banner175
DEMOKRAT PARTİ'DE DEMOKRASİ
Demokrat Parti'de yaklaşan Kurultay öncesi sıcak gündemi ve kulis bilgilerini DP'nin içinde yetişmiş bir isim olan Av. Musa Baykal'dan öğreniyoruz. 

Sn Baykal Demokrat Parti son seçimde aldığı oy oranı dikkate alındığında neden Demokrat Parti?
Günümüz politikasında siyasi partilerin toplum içinde ki gücünü sadece seçmen oyu ile değerlendirmek bizi doğru sonuca ulaştırmayabilir.Çünkü seçmenin oyu sabit değildir.Tepki oyları anlık ve etkilidir.Bugün oy rekoru kırmış partisi yarın  başka sonuçla karşılaşabilir.Demokrat partinin köklü  geçmişi, gençlik kollarından gelen partililerin partiye sahip çıkmaları partinin gücünü göstermektedir. İktidar partisinin DP nin geçmişine nasıl  sahip çıktığını izliyoruz.Sahi bunlar adil düzenci değil miydi?

Demokrat Parti İstanbul da durumu nasıldır?
Son seçimde alınan oy oranına karşın DP İstanbul teşkilatında son derece dinamik bir yapı var.Bu durum toplumun farklı kesiminden gelen kişilerin parti teşkilatında görev alması ve birbirleri ile rekabet içinde olmasından kaynaklanmaktadır.Örneğin Bahçelievler ilçesinde kongresinde tüm engellemelere karşın  üç aday çıkabilmiş bir anda  insanları birleştirebilecek potansiyel  doğmuştur.Aynı durum son İstanbul kongresi içinde geçerlidir.Kazanamıyacağı kesin gözüyle  bakılan ,genel merkezin desteklemediği Hayrettin ÖZTÜRK, gençlerden oluşan,parti içi bir grubun desteğini alınca , partide ki  dinamik yapılar harekete geçmiş sonuçta seçimi kazanabilmiştir. Ancak şimdi yük başkandadır.Hem genel  merkeze hem kendi rakip  adaylara e onu destekleyen gruplara hem de kendisinin başkan olmasını sağlayan dinamik yapılara karşı sorumluluğu söz konusudur.Pratik de seçilen Başkan başarış olabilmesi içi teşkilatı çalıştırması gerekecektir.

Demokrat Parti kongresi 6 Mayısta Ankara da yapılacak, Adaylar kimlerdir?
Öncelikle partinin tüm kademelerinde güç mücadelesi devam etmektedir.En yoğun mücadele de genel başkanlık seçiminde yaşanmaktadır.Genel Başkan yardımcısı Osman ÇİLSAL başkan adayıdır.50 yaşındadır.Kayserilidir.Siyasi kariyerinde Kayseri il başkanlığı,büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı,Milletvekilliği komisyon başkanlığı Genel idare kurulu üyeliği ve genel başkan yardımcılığı  görevlerinde bulunmuş ve daima parti içinde kalmıştır.Çok mükemmel yabancı dili mevcuttur.Milliyetçi ve muhafazakardır.Duruşu partililere güven vermektedir.Basınla arası çok iyidir.Bu noktada genel başkan adaylığı çok isabetli olmuştur.Diğer önemli aday Gültekin UYSAL dır.Afyonludur.Genç yaşta Afyon il başkanlığı Genel başkan Yardımcılığı yapmış ve hale GİK üyesidir.36 yaşındadır.Dinamik bir ekibi vardır.Nevzat ERCAN eski bakanlardan ve partinin abisi konumundadır.68 yaşındadır.Sakaryalıdır.Vecdet ÖZ Tıp  profesörüdür.Gençtir.Samsunludur.

