banner175

YÜKSEL BEŞİKTAŞ'I MERCEK ALTINA ALIYOR

Gazeteci Mevlüt Yüksel, Beşiktaş Belediyesi ile ,ilgili usulsüzlükleri köşesinde yazarak, gündem oluşturacak konulara yer veriyor.

YÜKSEL BEŞİKTAŞ'I MERCEK ALTINA ALIYOR

Gazeteci Mevlüt Yüksel, Beşiktaş Belediyesi ile ,ilgili usulsüzlükleri köşesinde yazarak, gündem oluşturacak konulara yer veriyor.

11 Ocak 2009 Pazar 13:00
YÜKSEL BEŞİKTAŞ'I MERCEK ALTINA ALIYOR
banner171

Gazeteci Mevlüt Yüksel, Beşiktaş Belediyesi ile ilgili usulsüzlükleri köşesinde yazarak, gündem oluşturacak konulara yer veriyor.

Mevlüt Yüksel'in www.haberbu.com sitesinde yazdığı köşe yazısı:

BEŞİKTAŞ'TA  İMAR USULSÜZLÜK İLE YOLSUZLUK SİHİRBAZLIKLARI NASIL YAPILIYOR?

İstanbul’un  en gözde ilçelerinden Beşiktaş’ı mercek altına almaya devam ediyoruz.
Beşiktaş’ta yapılan ve yaklaşık 80 milyon dolar rant elde edildiği  düşünülen onlarca imar usulsüzlüğü ile yolsuzluk sihirbazlıklarını ortaya koyuyoruz.
Kimseyi suçlamadan ve isim vermeden  resmi belgeleri  yayınlıyoruz.
Önce vicdanlara sesleniyoruz. 
Çünkü vicdansız olanlar ile işimiz henüz yok.
Çünkü onların daha vakti var. 
Vicdandan sonra da ilgili kurum ve kuruluşlara sesleniyoruz. 
Bu iddiaları, adı trilyonlar olan paraların birilerinin cebine girdiğini, inanılmaz yolsuzluk belge ile bilgilerini araştırın ve gereğini yapın diye…
Bu sesleniş; bugünün henüz doğmamış ve henüz tüyü bitmemiş  ‘’yetimin hakkını yedirmeyin’’ seslenişi  değil !, 
Bu sesleniş; ‘’10 yıl, 20 yıl, hatta 50 yıl sonra doğacak tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmeyin ‘’seslenişidir.
Şimdi sizlere yine İstanbul Beşiktaş Ortaköy’de bulunan 30 ada, 100 parselde yapılan inşaat ile ilgili raporu yayınlıyoruz.Okuyunca  tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı nasıl yeniyor göreceksiniz. Söz konusu inşaat+çarşı yapılmak üzere E=2 imar planı yaptırılmış ve 18.06.2000 tarih ve 2279 sayı ile Beşiktaş İmar ve Planlama Müdürlüğü tarafından imar durumu düzenlenmiş ve bu imar durumuna göre 15.08.2000 tarihinde avan proje onaylanmıştır.  
Düzenlenen avan projeye göre bina yüksekliği H=60.10 metredir. Aynı yere 04.02.2003 tarih ve 382 no’lu tadilat projesi ve ardından yapılan 31.12.2003 tarih, 4366 sayılı tadilat projelerinde de irtifada artışı yoktur. Bina konturları bilerek ve isteyerek büyük yapıldığından ilgililerince, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na emsal artırmak için plan tadili teklif edilmiş ancak reddedilmiştir.  
Bu girişimden de sonuç alınamamış, fakat bu arada İstanbul İmar Yönetmeliği değişince bazı imar hilelerine başvurulmuş ve binada olmayan bazı piyesler uydurularak bina emsal hesabına uydurulmaya çalışılmış. 
Örnek olarak, her blokta iki katta bir yapılan kat bahçeleri ve her katta yapılan tesisat odaları, ışıklıklar vesaire…
Bütün bunları yaparken, 26.10 2007 tarih ve 4987 sayılı imar durumu tanzim edilmiş ve 17:01.2008 tarih ve 6057 sayılı tadialat projesi onaylanmış ve eski yönetmeliğe göre Yükseklik H= 60.10 metreyken, yeni tadilat projesinde Yükseklik H= 77.40 ‘a yükseltilerek katlar arasında fazla yapılan yükseklikler kurtarılmaya çalışılmıştır. 
1-      Binadaki büyümeler emsali aşmıştır. Yeni yönetmeliğe göre yüksekliği 60 metreyi aşan ve yüksek yapı niteliği taşıyan binaların avam projeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce onaylanması gerekirken bu göz ardı edilmiştir. 
