banner175

2.163 köy daha telefon ve internete kavuşuyor

Ulaştırma Bakanlığı ile Türk Telekom, hiçbir operatör alt yapısı bulunmayan Anadolu’nun ücra köşeleri ve askeri birliklere sabit telefon ile internet götürmek için anlaşma imzaladı. 2018 sonuna kadar 2 bin 163 kırsal yerleşim yerinde iletişim sağlanacak.

2.163 köy daha telefon ve internete kavuşuyor

Ulaştırma Bakanlığı ile Türk Telekom, hiçbir operatör alt yapısı bulunmayan Anadolu’nun ücra köşeleri ve askeri birliklere sabit telefon ile internet götürmek için anlaşma imzaladı. 2018 sonuna kadar 2 bin 163 kırsal yerleşim yerinde iletişim sağlanacak.

01 Ağustos 2017 Salı 09:32
2.163 köy daha telefon ve internete kavuşuyor

   Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türk Telekom, kırsal alanda halen telefon ve internet altyapısı olmayan köy, mezra, askeri birlik ve benzeri yerleşim yerlerine sabit telefon ve internet altyapısı kurulması ve işletilmesine ilişkin projenin 3. faz anlaşmasını imzaladı. Anlaşma kapsamında 2018 sonuna kadar askeri karakollar dahil telefon ve internet erişimi olmayan 2.163 kırsal yerleşim yerine telefon ve internet erişimi sağlanacak.  

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, telefon ve internet erişiminin bölgesel kalkınmada son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, “Türk Telekom işbirliğinde telefon ve internet erişimini artırmak için 2010 yılından bu yana 326 milyon TL’lik altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Maliyetini, Evrensel Hizmet Fonu’nun üstlendiği projenin 3. faz sözleşmesi ile birlikte 2018 sonuna kadar yapılan toplam yatırım 500 milyon TL’yi bulmuş olacak” dedi.

Anadolu' nun en ücra köşelerine ulaşıyoruz

   Güçlü devlet anlayışı ile eğitim ve sağlıkta olduğu gibi teknoloji ve iletişim imkanlarına da dileyen her vatandaşın ülkenin her yerinden istediği anda ulaşabilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Bakan Arslan, “Bu sebeple tüm vatandaşlarımızın telefon ve internet hizmetine bölgesel bir fark hissetmeksizin en yüksek kalite ile diledikleri zamanda ulaşabilmelerini hedefliyoruz. Bu kapsamda başlattığımız ‘Elektronik Haberleşme Altyapısı Olmayan Askeri Birlik, Köy, Mahalle, Mezra ve Benzeri Yerleşim Yerlerine Telefon ve İnternet Altyapısının Kurulması ve İşletilmesi’ projesi ile başta askeri karakollarımızdaki personelin özel iletişimi olmak üzere, Anadolu’nun en ücra köşelerindeki en küçük yerleşim birimlerine kadar ülkenin dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımız uzaktaki akrabalarına rahatlıkla ulaşabilecek. İsterse uzaktan eğitim dahil olmak üzere internetten birçok farklı hizmeti alabilecek” diye konuştu. 

Toplumun gelişmesini sağlıyor

   Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, proje kapsamında kurulum yapılan lokasyonların büyük bir kısmında hiçbir operatörün altyapısı bulunmadığını hatırlatarak projenin erişim hizmetleri açısından önemini vurguladı. Bugüne kadar bilgi toplumunun geliştirilmesine katkı sağlamak ve bilgisayar okur-yazarlığı da dahil olmak üzere bilgi teknolojilerinin yaygınlaştırılmasına dair birçok projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Kılıç, “Türk Telekom’un kurulumunu yaptığı, ülkenin dört bir yanına götürülen bu altyapı önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek 5G gibi yeni teknolojilerin de hızla kurulması ve yaygınlaşması açısından ülkemize büyük avantajlar sağlayacak. Ayrıca teknik altyapının olmadığı, kalkınmada öncelikli bölgelerde yaşayan vatandaşların iletişim konusundaki dezavantajlarını da önemli ölçüde gideriyor” diye konuştu. 

Alt yapının % 94' ü tamamlandı

   Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, 2010 yılında sabit telefon ve internet altyapısı olmayan yerleşim yerlerine bu hizmetlerin götürülmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile başlatılan projede altyapı kurulumunun yüzde 94 oranında tamamlandığını belirtti. Proje kapsamında telefon ve interneti olmadığı tespit edilen 2.163 yerleşim yeri ve  tamamına altyapı kurulmasının hedeflendiğini kaydetti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türk Telekom, kırsal alanda halen telefon ve internet altyapısı olmayan köy, mezra, askeri birlik ve benzeri yerleşim yerlerine sabit telefon ve internet altyapısı kurulması ve işletilmesine ilişkin projenin 3. faz anlaşmasını imzaladı. Evrensel Erişim Hizmeti projesi kapsamında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü ve Türk Telekom arasında gerçekleşen işbirliği ile askeri karakollar dahil en küçük yerleşim birimine kadar Türkiye’nin dört bir yanına telefon ve internet hizmeti götürülecek. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186