Teşkilat Başkanı Ahmet UYANIKı unuttunuz galiba?
Hayır unutmadım.Ahmet UYANIK  partinin derin köklerinden biridir.Bir çok toplantıda genel başkan olmak gibi bir niyeti olmadığını ancak teşkilatı toparlamak için mecburiyet doğarsa aday olacağını söylemiştir.Gelinen aşamada aday olmasını beklemiyorum.Ömrü gençlikten itibaren bu davada geçmiş bir kişinin adaylığını partisini savunma refleksi gösterebilir.Kaldı ki yeni neslin önünü açmak AHMET UYANIK ın en önemli görevidir.
Adaylar arasında   kongreyi kazanma ihtimali  en çok hangisinde dir?
Kesin konuşmak son derece yanlış olur.Ancak il başkanlarının büyük çoğunluğu Nevzat ERCAN’ ı desteklemektedir.Fakat  ERCAN  adaylığını  kesin açıklamamış şarta bağlamıştır?

Nasıl yani?
ERCAN a göre kendisi aday olmak istemiyor.Ancak teşkilat, özellikle de il başkanları onu istiyor.ERCAN ise  kendisi aday olursa diğer tüm adayların kendi şemsiyesinde birleşmesi halinde aday olacağını açıkladı.
Sizce yukarda anlattığınız parti içi dinamik yapının çalışmasına ERCAN ın tavrı engel olmaz mı?
Kesinlikle haklısınız ERCAN a aday ol baskısı kurmak parti içi dengeler bakımından geçici bir çözüm gibi  görünse de partinin büyümesine engel teşkil edebilir.Şöyle ki seçimi kaybeden aday nereye gidecek?Emin olun hiçbir yere gitmeyecek ya uzlaşacak kazanımlı bir şekilde. Ya da güç toplamak için mücadelesine devam edecek.Bu adayların hepsi gençlik kollarından gelmiş kovsan gitmez dedikleri durum söz konusu.Yani başkan adayı için  kazansa da mücadele ,kaybetse de mücadele edecek.Kazanan her halde  parti olacak.ERCAN ın çatısı altında birleşme halinde dinamik yapı yavaşlayacak parti adına çalışma durma seviyesine gelecek…Kaldı ki ERCAN ın  şemsiye  tavrı  seçim stratejisi olarak görülürse  delege olumsuz tepki de verebilir.

Peki il başkanları neden tek aday üzerinde (Ercan) uzlaştırmak istiyor?
Her ilden seçilen büyük kongre delegelerine il başkanları ne kadar hakim acaba?İl başkanlarının kanaatimce delegeyi yönlendirecek gücü yok.tek aday çıkarsa abi konumunda her şey süt liman konumunda ve  il başkanları yıpranmamış olacak. Bu durum da il başkanları için en iyi seçenek tek liste ERCAN  ile  kongreye girmek  en mantıklı çözüm .Ancak parti içinde başka güç odakları daha var .  Parti içinde ki gruplar teşkilatta daha etkili.Örneğin Anap kökenli bir grup İstanbul da gençlik kollarından gelen başka grupla birleşerek önemli bir delege sahibi oldu.Bunlar UYSAL a yakınlar.Ama milliyetçi muhafazakar çevreler de ÇİLSAL a çok yakınlar.Eski partili delegelerin ise ERCAN a yakın olduğunu düşünüyorum.Vecdet ÖZ akademik kariyeri ve seviyeli duruşuyla sürpriz oy alabilir.Başkan adayları tüm bu yapıları aşıp bir anda geri çekilemez….
 
O halde siz uzlaşma taraftarı değilsiniz?
Gelinen aşamada ERCAN  partide gerçekten   abi konumunda saygınlığı yüksek .Diğer adaylar  partinin iyiliği için  onun karşısında aday olmayabilir.Ondan güçsüz oldukları için değil.Parti terbiyesi taşıdıkları  ve teşkilatta huzur bozulmaması için.ERCAN şemsiyesinde birleşme ihtimalinde  GİK ,MKK üyeliklerinin paylaşımı da  çok önemli tabi. Ancak bana göre ERCAN aday olursa il başkanlarının   onun şemsiyesinde tüm adayları birleştirme  düşüncesinden vazgeçmesi gerekir.Parti de il başkanları en önemli güç değildir.Hatta en sonlardadır. Denge politikasını  delege  entrika, menfaat paylaşımı  olarak değerlendirmektedir.Teşkilat bir an önce güçlü bir lider seçmek istiyor. Parti içindeki dinamik yapıyı bozacak hiç bir teşebbüse izin vereceğini sanmıyorum…

