banner175

HAZRETİ ALİ’DEN GÜNÜMÜZ İDARECİLERİNE TAVSİYELER

Başakşehir yeni ilçe olduğu için idarecilerin tamamı da yeni sayır.Evet mutlaka bu idareciler daha önce başka yerlerde çalışmış tecrübeli insa

HAZRETİ ALİ’DEN GÜNÜMÜZ İDARECİLERİNE TAVSİYELER

Başakşehir yeni ilçe olduğu için idarecilerin tamamı da yeni sayır.Evet mutlaka bu idareciler daha önce başka yerlerde çalışmış tecrübeli insa

26 Şubat 2009 Perşembe 03:27
HAZRETİ ALİ’DEN GÜNÜMÜZ İDARECİLERİNE TAVSİYELER
banner171
HAZRETİ ALİ’DEN GÜNÜMÜZ İDARECİLERİNE TAVSİYELER 
 
Başakşehir yeni ilçe olduğu için idarecilerin tamamı da yeni sayır.Evet mutlaka bu idareciler daha önce başka yerlerde çalışmış tecrübeli insanlar ama burada ki görevleri yeni sayıldığı için Hz.Alinin devlet idaresi penceresinde kendilerine tavsiye ettiği bazı görüşlerini aktaralım.
 
Hz.Ali’nin İslam tarihindeki mümtaz yeri tüm tarihçiler tarafından kabul edilmiş ve hakkı verilmiştir.
 
Hz.Ali’nin   düşünce ve liderlik sırlarına vakıf olmayan birilerinin İslami olarak gerçek birer lider olduklarını iddia etmeleri doğruyu yansıtmaz sanırım.
 
Gazetemizin yazarı Ömer Faruk Reca ve Adem Özbay’ın kaleme aldıkları “Hz.Ali’nin Liderlik Sırları ve Hitabet Sanatı” isimli kitaptan daha öncede bazı alıntılar yaparak bir köşe yazısı yayınlamıştım.
 
Bahse konu kitapta o kadar güzel tespitler ve düşünceler var ki beğendiğim ve istifade ettiğim bazı bölümleri sizlerin istifadesine de sunmak istedim..
 
KENDİNİ BEĞENME
 
“Seni kendini beğenmeye sevk edecek şeylerden sakın;ululanma,övülmeyi istemekten çekin.
Çünkü böyle bir huy ve davranış senin yapacağın bütün iyilikleri yok eder.Büyüklenmekle halkın gözünde küçülürsün.Çünkü seninle diğer insanlar arasında aslında hiçbir fark yok.Hatta diğer insanlar arasında vicdan ve ileri görüşlülük yönünden senden daha üstün
insanlar bile vardır.
 
İdaren altındakilere iyilikte bulununca bunu başa kakma.Çünkü sen zaten o yaptığın iyiliklerin malzemesini onlardan yani milletten almıştın.İyilik yaptığın zaman çok şey yapıyorsun zannetme.Çünkü sen başsın,idarecisin.
 
Millete vaad ettiğini gerçekleştir.Aksi takdirde gerçeğin ışığını söndürmüş olursun.Eğer Millete söz verdiysen bunu yap,sözünden dönme.Yoksa Milletin nefretini üzerine çekersin,bir daha da o imkanları göremez;hem dünyada hem ahirette zelil olursun.
Yüce ALLAH,”Allah katında en beğenilmeyen şey yapamayacağınız şeyi söylemenizdir.”
Buyurmuştur.
 
HZ.ALİ’NİN ALİMLERE YAKLAŞIMI
 
“Allah Zalimlerin çatlayasıya doyarken,mazlumların açlıktan kırılmasına engel olması hususunda alimlerden söz almasaydı hilafet devesinin yularını sırtına atar,bu diyarları terk ederdim.”
 
Mübarek insan Hz.Ali,alimlerin aç,insanlardan gaflette olmamalarını istemektedir.Alim ve idareci insanın işi gücü mal mülk biriktirmek,şehvetlerini tatmin etmek olmamalıdır.
 
