATÜRK (Minyatür Türkiye Park)
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.`nin hazırladığı Miniaturk`te Türkiye`nin dört bir yanından seçilen tarih, kültür ve sanat eserlerinin minyatürleri bulunuyor. Antik Çağ`dan Bizans`a, Selçuklu`dan Osmanlı`ya 3000 yıllık tarih ve kültür miraslarımız Haliç kıyısına taşındı. Kendi içinde kapalı "masalsı" bir ortam yaratmayı hedefleyen Miniaturk, Anadolu, İstanbul ve eski Osmanlı coğrafyasından eserlerin oluşturduğu üç ana bölümden oluşuyor. 
Devamı için tıklayın...
   
KRİSTAL İSTANBUL
DÜNYANIN İLK VE TEK KRİSTAL MÜZESİ...
İstanbul’un çiçeği burnundaki müzesi mütavazi bir şekilde faaliyete girmesine rağmen içindeki eserlerle adından sıkça söz ettireceğe benziyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Miniaturk’te açılan “Kristal İstanbul” dünyanın ilk ve tek kristal müzesi. Müze’de sergilenen birbirinden değerli 16 tarihi eser, kristal cam içine lazer yöntemiyle üç boyutlu resim işlenmesiyle oluşturulmuş.
Devamı için tıklayın...
   
PANORAMA 1453 FETİH MÜZESİ
31 Ocak 2009 tarihinde Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılmıştır.

Kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunmasıyla da İstanbul’un tarihe açılan kapısı olan fetih müzesi, Kültür A.Ş. tarafından işletilmektedir. Açılışının ardından halkın yoğun ilgisine mazhar olan bu kültürel mekân yakın zamanda, başta Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gül olmak üzere devletin zirvesine de ev sahipliği yapmıştır.
Devamı için tıklayın...

   
RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ
Rahmi M. Koç Müzesi Türkiye`de Ulaşım, Endüstri ve İletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Haliç`in kıyısında, endüstriyel arkeolojinin önde gelen örneklerinden olan muhteşem binalar içinde yer alan koleksiyonu gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce objeyi içermektedir.

Müzenin dünya çapındaki beğenisi, bünyesindeki yetenekli mühendisler ve zanaatkarlar tarafından yaratılmış, insanoğlunun dehasını ve çalışkanlığını yansıtan objelerden kaynaklanmaktadır.
Devamı için tıklayın...

   
KEŞİF KÜRESİ
Gezegenlere Doğru Sanal Bir Yolculuk!
İstanbul’un halka açık ilk sabit ‘gökevi’(planeteryum) ‘ KEŞİF KÜRESİ’ adıyla Lengerhane Binamızın bahçesinde yer almaktadır.

Evreni, sanal ortamda birebir yaşatan 40 kişi kapasiteli  Keşif Küresi’nde gökbilimden sanata,  eğitimden  teknolojiyekadar çok geniş bir çerçevede eğitici filmler sunulmaktadır.  Keşif Küresi’nde yer alan özel bir projektör ile ziyaretçilere; gökyüzünün gece hali, yıldızların ve Samanyolu’nun muhteşem görüntüsü küre içerisine yansıtılarak izlettirilebiliniyor.
Devamı için tıklayın...

   
SNOWPARK TORIUM
Torium  Alışveriş Merkezi içerisinde yer alan Türkiye’nin ilk kar eğlence merkezi “Torium Snowpark” ise kış sporlarının yeni merkezi olmaya aday.

Dört mevsim kış sporları ve kar eğlencesi yaşatmak üzere ilk konuklarını ağırlamaya başlayan snowpark’ta en düşük kar kalınlığı 50 cm’yi aştı. Snowpark’taki karın kalitesi Uludağ ve Kartalkaya gibi yüksek rakımlı yerlere yağan karın  kalitesine eş değer.
Türkiye Kayak Federasyonu`ndan lisanslı,Türkiye Şampiyonluğu`na ve uluslararası derecelere sahip eğitmenler tarafından özel ya da  bireysel  dersalabilirsiniz.
Devamı için tıklayın...

