banner175
Kazakistan  Devleti Nisan 2015’in sonunda yapılacak erken seçim ile yeni cumhurbaşkanını seçecek. Erken seçim isteği Kazak Kamuoyu tarafından talep edildi. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de bu talebe olumlu cevap verdi.

Kazakistan - Orta Asya coğrafyasında en büyük ülke. Bloomberg Ekonomistlerin tahminine göre bu ülke 2015 yılında ekonomisi gelişmekte olan yirmi hızlı büyüyen ülke arasında 11. sırada yer alması.

Kazakistan’ın büyüme umudur var ama her ülke gibi sıkıntı burada da var 

Kazakistan cumhuriyeti de dünyada devam eden ekonomik kriz nedeni ile payına düşen sıkıntıyı yaşıyor. Petrol ve metal ihracatçısı bir  ülke olarak bilinen Kazakistan, piyasa değeri düşmesi nedeni ile  büyük kayıplar içinde.

Öte yandan, ülke ekonomisinin bozulmasında “Rus faktörü” de yabana atılacak bir durum değildir.

Rusya ve Kazakistan ekonomisinin son derece birbirine sıkı sıkıya  bağlı olması’da Kazaksitan’ın ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor.
Moskova’ya yapılan yaptırımlar ve  Rusya ekonomisinin tempo düşüşü aynı zamanda Kazakistan ekonomisinin gelişimi de olumsuz yönde engelliyor. 

Ama Minsk’e göre Astana AEB’den çekilmeyi düşünmüyor. “Rusya şu an ekonomik olarak çok ciddi bir şekilde zor durumda ama Kazakistan Cumhurbaşkanı Rusya’nın bu zor durumda kurtulacağına inandığını ifade etti.

Bölge ülkeleri içinde Kazakistan lider

Bügünlerde ülke para birimi AEB ve diğer ülkeler, AEB girmeyen eski sovyet ülkeleri arasında değerini kaybetmeyen  tek ülke. Sonuş olarak, Kazakistan bu ciddi durumda kendisinin bölgesel lider statüsünü koruyor. 

Ancak, olumsuz faktörler, kısa vadeli ekonomik stratejisini revize etmesini ve "tasarruf modu"nu yetkinleştirdi. Bu ancak vatandaşların hem GSYİH ve refahın büyümesini etkileyemez. 

Ülkenin ekonomik riskleri nötralize ve işsizlik büyümesi önleyecek özel bir anti-kriz programı "Nurly Jol" geliştirilmiştir.
Ülke durumuna jeopolitik ekonomik faktörler olmayan bir baskı var. Afganistan'dan terörle mücadele de koalisyon güçlerinin çekilmesi ile Afganistan, Suriye, İŞİD kontrol topraklarında da dahil olmak üzere Asya'da çatışma bölgelerinde gelen ülke aşırı fikirli unsurları
içine akış riskini artırıyor.

İç radikal unsurların ortaya çıkması - bir iç krize neden olabilir. Buda Afganistan'dan uyuşturucu kaçakçılığını arttıbilir.
Aslında, bugün Kazakistan bir ara bölge olarak düşünüluyor hem Afganistan'dan akan uyuçturucu trafiği için hem de teröristler için engel. Bu, ülke içinde sağlanan siyasal, sosyal istikrarın önemli röl oynadığını gösteriyor.

Nursultan Nazabavey geçmiş ile gelecek arasında güçlü bir köprü 

Yurt içinde ve dışında istikrarın sağlanmasında büyük bir rol oynayan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in kişiliği ile görüyörlar. Kazakistan’ın kurucu cumhurbaşkanı olan Nazarbavey 20 yıldır iktidarda. 
Kazakistan seçimlerini şaibeden arındırılmış bir şekilde ezici bir üstülük ile kazanıyor 

Uluslararası teşkilatların gözetimcileri, öncelikle AGİT'in, hiçbir zaman seçimlerde ihlallerin olduğunu söylemediler ayrıca hiçbir zaman oyların doğru sayılmadığından da şüphe duymadılar.

Görevdeki Cumhurbaşkanına ciddi bir kamu desteği de had  safhada 

Her şeyden önce halkın Nazarbayev’e güveni ve saygısı da onun halk odaklı politikaları geliştirmesine bağlıdır. Kazakistan eski Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra etnik çatışmalardan kaçınan tek devlet. Ve ülke bir düzine mezheplerin ve 140 farklı milletlerden olmasına rağmen.

Kazakistan Halk Meclisi – Astana'da diyalog için yaratılan benzersiz bir platform. Onun üyeleri ülkede yaşayan tüm milletlerden ulusal-kültürel merkezlerin başkanlarından kurulmaktadır. 

