banner175
banner170

TOKİ ile Yapılacak Protokolle İlgili Bilgilendirme

Zeytinburnu Belesiyesi Şubat Ayı 2.Birleşiminde CHP'li meclis üyeleri Başkana yetkli verilmesi halinde meclis kapatılsın dedi 


CHP Zeytinburnu Belediye meclis üyesi Hasan Hüseyin Üsküdar ve Meclis üyesi mimar Esin Hacıalioğlu Cami çevrelerinde yapılacak olan genişleme çalışması ile alakalı Belediye başkanı Murat Aydın'a yetki verilmesinin çok hatalı olduğunu bunun meclisin yetkililerini elinden almakla eş değer olduğunu ifade ederek bu yetki verilmesine itiraz ederek  red oyu verdiler.

İstanbul Times Haber Merkezi


İşte Zeytinburnu Belediyesi tarafndan haber merkezimize gönderilen açıklama

Belediyemiz ve TOKİ arasında yapılacak protokol uyarınca gerçekleştirilecek kamulaştırma işlemi sonucunda, yeni konut yapılmayacak, Zeytinburnu’ndaki yoğun nüfusun acil ihtiyaçları olan mahalle meydanları, camilerin depreme dayanıklı bir şekilde yeniden inşa edilmesi ve okullarla birlikte çevrelerinin düzenlenmesi projeleri gerçekleştirilecektir.


Proje kapsamında altı mahallede on iki proje hayata geçirilecektir.


Nuripaşa İlkokulu, Sümer Ortaokulu ve Muhsin Ertuğrul Meslek Lisesi’nin çevresi genişletilip bahçe kapasitesi artırılacak ve eğitim gören çocuklarımıza daha geniş bir alan sağlanacaktır.

Mevcut olan Taş Camii, Ulu Camii, Dutluk Camii ve Sümer Camii’lerinin etrafı genişletilecek, böylece hem camiilerin çevresi düzenli bir hale gelecek hem de mahalle meydanları oluşturulacaktır.


Bağ Camii, Kubbeli Camii, Hacı Müzeyyen Camii, Konyalı Camii ve Köşeli Camii’leri ise yıkılıp aynı yerine yeniden yapılarak depreme dayanıklı hale getirilecektir. Ayrıca çevrelerinin düzenlenmesiyle mahalle meydanları oluşturulacaktır.


Mahalle meydanları aynı zamanda çevrede yaşayan vatandaşlarımız için acil toplanma alanı işlevi görecektir.


69 binanın kamulaştırılacağı proje kapsamında hak sahipleriyle uzlaşma yöntemi benimsenecek ve anlaşma sağlanırsa hak sahibinin tercihine göre ya bedeli ödenecek ya da TOKİ’nin inşa etmiş olduğu evlerden verilecektir. Anlaşma sağlanamazsa, mülkün bedeli mahkemenin atamış olduğu bilirkişi tarafından belirlenecektir.

Kamu yararı için tasarlanan projeler, Zeytinburnu’nun nefes almasını sağlayacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
nilay nilay 2 hafta önce

Yikilacak binalarin hak sahiplerine verilecek tutar Zeytinburnu'nda yeni bir daire alabilecek kadarmi eğer degilse bu insanlara hadi tokinin evlerine demekten evlwrini gasp etmekten başka bir şey değildir Zeytinburnu'nda depreme dayanikli bir daire enaz 500 700 ne yapacak bu insanlar yerli halk cefasini cekmis yillarca simdi disaridan gelecek olanlara sefa surmelerine asla müsade etmez halki madur etmeden cozumlemeli belediye dönüşüm de ada ada birebir verilerek pekala da yapilabilir yeterki cikar gozetmeden rant a girmeden yapilsin

Misafir Avatar
Müzeyyen Kurt 3 hafta önce

Evet bende bu düzenlemede camilerin olduğu yerde dönüştürülmesi taraftarıyım... Bu sadece annem ile babamın dişinden tırnağından artırdığı paralar ile yapılan camiinin hayra niyet edilen yerinden ayrılmamasını gerekriğini düşğndüğüm için değil... Aynı zamanda o camiinin cemaatinin alışmış olduğu camiiden uzaklaştırılacak olmasını da doğru bulmadığım içindir... Bizi biz yaptığına inandığım en büyük eserlerin camiiler olduğunu düşünüyorum... Yerlerinin değiştirilmeyip çevrelerinin düzenlenmesini genişletilmesini insana ve değerlerine verilen önem olarak görüyorum...