banner175
21 Mart günü Nevroz Bayramını idrak edeceğiz. Her Nevroz Bayramlarında olduğu gibi “Dünya’da Nevroz’u bayram olarak kabul eden halklar tarafından” coşku ve karnaval havasında, hasretle 2012 Nevroz Bayramı kutlanacak.

Türkiye’de ise şimdiye kadar resmi müesses nizamın yıllarca yasak ilan ettiği “Nevroz Bayramı Kutlamaları” özelikle bu anlamsız yasağın ortadan kaldırması için yoğun mücadele sonucu meşru kılındı. 

Türkiye’de ki eşitlikçi temel insani hak talebi elbette meşrudur. Bu gasp edilen insani hakların iadesi anayasal ve yasal zeminde henüz kabulü maalesef sağlanamadı.

İnsan, olmaktan kaynaklı hakların üzerinde ki anlamsız yasaklar ne yazık ki, halen devam etmektedir. 
Şimdiye kadar her anlamsız yasaklarda görüldüğü gibi gelecekte yasağı koyan cehennem zebanileri, yasakları ile beraber bir daha gündeme çıkmamak üzere o anlamsız utançlı yüzleri ve yasakları ile tarih çöplüğüne gömüleceğinden kimsenin şüphesi olmasın. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şahsında Ak Parti ülkede şeffaflaşma, demokrasi alanında atılan adımların yetersiz olduğunu ve bu kadar veballe ülkeyi yönetmenin çok ağır ve zor olduğunu sanırım en iyi net görendir. 

Her uluslararası gezi ve toplantılarda öncelikle yeni yapılanan ülkeleri ziyarette Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gezdikleri ülkelerin yöneticilerine “yönetimlerinde şeffaflaşmayı, demokrasiyi hak ve adalet ölçüleri ile evrensel hukuka bağlı olmayı” salık veriyorlar.  Bu dilek temennilerle ziyarette bulundukları ülkelere yönetimlerinde “reform, şeffaflaşma, demokrasi ile evrensel hukuka bağlılığı kısaca değişimi” öneriyorlar.

Ancak başka ülkelerin yönetici ve yönetimleri için değişim talepleri öneren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin de bu manada kendi geçmiş ile hesaplaşması helâlleşmesi gerekmez mi?  

Türkiye’de tüm toplumla beraber verilen demokrasi mücadelesinde halk ağır bedeller ödedi.  Travmalar yaşadı ancak değerli yazar Çetin Altan’ın deyimi ile “enseyi karartmayalım” gelecekte erdemli, güzel ve aydınlık günler elbet olacaktır.

Bundan kimse kuşkuya kapılmasın. Evrensel hukuk, demokrasi, insan hak ve özgürlükleri bağlamında meşru zeminde verilen çabalar sonucu bütün kadim halkların hakları alınmıştır. Bu manada verilen tüm erdemli mücadeleler haklı ve meşru çıkmıştır. Nihayette her halkın insan olmaktan kaynaklı haklı talebi mutlaka kabul görülecek ve saygı ile karşılanacaktır. Türkiye’de çok ağır bedellerle olsa, süreç yavaşta işlese, devletin resmi jargonu bozuldu. Hiç kimse eski hamasi nutukları kabul etmiyor. Artık kaçınılamaz olan toplumun sulhu için hakkaniyetli eşitlikçi barışçıl çözümler üretmektir. Aksisi eşyanın tabiatına terstir.   
Halk yığınları özelikle Kürtler bu meşru hak talepleri ile tekrar Nevroz Bayramında meydan ve alanlarda hak ve adalet için haykıracaktır. Bu talepler sadece BDP seçmeninden diye bakılması yanlıştır.

Başta Ak Parti, CHP ve tüm siyasi partilere oy vermiş seçmen o alanlardadır.  
Öncelikle yaşayarak tanık oluyoruz ki tüm dünya gidişatını sorguluyor. En totaliter baskıcı rejimler bu tutumlarından vazgeçmek zorunda kalıyor. Diktatörlerin şatafatları son buluyor.  Halk baskıcı rejimleri yönetimlerinden el çektirmek zorunda bırakıyor.  
“Yönetimlerde şeffaflaşma, temsilde adalet katılımcı demokrasi, hakça paylaşım, eşitlik, evrensel hukuk, insan hakkı ve özgürlükler, insanlığın vaz geçilmez evrensel yükselen değerleri oluyor.”   

Tüm ileri demokrasi ile yönetilen devletler bile sistemlerinin proaktif hale getirme işleyişlerini pozitif değişim daha insani yönetim tarzı ile insanlara hizmet odaklı kendilerini sorguluyorlar. 

Türkiye’de yaşayan halkların tamamına yakını devletten kaynaklı mağduriyet yaşadı. Kimi etnik köken, başörtüsü, inanç, mezhep, kimi farklı dinde ve sair sebeplerle mağduriyetler yaşandığı kesin, halen bu çağda farklılıklarından kaynaklı sorunlar maalesef yaşanmaktadır. 
Türkiye’de ki yaşanan mağduriyetlerin tamamına izafe Kürtlerin insan olmaktan kaynaklı tüm hakları şimdiye kadar yok sayıldı ve inkâr edildi. Gayri hukuki ve demokrasi dışına çıkmanın tüm gerekçeleri altında yatan neden bu sorunlardır. 

Ak Parti ve Başbakan Tayyip Erdoğan bu gerçekleri çok net gören ve yaşayanlardan biridir.Dileğimiz çözümler için pratik adımların atılması, ülkeye her alanda demokrasi ve evrensel hukukun hâkim olmasıdır. 

Nevroz eşitlik temelinde barışa, huzura, kardeşlik hukukunun tesisine vesile olsun. Herkesin Nevroz bayramını kutluyorum. CÊJNA WEYA

NEWROZI PÎROZ BÊ...

İstanbul Times / Maksut KONYAR


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Gerçek 2012-03-15 23:26:36

Nevroz Bayramı, kardeşliğe, barışa, umuda, hakkaniyete vesile olsun.

Avatar
Sevgi Barış 2012-03-17 13:20:45

Newroz, tüm halkların kardeşliğine, barışa vesile olsun. Nevroz Bayramınızı Kutlarım.

banner186