ANC üretir buna ek olarak, mevcut hükümetin ekonomi politikasının halk tarafından  onaylanması da önem arz ediyor.
 Kazakistan nüfusunun yaşam standardı orta gelirde olan ülkeler arasında. BM'in bilgilerine göre Kazakistan insan yaşam seviyesinin üst endeksi ülkeler grubu arasındadır. Ülkenin ekonomisi, küresel tufan kaynaklanan geçici zorluklara rağmen, sürekli artıyor. 

Sosyal anketlerin sonucu ülkenin basım çoğunluğu para birimin değerini onaylıyor

Bu durumda, tüm gözlemciler iç siyasi ve ekonomik istikrar içeren bir politika ile münhasıran ilişkili olması bazı risklere yol açtığını söylüyorlar. Nazarbayev'in ayrılmasından sonra ülkenin olası geleceği bir parçası dahil.

Durum, bugün ekibinen üyelerin - parlak siyasi figürler "civciv Nazarbayev" olarak kendilerini konumlandırma olması. Ve bu nedenle kamu politikası nedeninyle bakış açılarını ifade etmeme tercihleri.
Kazakistan'da sözde muhalefet gelişmemiş. Olsa, bunun çoğu, ve mevcut hükümeti karşı büyük çoğunluğu uygulanan dersi korumasını tercih ediyorlar. Ayrıca, bugün mühalefet liderleri cumhurbaşkanlığına aday olabilirlerdi ama açıkça Nazarbayev'in hiçbir alternatifini görmediğini beyan ediyorlar.

Vatandaş Muhalefet’ten çok şey beklemiyor

Buna ek olarak, onlara vatandaşların güveni çok gözlenmiyor. - Onların popülist sloganları ve ülkenin kalkınması için stratejik bir vizyonlar sunmuyorlar. Buna ek olarak, muhalefet ulusal sorunu ya da anti-Rus duygularla oynayarak hükümete karşı çalışıyor.
Halkın bununla bağlantısı sadece büyük siyaset olmamaları ile ülkedeki barışı bozması. Kazakistan'da ciddi Ukrayna, Kırgızistan, Gürcistan benzer renkli devrimler senaryosu bir tekrarını yaşanmasından  korkuluyor. 

Özellikle bu ekonomik zorluklar fonunda gündemde. Kitlesel işten çıkarmalar tehdidi eşliğinde diğer şeyler arasında,. Yani, uzun vadede, protesto seçmeni. 

Aslında, seçmen erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ideolojisi bu yıl için sundu. Kazakistan'ın birkaç bin vatandaşı ANC'daki kendi üyelerine yakın tarihte seçmelerin olmasını iletti.

Bunun iki sebebi var. İlki, yukarıda bahsetildiği gibi, ciddi ekonomik bir süreç ve jeopolitik riskler. Diğeri, yasal – cumhurbaşkanlık ve parlamento seçimlerinin aynı anda olma ihtimali (kanunnen yasak).

Şubat ayı ortalarında, Kazakistan Halk Meclisi vatandaşlarının isteklerini dile getirdi. Böyle bir isteği ancak layık aday konusundaki şüphelerini dile getirmeyerek ANC'ya isteklerini gönderdiler. 

"Dünya bir yerde durmuyor, devam eden küresel mali ve ekonomik kriz var. Ülkemizde, bizim ekonomizi önlemek amacıyla, Başkan (Nazarbayev'ın sözü.) "Nurly Jol" programı önerdi ve öncü rol bu programda Devlet Başkanına aittir.

İkincisi, 2016 yılı iki seçim kampanyasın üstleniyor Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri. Benim düşüncem, bunun 2016 yılında çözülmesi dünya krizinin en zirvesi beklenirken, bütün potansiyel ve kaynakları bunun çözülmesine bu iki kampanya engeller, bir de üçüncüsü nihayet başkanlık koltuğuyla ilgili konuşmaların bitmesi

Herkes kendi işine baksın "- dedi ANC.

Erken cumhurbaşkanlık secim kampnaysı parlamento tarafından da onaylandı. Milletvekilleri Nazarbayev'a seçim tarihi belirlemesini istediler. Ve o da bekleneni iki hafta sonra erken cumhurbaşkanlık seçimi 26 Nisan olarak cevapladı.

Kendi adaylarını aday sunma isteiğini iktidar dile getirdi. Nursultan Nazarbayev'ın adaylığını sunmalarla iligili süphelere, hayır.
Kazakistan Komunist halklar partisi de kendi adayını sunacığını söyledi. Ama liderleri itiraf etti ki onların seçimi kazanma ihtimallerinin olmadığını, Nazarbayev'e bügün alternatif yok dediler.

Böylece, bugün bile Kazakistan'da erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tekrar 75 yaşındaki Nursultan Nazarbayev kazanacağına hiç şüphe yoktur.

İstanbul Times / Gölge Adam 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner169