banner175
Muhtar Ablyazov için yolun sonu göründü

Kazakistan'ın Milli bankası bank Turan Alem (BTA) in parasını zimmetine geçirdiği iddiası ile yılardır kaçak olan oligark Muhtar Ablyazov'un iade edilmesi hakkında Fransa Yargıtay'ı son nokta koyuldu. Malum Rusya yıllardır Ablyazov'u istiyordu. Rusya Başsavcılığı'ndan gelen Ablyazvon'un iade talebine Fransa vargısı onay verdi

İadesi Avrupa medyasında ilk  haber oldu

Euronews başta olmak üzere Avrupa medyası, Ablyazov'un iadesinin yakın olduğu ile alakalı haberi flaş haber olarak ilk sırada verdi. Bu durum Avrupa toplumunun imajında güzel  bvir yer edinecektir. Artık eskisi gibi güçlü olanların br şekilde cezadan kurtulmadığı bu olay ile bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Sayın Ablyazov'u, rakiplerin zulümünden kurtarmak için  2009 yılında bir politikacı olduğuna inanan Avrupa evi açık kolları ile kabul ettikleri, uluslararası bir suç çetesinin başkanı olduğu ortaya çıktı. Rusya, Kazakistan, Ukrayna - finansal dolandırıcılıkkarından etkilenen ülkelerin bir eksik listesi. çeşitli tahminlere göre çalınan miktar 5 ile 10 milyar dollar arası.

Fransa yargısı kendisine yakışanı yaptı
Fransa adaleti Kazakistan halkının milyarlarca dolar parasını zimmetine geçirdiği iddia edilen Muhtar Ablyazov'u Rusya Savcılığının iade talebine olumlu yanıt vererek yakın bir gelecekte bu zat'ı Rusya'ya iade edecek. Tabi Rusyaya iade edilince Kazakistan devletini kendi parasını isteyecek.

Kaçak oligark becerikliliği ve suçunu kanıtlayacak malzeme miktarı kritik kütleye ulaştı. Ve kaçmak için tüm girişimler bloke edilmişti. Yani sıra bir değil iki kez Ablyazov Fransız cezaevinden kefaletle özgürlüğe kavuşma talebi reddedildi.

Oligark, Avrupa'ya  birçok ders verdi ve onlar aynı hataya ikinci kez düşecek birileri değildi. Londra'daki Yüksek Mahkeme cezaevinde 22 ay hapis cezasına çarptırılan Ablyazov, ülkeden kaçarak uzun zaman izini buldurmadı. Ve İngilizler Ablyazov'u BTA da yaptığı işlemin dolandırıcılık olduğuna dair kesin sonuca ulaştılar. Bu durum en çok onun eylemlerinden etkilenen BTA Bank memnun etmiştir.

Bu nedenle, bu yüksek profilli durumda yağ nokta neredeyse görülmemiş bir karar gibi, manevi tatmini ve Albion için mahrum Ablyazov'un siyasi mülteci statüsünden etmesi. 

Ama daha da önemli kararı için - hiçbir demokratik toplumun olamazı, hukukun üstünlüğü'nün kararı vermesi.  Daha önce Avrupa "para torbaları" verenlerin asla ve hem de eski Sovyetler Birliği'nden gelen suçluların Eski Dünya'da rahat hissetmeleri için geri vermemeleri,  Ablyazov meselesinin gerçekten bir dönüm noktası da denelibilir.

Fransa aksini kanıtladı: ne olursa olsun sosyal statü, cüzdanın kalınlığı ve siyasi inançları  tümü - kanun önünde eşittir. Ve bu gerçek demokrasidir.

Ablyazov gibilerine adalete inandırmak hiç de kolay değildir

Tabii ki, Ablyazov gibi birilerini adalete inandırmak her zaman çok zordur. Çalınan paralar oligarkın, en iyi avukatlar hizmetin alma ve satılık medya da büyük bir olay yaratarak soruşturma işini geciktirmek için mümkan olan yollar. Belki de bu yüzden altı yıl geçti, bu adamın Avrupa'ya gelmesinden ve onun kaderi ancak şimdi kararlaştırılıyor.