2-      Bu tadilatlar yeni yasaya göre Yapı Denetim Bürolarınca onaylanması gerekmektedir. Bu yapılmayarak hem yasa ihlal edilmiş, hem de vergi ve harçlar alınmayarak kamu zarara uğratılmıştır. 
3-      Bu inşaatın başlanmasından bu güne kadar bu büyümelere göz yumulmuş, sonunda da bütün kaçaklara bir şekilde af uygulaması yapılmaya çalışılmaktadır. 
4-      İnşaat bitim safhasına gelmiştir. Yasal yollara başvurulunması halinde ilgililer hakkında kamuyu zarara uğratmaktan işlem yapılması gündeme gelecektir. 
5-      Bu uygulamanın örnekleri, aynı belediye sınırları içinde başka yerlerde de mevcuttur
3 HAREKETTE 30 MİLYAR DOLARLIK RANT
Yer: Beşiktaş Gayrettepe Mahallesi Hoşsohbet Sokak 59 Pafta 32 ada,  
Konu: 3 harekette 30 milyon dolarlık rant elde etme, 
Zaman: Yerel seçimler öncesi.. 
Beşiktaş Belediyesi bölgesinde meydana gelen çeşitli usulsüzlük, yasadışı yapı yapma ve yolsuzluk iddiaları ile ilgili bilgileri ve belgeleri yayınlamaya devam ediyoruz. 
Şimdi sizlere yazacağım konu, Beşiktaş Belediyesi'nin usulsüzlük ve yasa dışı yapı yapmaya karşı gömyumma iddiaları ile birlikte, İstanbul'un özellikle Beşiktaş İlçesi'nde son yıllarda mantar gibi inşaatlar diken Aşçıoğlu İnşaat'ın marifetlerini içermektedir. 
İŞTE İNŞATÇILIKTA 3 HAREKET MARİFETİ, 
BODRUMDAN 3 KAT, YÜKSEKLİKTEN 3 KAT, 
OTURUM ALANINDAN 3 BİN METREKARE RANT! 
Elimize geçen belge ve bilgilerdeki iddiaların özeti şöyle; Gayrettepe Hoşsohbet Sokak'ta bulunan 42 parselde yapılmakta olan "çok katlı bina onaylı" projesine, verilen ruhsat ve eklerine uygun değildir. Binanın yasal duruma gelebilmesi için "Plan değişikliği ile emsal artması" gerekmektedir.  
İDDİA 1-) Söz konusu adresteki onaylı projede açığa çıkan bodrum kat sayısı 2 iken, yerinde açığa çıkan bodrum kat sayısı 5'dir. Yani 3 kat bodrum fazla yapılmıştır, Yani bodrum kat sayısı, projesinden fazladır. 
Bu inşaatta yapılan usulsüzlük ve yasa dışılık ile birlikte bir diğer ilginç iddia ise şöyle; Söz konusu inşaatta yapılanları yasal hale getirebilmek için, yeni hazırlanan, İstanbul İmar Yönetmenliği'nden faydalandırarak, kaçaklar yasal hale getirilmeye çalışılmaktadır. 
Halen onaylanan Beşiktaş Planları'na göre; yapılan yapılan inşaatların kaçaklarına gözyumularak inşaat devam etmektedir. 
Şuanda Beşiktaş Belediyesi İmar Komisyonu'nda   istikamet değişikliği ile ilgili plana itirazları vardır.
İDDİA 2-) İddialara göre Beşiktaş Gayrettepe Mahallesi, Hoşsohbet Sokak 59 Pafta 32 adada yapılan inşaatta, resimlerden de görüleceği gibi 3 kat yüksek yapıldığı iddiası vardır.
İDDİA 3-) Bir diğer iddia ise bina "oturum" olarakta büyük kurulmuştur.  
Şimdi sıkı durun! 
Binanın "oturum" olarak büyük kurulmasının toplam olarak binadaki kazanımı ne kadar dersiniz? 
Tam 3 bin metrekare!!! 
Erol Özkohen'e ait Yaşar Aşçıoğlu'nun yapmış olduğu bu gökdelende, gerek bodrumda açığa çıkan 5 kat, yapılan binanın yüksekliğine eklenen 3 kat, ayrıca oturumuna eklenen yasa dışı ekler dolayısıyla ne kadar rant edildiği iddia ediliyor dersiniz? 
Şimdi sıkı durun! 
Tam 30 milyon dolar!!! 
Yani sibirbazlar gibi yapılan 3 harekette, 30 milyon dolar rant... 
Vay vay vay... 
Gerçekte ne sihirdir, ne keramet! 
Gerçekte vardır iş bilmek ve maharet... 
"İş bilenin, kılıç kuşanının."diye.. 
Boşuna dememiş atalarımız, "Oğlum çok çalışıp-çabalamakla zengin olunmaz. Fırsatları değerlendirmek lazım." 
Bir atasözümüz daha vardı bu iddialara tam "cuk" diye oturan."Minareye çalan kılıfını-hatta kılıflarını hazırlar"

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186