banner175

ZEYTİNBURNU’NDA VAZİYET KARIŞTI TERTİBAT ALMAYA GEREK YOK

Geçen hafta yazdığım yazının başlığı vaziyet alın

ZEYTİNBURNU’NDA VAZİYET KARIŞTI TERTİBAT ALMAYA GEREK YOK

Geçen hafta yazdığım yazının başlığı vaziyet alın

26 Şubat 2009 Perşembe 00:29
ZEYTİNBURNU’NDA VAZİYET KARIŞTI  TERTİBAT ALMAYA GEREK YOK
banner171

VAZİYET ALMAYA GEREK YOK

Geçen hafta yazdığım yazının başlığı “Vaziyet alın ortalık karışacaktı.”Daha yazımın mürekkebi kurumadan gerçekten de vaziyet karıştı.Bu yazımda da kısaca karışan vaziyetler hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

İstanbul’un en kozmopolit ilçelerinden  biriside hiç şüphe yok ki Zeytinburnu ilçesidir.

Burada Türki cumhuriyetlerden tutun da ülkemizin 81 vilayettin de insanın olduğunu görmeniz mümkün.Gece kondulaşmanın başkenti sayılan Zeytinburnu bugün İstanbul’un göbeğinde kalan geleceği çok parlak bir ilçe konuna gelmiştir. 

Burası 1957 yılına kadar  bir kısmı Fatih,diğer kısmı da Bakırköy ilçelerine bağlı birer nahiye iken 1957 de artan nüfusa bağlı olarak kendi başına bağımsız bir ilçe oldu. Bundan 25 yıl önce ise Belediyesi kuruldu. 

İlk Belediye başkanı Muzaffer Çavuşoğlu,ikinci dönem  Hasan Yılmaz,üçüncü dönem de Adil Emecan (1994-1999)burada belediye başkanlığı yaptı.Şu an anki belediye başkanı  Murat Aydın 1999 da % 27 oy alarak koltuğu Adil Emecan’ın elinde aldı.

2004 yılında yapılan seçimde Emecan CHP de aday olmak için çok uğraştı ancak CHP tercihini O zaman Mustafa Ekiz’den yana kullandı.Tabi seçimin sonucu çok farklı oldu Murat Aydın İstanbul’daki Ak parti belediyeleri içinde % 53 oy alarak İstanbul birincisi oldu.CHP adayı Mustafa Ekiz’de  % 20 civarında oy alarak yaklaşık 21.000 oy aldı.

Adil Emecan aday olamadı diye küsüp kenara çekilmedi.Tam on yıldır halkın içinde her gün halk ile yüz yüze temasta bu dönem kendisine çok güveniyor ve canla başla çalışıyor.Tabi kimin sandıkta çıkacağına Zeytinburnu’lu 198 bin seçmen karar verecek. 

Ak Parti’de Son bir Haftada neler oldu ?  

Meclis üyeliğine başvuran yüz yirmi aday içinde otuz yedi tane ilçe meclis üyesi,altı tane de il genel meclis üyesi seçildi.Bazılarının bu tercihi beğenmeyip listeleri eleştirilmesi de gayet normal.Ancak öyle ciddi iddialar var ki yetkililerin mutlaka seçmeni aydınlatması gerekir.

İddiaların en önemlisi 1991 körfez harbinden sonra  Zeytinburnu’na doğu ve güneydoğulu  önemli oranda Kürt kökenli vatandaşlarımız yerleşip burada seçmen olmalarına rağmen gerek Ak Parti ilçe yönetiminde gerekse de Ak Parti’den Belediye meclis üyesi yazılmadıkları iddia ediliyor.İlçe halkının içinde önemli oranda Kürt kökenli yurttaşlarımız olduğu biliniyor.Buna rağmen eğer iddia edildiği gibi gerçekten böyle bir durum var ise İktidar partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi doğru ve iyi bir çalışma yapmamış demektir.İnanıyorum ki Başarılı ilçe başkanı Bahattin Ünver bu konuda çok yakın bir süre içinde tarafımı bilgilendirecek ve bende aldığım bilgileri bu köşemde eleştirileri olan okurlarıma duyururum.Bana göre listede Kürt,Türk veyahut’da Arap olup olmamasından ziyade Ak Parti Genel Merkezi’nin liste yaparken demografik yapıya da dikkat edin demesine rağmen ilçe nüfusunun yarısından fazlasının neredeyse doğu ve güneydoğulu seçmenden oluştuğu halde temsilcisinin olmadığı,var ise bile bir Giresun ve Karadeniz ile kıyas kabul edemeyecek kadar az olduğunu da sanırım inkar edilemeyecek bir gerçek.Bu konuda yetkililerden bilgi gelirse YAYINLARIZ.

Talep edilen şu 37 tane meclis üyesi içinde 5-6 tanesi Giresunlu olacağına üç beş tane de Kürt asıllı meclis üyesi adayımız olsa kötümü olurdu diyorlar AK Parti kurulduğu günden beri yakından takip ediyorum.Buna rağmen gerek ilçe yönetim kurulu üyeleri gerekse de meclis üyeleri içinde baya tanımadıklarım var.Bundan dolayı da iddia edildiği gibi Doğulu meclis üyelerinin olup olmadığını net olarak bilemiyorum.Bazıları  hemen Batmanlı,Mardinli meclis üyelerimiz var diyecekler ama bana mail atan okurlarım o arkadaşların Arap kökenli olduğunu da söylemiş durumdalar.Doğulu meclis üyelerimiz var denilecekse bu durumun da gözden uzak tutulmaması gerekir.

 Şunu da belirteyim daha  iki gün önce ilçe halkı ile yaptığım bir konuşmada bana aynen şunu diyen tecrübeli bir siyasetçi yarın seçim olsa yaklaşık olarak Ak Parti’nin en fazla 18 ile 20 arasında meclis üyesi çıkaracağını tahmin ediyorum bu durumda meclis üyelerinin  % 60’ının Giresun ve Karadenizli olacağının işretidir dedi.Bu tespit bana  çok enteresan geldi hemen 20.sıraya kadar olan meclis üyelerinin demografik yapılarına baktım içlerinde tanıdığım bir çok Giresunlu ve Karadenizli vardı.

Meclis Üyesi Muzaffer Uçar Vakası 

Geçen haftanın hit eylemi belediye meclis üyesi Muzaffer UÇAR’ın Ak Parti  ilçe binasına yaptığı kalabalık ziyaret damgasını vurdu.Uçar bu ziyarette yaptığı açıklamada Meclis üyesi listesinin adil olmadığını ileri sürerek hem ilçe hem de belediye başkanını eleştirmek için büyük bir kalabalık ile ilçe binasına gelmiş ve sert açıklamalar yapmıştı.Haber servisindeki arkadaşlarımız bu haberi istanbultimes.com.tr  haber portalımıza atar atmaz sitemize aşırı bir yüklenme oldu.Üç gün boyunca her gün en az 50 bine yakın kişi sitemizi ziyaret ederek REKOR bir ziyaretçi akınına uğradığımızı kayıtlarda gördük.Bu haberimize yüzlerce de  yorum geldi.Sitemizde gelen yorumları okumanız mümkün.  

Bu olayda benim gördüğüm taraflar arasında temelde hiçbir fikir ayrılığı yok.Ancak Listelerin oluşumunda uyuşmazlık var bu da demokrasilerde gayet normaldir diye düşünüyorum.Haksızlık yapılmadı veya listeler de çok adaletli diyebilmek için de adaylar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.Biz şu an o bilgilerden yoksun  olduğumuz için hüküm verme imkanımız yok.

Bence tarafların tansiyonu düşürmek için daha sağlıklı bir durum değerlendirmesi yapmaları gerekir.Muzaffer Uçar kendisi başta olmak üzere listede çok haksızlık ve yanlışlık yapıldığını iddia ettiğine göre ilçe başkanı ve belediye başkanının daha  sakin olması gerekir.Çünkü Şeyh Edebali’nin Osmangazi’ye dediği gibi bundan sonra öfke bize yatıştırmak sana, hamlık bizde olgunluk sende dediği gibi idare makamında olanlar daha sakin ve tutarlı hareket etmek zorundadırlar.Ve Uçar’a gerekçeli olarak ne için listeye alınmadığını  izah ederek kendilerini ikna etmeleri gerekir.  

Şunu da belirtmekte fayda var listelere karşı itiraz sadece Muzaffer Uçar la da sınırlı değil.

Kastamonulular,doğulular,başta olmak üzere itirazı olanlarda az değil.Bu durumun konsensüsle çözüme kavuşturulması gerekir ve ben yaptım oldu.İki üç gün itirazlar gelir sonra her şey yerli yerine oturur mantığı da yanlış diye düşünüyorum.ÇÜNKÜ İTMAD RUH GİBİDİR ÇIKTIMI BİR DAHA GELMEZ.Sonuç olarak yıllardır birlikte çalışan kişilerin kalp kırmadan  birbirlerini ikna ederek liste yapsalardı daha iyi olurdu.

CHP Cenahında da işler iyi değil  

Geçen hafta CHP kandında iki önemli gelişme oldu birincisi Adil Emecan’ın Belediye başkanı olarak atanmasına tepki olarak 33 kişinin istifa edip DSP ye katılması,ikincisi de CHP Meclis üyelerinin tanıtım toplantısının yapıldığı Tekin Düğün salonunda ise Adil Emecan konuşmaya başlayınca kalabalığın sırtını dönerek salonu terk etmesi Emecan ve destekçilerini zor durumda bıraktı. 

Dr.Adil Emecan’ın medya ile arasının çok iyi olmadığını söyleyen bir çok seçmen de Murat Aydın on yıldır belediye başkanı normal şartlar altında çok yıpranmış olması gerekirken ilçede aklı başında bir muhalefet olmadığı için ilçe tarihinde Murat Aydın hariç öteki başkanlar ikinci kez seçilme başarısı gösterememişken Aydın’ın üçüncü kez aday olması‘nın cesur bir karar olduğu konuşuluyor. Kadem Emanet’in aylar önceden kalabalık yerlerde ve tren istasyonları giriş çıkışlarında halka poğaça ve meyve suyu dağıtmasından ilham alan Emecan Salep ve Poğaça dağıtması da akıllara bir çok şeyi de getirdi.CHP işine geldiği zaman yapılan yardımları sadaka kültürü olarak yorumlarken bazı yerlerde kendisinin de bunu yapması gözlerden kaçmıyor.

MHP’de Birlik Ve Beraberlik Var

MHP adayı Besim Sadıker durmadan çalışıyor.Oy oranında patlama yapacağı kendi teşkilatı içinde konuşuluyor.İlçe başkanları Av.Fethi Ahmet Alpaslan’da gayet güzel çalışma ve projelerle belediye başkan adayları Besim Sadıker’in önünü her konuda açıyor. Gördüğüm ve izlediğim kadarıyla MHP de meclis üyesi sıkıntısı yok.

 Zeytinburnu İlçesinin Parlayan Yıldızı SP adayı  Kadem  Emanet

İlk açıklanan aday olmasına rağmen çalışma temposundan bir şey eksiltmeden sürdüren Kadem Emanet’in heyecan ve şevki seçmen tarafından takdir ediliyor.Hatta başka siyasi partilerin yönetim kurulu üyeleri olan bir çok kimse bu seçimde oyunu SP adayı Kadem Emanet’e vereceğini defalarca bana söylemiştir.

Ben her gün alanlardayım kim ne derse desin oy patlaması yapacak en önemeli aday’ın Kadem Emanet olduğuna inanıyorum.

 Yakın bir süre içinde Zeytinburnu başta olmak üzere birçok ilçede NOTER gözetiminde gazete olarak sandık kuracağız aynen gerçek seçimdeki formatı ile seçmenlere oy kullandırarak yarın seçim olsa kime oy verirsiniz diye bir soru soracağız ve kullanılan oyların sonucunu hem haber portalımızda hem de  gazetemizde yayınlayacağız.

 İlk seçimimiz Zeytinburnu’nda olacaktır.

 h.cetiner@istanbultimes.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186