   
İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ
İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında Sunay Akın’ın  ailesinden kalma Göztepe’deki köşkünde kurulmuştur.

Yazar, müze kurma fikrinin temellerini daha çocukluk yıllarında atmıştır. Sunay Akın 6 yaşında  ailesi ile birlikte İstanbul’a yapmış olduğu bir  seyahatte Arkeoloji Müzesini ziyaret eder. Bu geziden o kadar etkilenir ki müzeciliği oyunlarına katar ve en çok sevdiği oyun haline gelir. Ancak diğer çocuklar pek ilgi göstermediklerinden oyunu hep kısa sürer.
Devamı için tıklayın...

   
ZEYTİNBURNU TIBBİ BİTKİLER BAHÇESİ
Ekili ve etiketli tıbbi bitki sayısının 600’ü aştığı bahçede, bitki atıkları doğal gübre olarak değerlendirilmekte, sentetik gübre ve ilaçlardan kaçınılmaktadır. Su israfının önüne geçmek için damlama ve yağmurlama yöntemleri kullanılmaktadır.

Bahçenin köpek, kedi, tavşan, ördek, horoz, tavuk, kaplumbağa, arı, kuş ve böceklere ev sahipliği yapması, özellikle çocukların tabiatı bir bütün olarak görmelerini  kolaylaştırmaktadır.
Devamı için tıklayın...

   
NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş ve başlangıçta ‘hatıra parkı’ amacına yönelik bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanmıştır.

Önce  yol inşaatı nedeniyle yapısı aşırı derecede bozulmuş toprak ıslah edilmiş; sonra 32 hektarlık park alanına takriben 50.000 ağaç ve çalı dikilmiştir.
Devamı için tıklayın...

   
İTÜ BİLİM MERKEZİ
Bilim Merkezi 80’in üzerinde deney ünitesinin yer aldığı; fizik, kimya, matematik, geometri, biyoloji, mekanik, beyin, elektronik, uzay ve yanılsamalar alanlarıyla ilgili deney üniteleri  aracılığıyla, ziyaretçilerinin bilimin ana dalları hakkında temel bilgilere  sahip olmasını hedefleyen bir merkezdir.

Ayda yaklaşık 8 bin kişi tarafından ziyaret edilen Bilim Merkezi; bilgi toplumu yaratmak, bilimsel düşünceyi aşılamak ve bilimi geniş kitlelere sevdirmek misyonunu gerçekleştirmek üzere bilim okulu, hafta sonu atölyeleri, sergiler, bilim şenliği, seminerler gibi aktiviteleri de hayata geçirmektedir.
Devamı için tıklayın...

   
İTÜ BİLİM MERKEZİ
İTÜ Bilim Merkezi, Taksim`de, İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla yerleşkesinde yer alan; etkileşimli sergilerle 6-16 yaş grubu için çocukları bilime özendirmeyi amaçlayan bir bilim merkezidir. 2007 yılının Kasım ayında açılmıştır.

3 bin  500 metre kare alan üzerine kurulu merkezi ziyaret eden  öğrenciler, bilimsel kavramları uygulamalı olarak görme ve öğrenme olanağına sahip olacak.
Devamı için tıklayın...

   
SANTRALİSTANBUL
Korunarak santralistanbul`a dönüştürülen Silahtarağa Elektrik Santrali, Osmanlı Devleti`nin kent ölçekli ilk santralidir.

santralistanbul bünyesinde eski makine dairelerinin koruranak dönüştürülmesiyle oluşturulan Enerji Müzesi`nin yanı sıra çağdaş sanat ve kültürel entinliklerin gerçekleştirilmesine yönelik "Ana Galeri" ve "Galeri 1" sergileme mekanları, açık hava rekreasyon alanları ve eğitim birimleri yer almaktadır.
Devamı için tıklayın...