Karnını tıka basa doldurmak ve haksız paraya ve mala sahip olmak isteyenlere sesiz kalmak Hz.Ali’nin beyanlarında devlete ve millete ihanet olarak kabul edilmektir.
 
HALKIN YÜREĞİNE YERLEŞMEK
Halkı yönetirken,yöneticilerin halkın yüreğine yerleşmelerini isterdi.Halka tepeden bakan valilere Az.Ali ihanet etmiş gözüyle bakardı ve:.”Sen bana ayak bağından daha aşağıdasın.
Çünkü ihanet ettin.Benim gözümde sizlere yöneticilik etmek,senin gözünde hiçbir değeri olmayan şu ayakkabıdan daha düşüktür.Meğer bir hakkı dirilteyim veya batılı ortadan yok edeyim”.
 
İNSANLARI ÜÇ GURUPTA İNCELEDİ
 
“İnsanların bir grubu kapasitesiz kimselerdir ki idarecilik ellerine geçince her türlü rezalet ve kötülükten çekinmezler.Bir gurubu zahit (dünyayı önemsemeyen)görünümündedir ve bir makama erişmek için zühdünü bir tuzak gibi kullanmaktadır.
 
Diğer bir gurubu ise öyle idarecilerdir ki,tüm yardımları ve gayretleri ölünceye dek insanlara kılavuzluk etmeye çalışan çok değerli kimselerdir.
 
Hz.Ali,kentin bir köşesinde aç insanın varlığı ile ilgili ızdırap duymuştur.
 
“Ben de saf bal ve buğday ekmeği yemesini bilirim,buna imkanım var.Ama ben böyle yaşarken şehrin diğer köşesinde karnını doyurmanın ne olduğunu bilmeyen birin var olması doğru değildir.Zor günlerinde insanların dertleriyle dertlenilmeli.”
 
GÖZÜ YAŞLI İDARECİ
 
Gözü yaşlı olmayan insan İDARECİ olamaz; kalbi buruk olmayan insan yönetici olamaz;
kafası ve burnu bir karış havada olan insan kendini dahi yönetemez.Hakikatin merekzi ölümün sessizliğine aranmalıdır.
Gücü kuvveti ve pehlivanlığa dünyaya mal olan ALLAH’ın aslanı lakaplı Hz.Ali’nin bir kenara çekilip ağladığı olurmuş.
Böyle bir insan nasıl dünya nimetlerini tek bir kendi nefsinde toplama yükünün altına girebilir ki ? İçtenlik ve sevgi yaratan tek yol yalnızlığın sesini dinlemekten geçer.
 
İsmini verdiğim kitapta daha onca güzel konuya temas edilmiş ki anlatamam.
En iyisi mi alın bir kitap ve sizde Hz.Ali’nin   Liderlik sırları ve hitabet sanatından istifade edin diyorum.
 
Başakşehir Ak Parti Meclis Üyelerine Görkemli Tanıtım
 
Ak Parti Başakşehir ilçe başkanı Ahmet Selim Köroğlu,İl sorumlusu Av.Figen Şaştım ve Belediye başkan adayları Av.Mevlüt Uysal’ın kafa kafaya vererek 270 başvuru içinde en az hatayla iyi bir meclis üyesi listesi çıkardıklarını gördüm.Gerçi Ahmet başkan eski ilçe başkanı olduğu Eminönü’nden gelenlere torpil yapmış ama o kadar da olsun diyelim.Eczacı ve avukatların çoğunlukta olduğu meclis üyeleri bakalım parmak indirme kaldırma memurumu
olacaklar yoksa ilçenin gelişim sürecine katkı yapmak üzere plan ve proje yaparak istişare soncu güzel çalışmalarla ilçenin çehresini daha da değiştirecekler mi ?
okuyan araştıran bir kişi olarak güzel ve hayırlı işlerinde yanlarında olacağım.Yanlış ve hatalarında da ise dim dik karşılarında olacağımı daha şimdi den söyleyelim ki o zaman mazeretleri olmasın.
 
h.cetiner@istanbultimes.com.tr
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186