Size göre kongre de  tek adayla çıkılmalı mıdır?
Bakın gelinen aşamada güçlü bir lider yok.Başkan adayları da bu durumu bildiği için her biri ülkenin her bir yerinde ciddi seçim çalışması yaptı.Ciddi taraftar topladılar. Basında yer aldılar.Teşkilata hareket geldi.Yeni insanlar katıldı.Bu süreç kongrede devam etmelidir.Heyecan olduğu sürece dinamik yapı olacak böylelikle teşkilat büyüyecektir.Seçime gir ve kazan işin esası budur.Kazanamayan yenilmiş sayılmayacaktır.Çünkü güçlü tabanı kalacaktır.Genel başkan aday olamayan  daha güçlenmek için mücadeleye devam edecektir.Bu nedenle tek aday çıkması doğru değildir

Demokrat partiyi takip ettiğimizde  yaşı ilerlemiş  kişilerin ağırlıkta olduğunu gözlemlemekteyiz.Bu durumda eski partililerin kongre de tavrı ne olur?
Tahminimce ERCAN kongreye aday olarak girerse onu tutarlar.Ancak aday olmazsa ne olur?Kesin olmamakla birlikte daha tecrübeli gördükleri ÇİLSAL’ı desteklerler.Bu noktada Ahmet UYANIK’ın tavrı da etkili olur.Her ne kadar eleştirilse de UYANIK’ ın   Adalet Partisi gençlik kollarından gelen eski partililer üzerinde çok önemli bir etkisi söz konusudur.ERCAN aday olursa kesinlikle UYANIK onu destekler düşüncesini taşımaktayım.Ancak MKK üyesi Bahtiyar YAMANER gibi eğer ERCAN aday  olmazsa   UYSAL ı destekleyeceğini  açıklayan sağlam partilileri de göz ardı etmemek gerekir.

Size göre ERCAN kritik aday.Peki Ercan’ a rağmen karşısında aday çıkacak mı?
ÇİLSAL’la dün telefondan görüştüm. Ancak yorgun olmasına rağmen azminden bir şey kaybetmemişti.Kendisi aday olmadan önce ERCAN ile görüştüğünü onun  aday olmayacağını açıkladığını dolayısıyla çekilmek gibi bir düşüncesinin olmadığını belirtti. UYSAL vazgeçse de Çevresi motive olmuş vazgeçirmeyecektir.Tüm adaylar güç dengelerini  dikkate alacaklar ve neticede kongreye yarışmak için elinden geleni yapacaklardır.Teşkilat mücadeleci başkan istemektedir

Adayların seçim çalışmalarını basın ile ilişkilerini ve tanıtımı hakkında ki değerlendirmeniz?
Medya ile en iyi  çalışmayı ÇİLSAL  ekibi gerçekleştirmektedir.ÇİLSAL basında sürekli yer almakta onun basında yer alması tüm teşkilata eski iktidar partisi günlerini hatırlatmaktadır ki bu halde ÇİLSAL lehine  çok büyük bir psikolojik etki oluşturmaktadır.ÇİLSAL partili çeşitli grupların toplantılarına katılmakla kendisi hakkındaki olabilecek ön yargıyı engellemiş ve sempati toplamıştır.Milliyetçi muhafazakar duruşu ve özellikle 28 şubat süreci mağduriyeti ve DP yi savunması AK PARTİ ye karşı beyanları teşkilatın güvenini kazanmıştır.UYSAL ekibi ise klasik yöntemlere başvurarak delegeye pres yapmakta delegeden söz alırsam kongreyi kazanırım mantığı içinde hareket etmektedir.

 Fetullah GÜLEN cemaatinin adaylar üzerinde ki  etkisinden bahsedebilir miyiz?
Evet başkan adaylarından Sn UYSAL’ın basın açıklamasında GÜLEN ile ilgili bir açıklama oldu.Bu durum tabanda olumsuz bir tepki gördü.İstanbul da bir çok ilçe başkanın  ve delegenin sert tepki verdiğine şahit oldum.Ancak UYSAL’ ın ekibi cok dinamik.Bu ekibin il kongrelerindeki başarılarını unutmayalım.Sadece bu durum UYSAL’ın seçimi kaybetmesine yeterli değil…

Sizce DP ye kongre sürecine  iş adamlarının bakış açısı nedir?
Bakın kulislerde Mesut YILMAZ’ ın DP teşkilatını çok yakından takip ettiği yönünde bilgiler gelmektedir ki ANAP kökenli bir grup teşkilatta çok etkin hale geldiler.Örneğin İstanbul il teşkilatına söz sahibi oldular ki bu durum da partiye motive oldukları için partimize önemli bir kazanım olarak görmek gerekir.Mesut YILMAZ ı iş adamı kimliği ile de değerlendirmek gerekir.Yine mesela İstanbul da önemli bir organize sanayi başkanı ve sağlam partili  ,iş adamı Abdullah TEBER partiye verdiği destek  takdirle karşılanmaktadır.Yine İstanbul teşkilatından Süleyman ULUOCAK’ın partiye kazanımları ortadadır.Parti KOBİler üzerinde bu kişilerle etkili olabilir.Bu kişilerin kongrelerde etkili olması gerekir.Şunu da açıklamak da fayda görüyorum adaylardan Osman ÇİLSAL iş çevrelerinden büyük destek görmektedir.

Bu kongrenin olağanüstü kongre olduğunu  altı ay  sonra yapılacak olağan   kongre de partinin asıl  liderinin ortaya çıkarılacağını hatta Teşkilat başkanının bu yönde çalışma yaptığı şeklinde kulislerden bilgi gelmektedir.Nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bakın seçmen kavgadan ,tartışmalardan basit entrikalardan bıktı.Delege teşkilat son dakika kurnazlıklarını hiç istemiyor.Ahmet UYANIK başkanı çok iyi tanıyorum.Onu yıpratmak için uydurulmuş  bir kurgu.UYANIK  kesinlikle bu kongrede tavrını ortaya koyacaktır.ERCAN ı aday  çıkarmaya çalışacak olmazsa destekleyeceği bir adayı olacaktır.Düşük olasılık kendisi bile aday olabilir.Bir sonraki kongre de  Çağrı ERHAN ı hazırlamak için  entrika çevrilmeyecektir.Entrikayı delege hissederse Osman ÇİLSAL çok daha güçlenecektir.

Namık  Kemal ZEYBEK in kongre sürecinde ki  aday olmayacağı açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ZEYBEK gerçekten devlet adamı tecrübesi taşıyan gençlik kollarından gelmiş iyi bir partilidir.Zeybek in şansızlığı son seçime yakın genel başkan seçilmesi ve güç dinamiklerini yönlendirememiş olması en büyük yanlışı ise  bir çok sorumluluğu UYANIK ın sırtına yüklemiş olmasıdır.Ancak ZEYBEK yeri geldiğinde doğru kararlar da vermektedir?İsteseydi yasal  olarak büyük kongrenin olağan zamanında yapılmasını sağlayabilir ve kendisi bir müddet daha genel başkan olabilirdi.Yapmadı.Yine büyük kongrede aday olabilirdi.Olmadı.Zamanında çekilerek adayların  önünde engel olmadı.Çekilerek koltuk meraklısı olmadığını teşkilata göstermiş oldu.