Öte yandan bu kardar sürede Ablyazov'un durumunu, statüsünü değiştirmesini fark edememek zor. İlk olarak Londra ve zengin banliyö konak daha sonra mahkeme oldu ve kaçtı ve şimdi bir hapishane ve küçücük oda. 

Ablyazov, ancak, çılgın sebat ile süreci politize etmeye devam ediyor. Bugün, herşey belli olduğunda, bir hırsız ve bir suçlu olduğunu ve bu gerçeği sorgulanmaz olduğundan o, korunması için başka taktikleri bir temel olarak aldı.

Eski bankacı, BTA Bank başında işlenen suçları, suç değil diyor aksine akıncı devletin yakalamasına karşı koruması.
Kazakistan hükümeti yetkililerine göre, iflasın eşiğinde olan BTA Bankı, kamulaştırma kararı aldığı zaman, Ablyazov başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere iştirakleri aracılığıyla Kazakistan'dan milyarlarca dolar aktardı oralara. 

Aslında, devlet Ablyazov parayı çaldıktan sonra bankayı  kamulaştırmak istemişti. Finansal tablolar ve soruşturmaya göre, önemli "hileli düzenler" 2005-2008 döneminde yapılmıştır. 2009 yılında, küresel finansal kriz sırasında, her şey dışarıya süzülüyor. Banka zor durumda idi. Bankanın tüm borçlarının alarak - bu durumda Devlet, sadece doğru bir karar verdi. Aksi takdirde, uükenin tüm mali sistemin istikrarını tehdit ederdi.

Buna rağmen, bankaya kurumsal baskın konu aktif ve abartılı olarak oligark destekçileri tarafından oluşuyor. Onlar Ablyazov hırsızlıklarını kabul etmemeselerdi şimdi ise başka bir güdü - kendi banka kurtarması demeleri.

Ablyazov Rusya'ya veriliyorsa Kazaksitan'a da verilebilirBu Ablyazov'a ne verir? Çok basit - davanın siyasi güdü varsa - bu iade işlemini durdurabilirsiniz. Fransa, Rusya ve Ukrayna'ya iade ederse, o demektir ki neredeyse otomatik olarak Kazakistan'da olacaktır. 

Ama kimse drumun diğer tarafını düşünmemeşti. Kazakistan'a Ablyazov'un ihtiyacı var mı ? Sadece düşünelim, o ülkeye geldi, ve hapse çaptırıldı. Ve, " insan hakları savunucularının çığlıkları "Ablyazov tehdit ediyorlar" "Ablyazov zehirlemek istiyorlar, çürük bezelye ile besleyeip" sonsuz skandalları devam eder, Allah korusun, kafasından bir saç dökülmesi gelmesi, söz olur. Özel bir hesaba koymak için kafa saçı her bir dalında bitki var gibi olacaktır.

Aldığın paraları ger ver bay AblyazovBu yüzden Kazakistan'a Ablyazov gerekli değildir. Hak ettiği cezayı ve tüm çaldığı paraların iadesi - gerekiyor. Ve olayın sonu Fransa adaletinin vereceği karar bu yönde olacaktır.

Ablyazov yasallığı konusunda Fransa'daki  BTA Bank yasal danışmanı Antonin Levy, "Fransız yargı tutarlı kararlar ve karara göre iade istekleri vurguluyor. Hiç şüphe yok -. Ablyazov adil yargılanma ile karşı karşıya geldi diğer yasal manevra adaletinden kaçmak için yaptığı girişimleri sınırlayacak Fransız hukuk sistemi, "

Ablyazov hem ideolojik hem de hukuken yıkıldıGörüldüğü gibi Ablyazov, hem ideolojik ve hem hukuki cephede yenildi. Yargıtay Lyon Temyiz Mahkemesi kararlarının yasadışılı olma itirazı reddetmiştir. Geçen yılın Ekim ayında, mahkeme Ablyazov iadesine yönelik Rusya Başsavcılığının talebine karşılık onay vermişti.

Daha önce benzer bir karar Aix-en-Provence mahkeme tarafından alınmış, fakat usul usulsüzlükler (örgün ve sürecin özünü etkilemez), Yargıtay bir başka bölgenin mahkemeye iade davasını gönderdi.

Bügün uzmanların doğru tahminleri gibi, Ablyazvon'un başka bir seçeneği kalmadı. 

İstanbul Times / Gölge Adam
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner169