banner175

TOPBAŞ ve TEKİN’in SEL DÜELLOSU

İstanbul Silivri,Çatalca,Küçükçekmece,Başakşehir ve Bahçelievler ilçelerini etkileyen ve 30 dan fazla vatandaşımızın hayatını yetirdiği...

TOPBAŞ ve TEKİN’in SEL DÜELLOSU

İstanbul Silivri,Çatalca,Küçükçekmece,Başakşehir ve Bahçelievler ilçelerini etkileyen ve 30 dan fazla vatandaşımızın hayatını yetirdiği...

18 Eylül 2009 Cuma 10:55
TOPBAŞ ve TEKİN’in SEL DÜELLOSU

İstanbul Silivri,Çatalca,Küçükçekmece,Başakşehir ve Bahçelievler ilçelerini etkileyen ve 30 dan fazla vatandaşımızın hayatını yetirdiği sel felaketinden sonra İBB.Başkanı Kadir Topbaş ve CHP.İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin TV.kanalları aracılığı ile birbirlerine çok sert mesajlar verdiler. 

İstanbul Times Haber Merkezi  

İBB başkanı Dr.Mimar Kadir Topbaş sel felaketini siyasi ranta dönüştürme çabaları bulunduğunu belirterek bundan sonra alacağımız önlemler için “Acımasız olacağız,birilerinin canı yanacak.Dere yatağında ne varsa yıkılacak” diye konuştu. 

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin  

Sel felaketi olduğu andan itibaren Silivri ve Çatalca başta olmak üzere vatandaşlarımızın yanında olmaya çalıştık.Ancak 16 yıldır aynı zihniyet İstanbul’u yönettiği halde TIR parkına ruhsatlar CHP.li belediyeler tarafından verildi.Denilerek 16 yıl önce ruhsat verilen bir yerden dolayı sanki kendilerinin hiçbir sorumluğu yokmuş gibi partimizi suçlaması çaresizliğin ifadesidir diyen Tekin 16 yıl önce ruhsatlar verilirken bu bölgede hiç bir yapının olmadığını görmezden gelen Topbaş’ı dürüst olmaya davet ediyorum dedi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş  

Belediye birim sorumlular ile birlikte kameraların karşısına geçen İBB.başkanı Kadir Topbaş sert açıklamalar yaparak dere yataklarında ve su havzalarında inşa edilen tüm yapıları en kısa sürede yerle bir edeceğiz diyerek bu konuda kesin kararlı oldukları mesajını verdi. 

Sel felaketinin henüz yaşandığı saatlerde yaptığı ilk açıklamalarda suçun dere yataklarına ev yapan vatandaşlarda olduğunu iddia eden Topbaş daha sonra yaptığı basın açıklamasında ise   “Ben de,benden önceki yönetimlerde hatalı hereksin özeleştiri  yapması gerekir” diye söze başlayan İBB başkanı kadir  Topbaş,Çatalca ve Silivri de yaşananlar bilindiği halde bir gün sonra uyarıların fazla dikkate alınmaması sonucu İstanbul’da fazla can kaybı yaşandığına işaret etti.    

Topbaş Sert Önlemlerle İşe Başlayacağız 

Topbaş sel felaketinin yaşandığı dere yataklarında istimlak ve bodrum katların iptaline kadar  gidebilecek her türlü önlemi  alacaklarını belirtti.Anamuhalefet partisi genel başkanı Deniz Baykal ve İstanbul İl başkanı Gürsel tein’in kendisi ve partisi hakkında ileri sürdükleri  iddialar karşısında çok sinirli olduğu gözlemlenen Topbaş’”Orada bodrum katlarda bilinçsizce Suya karşı gelmek istediler ama suya karşı gelemediler.O halde biz şimdi tüm bu Ayamama’daki hat üzerinde dere yatağının istikametini işaretleyeceğiz.Bunu işgal eden ne varsa yıkıp  geçeceğiz.Kimse kusura bakamsın.Yargıya gitsinler,yargıda onların lehine karar versin.Biz bunun sonuçlarına razıyız” diye konuştu. 

