banner175

İstanbul’un Fotoğraf Arşivi Kurulmalı

Prof. Dr. Semavi Eyice, “İstanbul’da da Londra, Berlin ve Paris’te olduğu gibi büyük fotoğraf arşivi kurulması lazım. Bu, İstanbul için çok büyük bir eksikliktir” dedi.

İstanbul’un Fotoğraf Arşivi Kurulmalı

Prof. Dr. Semavi Eyice, “İstanbul’da da Londra, Berlin ve Paris’te olduğu gibi büyük fotoğraf arşivi kurulması lazım. Bu, İstanbul için çok büyük bir eksikliktir” dedi.

20 Nisan 2010 Salı 16:15
İstanbul’un Fotoğraf Arşivi Kurulmalı
banner171

Marmara Belediyeler Birliği ve Marmara Üniversitesi ‘İstanbul Araştırmaları’ yüksek lisans programının ortak organizasyonunda seminer veren İstanbul’un yaşayan hafızası Prof. Dr. Semavi Eyice, “İstanbul’da da Londra, Berlin ve Paris’te olduğu gibi büyük fotoğraf arşivi kurulması lazım. Bu, İstanbul için çok büyük bir eksikliktir” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin yöneticileri ile Marmara Üniversitesi’nin yeni kurulan Yüksek Lisans programı ‘İstanbul Araştırmaları’ bölümü öğrencilerine seminer veren Prof. Dr. Semavi Eyice, önemli açıklamalarda bulundu. Bizans ve Osmanlı tarihi uzmanı Prof. Dr. Semavi Eyice’nin programında, İstanbul’un Bizans Devri öncesinden başlanarak, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerini de kapsayacak şekilde geniş bir şehir ve şehircilik semineri verildi.

“İSTANBUL, YAŞAYAN İNSANLIK MİRASIDIR”
İstanbul’daki şehirleşme aşamalarının şehre kattığı tarihi ve mimari değerlerden kimisinin korunarak yaşatıldığına, kimisinin de ilgisizlik ve zamana yenik düşme sonucu gelecek nesillere aktarılamadığına vurgu yaparak sözlerine başlayan Prof. Dr. Semavi Eyice “İstanbul sadece bir metropol değil, aynı zamanda Dünyanın kültür başkenti ve yaşayan bir insanlık mirasıdır. Şehrin yönetiminde söz sahibi olan idareciler, bu değerli mirasımızın korunması hususunda daha titiz olmalı” derken, İstanbul’un altında önemli kalıntıların olduğunu da hatırlatarak, “Bizans kalıntıları 8 metredeki toprağın altından çıktı. Önceki tarihi kalıntılar, kim bilir kaç metrenin altındadır.  Tarihi eserler aslını kesinlikle korumalıdır, bunlar aynı zamanda kültür mirasıdır” diye konuştu.

“FOTOĞRAF ARŞİVİ KURULMALI”
Dünya’nın tüm metropollerinde, şehri anlatan büyük fotoğraf arşivlerinin olduğunu söyleyen Eyice, “Kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılabilmesi için fotoğraf arşivi kurmalıyız. İstanbul’da da Londra, Berlin ve Paris’te olduğu gibi büyük fotoğraf arşivi kurulması lazım… Bu, İstanbul için çok büyük bir eksiklik” diyerek sözlerini tamamladı.

“GELECEĞİN BAŞKANLARI OKULDA YETİŞİYOR”
Seminer için Prof. Eyice’ye teşekkür eden Doç. Dr. Recep Bozlağan, İstanbul Araştırmaları Yüksek Lisans programı hakkında bilgiler verdi. Aynı zamanda Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri olan İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Recep Bozlağan, “Marmara Üniversitesi bünyesinde, İstanbul’u yönetecek belediye başkanları başta olmak üzere, kamu yöneticilerinin de yetişmesi hedeflenen ‘İstanbul Araştırmaları’ yüksek lisans programı açtık. İstanbul’un tarihi, mimari, estetik, sosyal, kültürel, sanatsal, ekonomik, demografik, coğrafi ve çevresel açılardan etüt edilmesi, sorunlara bilimsel yaklaşımla çözüm üretecek nesiller yetiştiriyoruz” dedi. Uzmanlık alanını İstanbul olarak seçen bilim insanlarının yetiştirildiği Yüksek Lisans Programında; İstanbul Tarihi, İstanbul’un Yönetim Yapısı ve Yönetişim Süreci, İstanbul’un Ekonomik Yapısı, Kent Planlaması, İstanbul Kültürü ve Estetiği, İstanbul’un Stratejik Yönetimi, İstanbul’un Demografik Yapısı başta olmak üzere çok sayıda konu, ders programında bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186