Son olarak….
Hangi aday seçimi kazanırsa kazansın DP  nün güçlenmesi devam edecektir.Partinin tüm kademelerine talep oldukça fazla, aday çokluğunu,  halkın partiye ilgisinin açık göstergesi olarak bakmak  gerekir…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail AKBAŞ 2012-05-05 12:36:59

37 Yııldır siyasetçiyim ve 8 yıldır basıncıyım..Baştan sona okudum yorumlarını..Bu kadar nalına mıkına vuranı görmedim.Kazanan taraf kim olursa olsun Ben DYP liyim yorum bana düşmez ama.. DYP olmadıkça D.P bir yerlere gelemez... Adaylara başarı dilerim..

Kongre sonrası OBJEKTİF HABER de enine boyuna demokrat tarihini anlatacak ve nereye gidecegimizi ve demokratlar nasıl iktidar olacak ayrıntılarıyla korkusuzca anlatacak ve sizleri ikna edecegim...Gelecek türkiye Demokrat kitlenin olacak..

Avatar
Sakarya Delegesi 2012-05-07 16:32:08

Sn Bakanın değerini bu gençlik bilmiyor.Nevzat bey kelime abisi değil partinin gerçek abisi.

Avatar
Hüseyin SEKMAN 2012-05-07 10:20:18

Muhafazakar çevre Nevzat ERCAN ve Osman ÇİLSAL etrafında birleşmiştir.Demokratlar olarak milliyetçi muhafazakar çevreleri küstürülmemesi gerekir

Avatar
Bahri TEKİN 2012-05-09 11:38:07

Boşu boşuna oylarımızı aldılar, Çankaya'ya çıktıklarında, seçime ihtiyaçları olmadığını görüp, Din düşmanlığı yaptılar.
Önceki'ler, hep oy alıp, oy verenleri dışladılar ve tepetaklak gittiler. Yalçın ATALAY'a selam. Gidip bir şarkıcı ile Evlendimi yaşadımı, karaktere bak. Şayet, görürseniz söyleyin, Gökberk ERGENEKON, İktidara gelirsek, seni Genel Müdür Yardımcısı yaparız dedi, o zaman Anap geldi, sonra kendileri, Müdür Yardımcısı bile yapmadılar ve öyle gide gide tepetaklak oldular, tanırmıyım bilmem, şimdi yol'da bile karşılaşmak istemem. Urfalı Bahri TEKİN'im, Cevheri Bey'de tanır.
Tepe taklak oldular ve bu tepe taklak böyle gider. Boşuna uğraşmasınlar, artık kimseyi aldatamazlar. Merak etmeyin, koltuk olsaydı, bırakıp gitmezlerdi. Koltuk, tepe taklak oldu, o kadar acı'lardan sonra, dileriz 28 Şubat'ta, bize acı üstüne acı yaşatanlar, tepe taklak olsunlar. Çok tercih oyu almasına rağmen, Millet Vekilliği satılan Nazım Yüksel'e, Selam Aleyküm. Bahri TEKİN

Avatar
Teşkilatın adamı 2012-05-13 00:51:26

Nevzat ERCAN ile diğer adayları yan yana koymak kalite farkını anlamamaktır.Gerçek bir hatip ve devlet adamı

Avatar
Yaşar Gezgin 2012-05-15 20:59:52

Ercan'ın tecrübesi itibarı çok yüksek.Siyaset sabır ister.Halkı ve siyasetçileri en iyi şekilde etkilerdi.Bir dönem için seçilmeliydi.Gültekin maddi sorunları çözer,teşkilatı çalıştırırsa yeni bir sayfa açar.İbre kendisine döner.

Avatar
MUSTAFA ÖZPOLAT 2012-05-20 21:37:23

Her şeyleri çok iyi de birbirlerini yedikleri gibi hükümeti de yeseler

Avatar
Özgür Sinan 2012-05-31 01:54:48

DP teskilat yöneticileri halkın içinde olmalı.Hiç göremedik.Sn yazar gibi etkin kişiler teşkilatlarda aktif görev neden verilmez?

banner186

banner169