CHP İstanbul İl başkanı Gürsel Tekin’den Topbaş’ a Hodri Meydan 

Gürsel Tekin Topbaş’a verdiği cevapta biz bu sel felaketini siyasi konulara alet etme  gayretinde değildik.Ancak Başkan’ın yaptığı haksız ve yersiz suçlamalardan sonra bize de cevap verme hakkı doğdu diyerek bir birinden ilginç akçıllamalarda bulundu. 

İBB başkanı Kadir Topbaş’ın en fazla can kaybının olduğu 5 TIR parkının ruhsatı CHP ilçe belediyesi döneminde verildi iddialarına karşın CHP il başkanı Gürsel Tekin şu açıklamalarda bulundu.  

“Özellikle sel felaketini duyduğum andan itibaren ben,milletvekillerimiz,il yöneticilerimiz, partililerimiz ve belediyelerimizle daha ilk günde Çatalca’da Silivri’de sabahtan akşama kadar vatandaşlarımızın yaralarını sarma uğraşısı içindeydik.Bu süre içinde de böyle bir sel felaket üzerinde siyaset yapmamayı tercih ettik.Ama ne yazık ki gerek sayın Topbaş,gerekse sayın Başbakan bunlar yetmedi Ankara’da bir belediye başkanları var o da devreye girdi.Bu kadar saldırı ve haksız itham karşısında cevap verme hakkımız doğdu diyerek şunları söyledi.

Sayın Topbaş’ın da sayın Başbakan’ında çaresizliğini çok iyi anlıyorum.Büyük bir çaresizlik içindeler.Ne kadar ayıp bir şey ne kadar çirkin bir şey..16 yıldır siz bu kenti yöneteceksiniz ve bunun sorumlusu CHP diyeceksiniz.16 Yıl önce bu TIR parklarına izin verilirken burada kuş uçmaz kervan geçmezdi.Siz 16 yıl boyunca bir metre kare toprak bırakmadan her tarafı beton yığını yaptınız bir de kendi suçunuzu bizim üzerimize atmak istiyorsunuz ayıptır günahtır dedi.

Gürsel Tekin Sayın Topbaş’a birkaç tane soru sormak istiyorum diyerek şu soruları sordu;  

1-CHP olarak Silivri’de herhangi bir dava açmışsak özellikle dere yataklarıyla ilgili derhan İstanbul İl başkanı olarak istifa etmeye hazırım.Bunun hesabını veremeye hazırım:Eğer böyle bir şey yoksa sayın Topbaş gereğini yapacak mı ?y

2-Sayın Topbaş,16 yıl önce kim Tır parklarına izin vermişse vermiş ister CHP,ister bir başka iktidar..gelin bağımsız bir kurul oluşturalım bunun sorumlusu kimse CHP’lisi,AKP’lisi MHP’lisi bunun hesabını  vermeye ben razıyım partim olarak buna razıyız.Sen hazır mısın sayın Topbaş.

3-Sayın Topbaş günlerce aylarca biz sizleri uyardık.Dedik ki şehrin ihtiyaçlarına göre yaptığınız bir  şey yok kulaklarınızı tıkadınız.Sorularımıza veya iddialarımızı görmezlikten geldiniz.Ama  sizin cevap vermekte direndiğiniz konulara en güzel cevabı sel vererek gerçekten şehir için bir şey yapmadığınızı ortaya çıkardı.Başakşehir Sular vadisinin girişine izin verdiğiniz  işyerlerini hangi partilimiz yaptı bunun cevabını verin.İSKİ eski genelmüdürü sayın (Dursun Ali) Çodur”4 bin tane kaçak yapı var su havzalarında dere yataklarında” demiş size bütün resmi yazıları göndermiş bir  tekini bile uygulamamışınız.   

Şu  anda elimde bir çok belgeler var yakında açıklayacağım.Suçun çoğu hatta tamamı sizde iken kalkıp vatandaşı suçluyorsunuz.Bırakın vatandaşı suçlamayı dere yatağında daha yeni vermiş  olduğunuz planlar ruhsatlar var.Bunları sizlerin gözlerinizin içine sokmak istiyorum “diyerek sert tepki gösterdi.

CHP İstanbul il başkanı Gürsel Tekin İstanbul’i iyi yönetemediğini  iddia ettiği Kadir Topbaş’ı istediği  TV.kanalında her şeyi enine boyuna konuşmak üzere düelloya davet ederken Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Melih Gökçek’in de İstanbul hakkında konuşması karşısında da şunları söyledi “Sen İstanbul’u bırak Ankara’nın işlerine bak.CHP İstanbul örgütünün ismini ağzına alma alırsan sana Ankara’yı dar ederim diyerek Gökçek’e de meydan okudu” 

Topbaş Tekin’in Soru ve İddialarına Cevap Veremedi 

Hatırlayacağınız üzere CHP İstanbul İl başkanı Gürsel Tekin bir süre önce Gazetemiz İmtiyaz sahibi Hüseyin Çetiner’i makamında kabul ederek İstanbul ile alakalı Kadir Topbaş’a bir çok soru sormuş ve iddialarda bulunmuştu. 

Bu soru ve iddialar ile alakalı İBB basın bürosunda görevli Topbaş’ın metin Yazarı Gökçe Kaçmaz haber merkezimiz ile temas’a geçerek Tekin’in Topbaş’a sorduğu veya hakkında iddia ettiği soruların kendilerine iletilmesi halinde cevap verebileceklerini söylemişti. 

Haber merkezi  olarak 18 soru sormuştuk.Ancak bir süre sonra basın bürosunda gazetemize yapılan açıklamada bu sorulara cevap verilmeyeceğini ifade ettiler.

İşte CHP il Başkanı Gürsel Tekin’in Topbaş ile alakalı Gazetemiz aracılığı ile sorduğu sorular ve iddiaların sadece küçük bir kısmını siz okurlarımıza tekrar hatırlatmak istiyiyoruz. 

İşte Tekin’in  Topbaş’a sorduğu Sorulardan bir kaçı 

Soru 1- Tayip Erdoğan Belediye başkanı iken planlarda cami yeri olarak gösterilen

Fatih,Esenyurt ve Acıbademdeki yerler Topbaş zamanında plan değişikliğine

uğratılarak REZİDANS yapıldı.CHP il başkanı olarak kendilerini dava ettim demişti

İBB basın bürosu cevap veremedi. 

Soru 2- Topbaş ve ekibi İstanbul’u kentin  ihtiyaçlarına göre değil yandaşlarının ihtiyaçlarına göre yönetiyor

Soru 3- Bir holdingimize ait 100 dönümlük yer için yıllarca uğraşıldığı halde imar izni vermeyen İBB bu yer mecburiyetten yandaşlarından birisine 24 milyon dolar

karşılığı satıldı.Arsa üzerinde hiçbir yatırım yapılmadan sadece daha önce verilmeyen imar izninin alınmış olmasından dolayı aynı yer tamı tamına 570 milyon dolar karşılığı satıldı.Bu mu adalet ? 

Soru 4-AKP.liler her şeye karşı olduğumuzu iddia ederek bizi toplumun gözünde farklı göstermek adına Cami,Okul ve Hastaneye karşı olduğumuzu söylüyorlar.Bana karşı olduğumuz tek bir okul,tek bir hastane ve tek bir cami göstersinler bakalım.Gibi bir çok cevaplanması gereken soru sorduğu halde İBB basın bürosu gerekçe söylemeden sadece bu sorularınıza cevap verilmeyecek demekle yetindiği için bizde soruların cevaplarını siz okurlarımız gibi gerçekten merak ediyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186