banner175

İnsanoğlu toplum içerisinde yaşamaya başladığı andan itibaren güven içinde yaşayacağı, hem kendisinin hem diğer insanların haklarını koruyacağı toplumsal düzen, için belli kurallar belirlemiştir. Bu toplum düzeni, birlikte yaşama zorunluluğundaki insanların davranışlarına yön verir.

Tam da bu esnada ahlak, din ve görgü kurallarının yaptırımları bireysel ve vicdanî kabul ve tercihlere dayanmaktadır.

İnsan zihinsel olarak kurallarla donatılmış biçimde dünyaya gelmez. Kuralların bulunduğu toplumun içine doğar ve sosyalleştikçe bu kurallar onun bir parçası haline dönüşür.

Dolayısıyla “ben onaylamıyorum ve kurallara uymayacağım” gibi bir itiraz, uygulama kabul edilemez haliyle bir başka bireyin hayatına ve sağlığına saygılı olma zorunluluğu içerisindedir.

Hazır toplum kurallarından söze girmişken; toplum içinde özellikle sokakta, hastanede ve toplu alanlarda hemen her yaşta insanların yaptığı bir toplumsal ayıp olan tükürmekten bahsetmek istiyorum.

Yere tükürenler, tükürüklerinde "620 değişik mikrop" ’un olduğunu biliyorlar mı acaba?

Ya da tükürdüklerinde 258 milyon adet mikrobu çevreye yaydıkların farkındalar mı?

Eğer yere tüküren insan hastaysa, hastalık yapan mikropların sayısı daha da artar. Hem görüntü hem de çevre ve insan sağlığı açısından karşı karşıya kaldığımız tehlikenin büyüklüğünden haberdar mıyız?

Kaldık sokaktaki her insanın bir kere sokağa tükürdüğünü var sayacak olursak ne kadar büyük bir zarara uğrayacağımızı hesaplayabiliyor muyuz?

Peki, yere tükürme yoluyla bulaşan hastalıkların verem, kronik bronşit, zatürre, grip, şuan günümüzde coronavirus gibi bazen ölüme bile yol açabilen bulaşıcı hastalıkların yaygın olacağını kaç kişi biliyor?

Psikolojik olarak yere tükürme ve yerdeki tükürükler insanların tiksindirici bulduğu bir durumdur. Böyle bir hareket çoğu insan tarafından iğrenç kabul edilir. Toplum açısından bakıldığında tükürme gerçek bir eğitim almamış kişilerde ve eğitim seviyesi düşük toplumlarda görülür. Medeni ülkelerde bu denli bir tutum asla görülmez.

Osmanlı döneminde da bu işle ilgili görevli personel bulunurmuş ve tükürükler üzerine kireç dökülürmüş.

Çünkü bu insanlar hem kendilerine hem de topluma duydukları saygıdan, eğitimli ve medeni bir insan olmanın gereğinden dolayı kendilerini temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamaya layık görürler.

Yasal açıdan bakacak olursak tükürme eylemi 5326 sayılı kabahatler kanununun 41. Maddesinin 1.Fıkrasına göre suçtur. Ne yazık ki ülkemizde çoğu insan böyle bir kanunun varlığından bile habersiz olduğu için bu suçu çekinmeden işlemektedir.

İnsan kendi evinin içine tükürmeyi aklından ve hayalinden bile geçirmezken, sokağa çok rahatlıkla nasıl tüküre bilmektedir?

Çevre, sokaklar hepimizin ortak yaşam alanıdır. Kaldı ki bizler tarihte temizliğe çok önem ve değer veren bir ecdadın torunlarıyız. Tarihsel, kültürel ahlaki değerlerimize ve kültürel mirasımıza saygılı olmak en birinci vazifemiz arasında olmalıdır.

Hastalıklara mikroplara değişmişken son olarak İslam temiz ahlak üzerine inşa edilmiştir. Bizde bu ahlak gereği imanımızın aslı olan temizliğe dikkat etmeli ve bu hususta elimizden geldiğince çaba sarf etmeliyiz. Tükürmek bunun küçük bir örneğidir. Bu hassas konuya herkesin dikkate almalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Seher Yıldız 2022-04-20 18:01:10

Yazılarınızda çok önemli konulara deginiyorsunuz öncelikle teşekkürim. Hakkın gerçek sorunlarını yazıya dökerek insanları bilgilendirici eğitici yazılarınızın devamını diliyorum hiç sıkılmadan okuduğum ilk yazarsınız normalde sıkılıyor düm bu tür yazılardan ama siz bunu kırdınız ayrıca teşekkür ederim

Avatar
kamil çelik 2022-04-20 19:28:06

Umarım bu yazıdan okuyan herkes bir ders alır

Avatar
selahattin uzun 2022-04-22 00:47:20

inşAllah okuyan herkes kendine bir parça insanlık dersi çıkartır. ömer hocam çok önemli bir konu ama kimse ilgilen miyor bu hastalıklar hep bu yüzden çogalıyor sokaklar adeta tükürük kaynıyor biz neden medeni insanlar gibi olamıyoruz nerede bir eksiklik var kendimizi sorgulamamız gerekir inşalah bu yazıyı sokaklara tükürenler de okurda biraz olsun insanlara saygı duyarlar ve yere tükürmezler insan evine tükürmez ken neden sokaklra tükürür çok güzel örnekle açıklamışsınız bizler yer yüzünün bir parçasıyız ve kendi kendimizin sağlıgıyla oynuyoruz. inşAllah herkes üzerine düşüni yapar kaleminize sağlık ömer hocam yazılarınız gerçekten çok güzel başarılar dilerim halkın içindeki yazar

Avatar
Betül ŞAHİN 2022-04-20 16:48:33

Yasal açıdan bakacak olursak tükürme eylemi 5326 sayılı kabahatler kanununun 41. Maddesinin 1.Fıkrasına göre suçtur. Ne yazık ki ülkemizde çoğu insan böyle bir kanunun varlığından bile habersiz olduğu için bu suçu çekinmeden işlemektedir. İnsan kendi evinin içine tükürmeyi aklından ve hayalinden bile geçirmezken, sokağa çok rahatlıkla nasıl tüküre bilmektedir? Çevre, sokaklar hepimizin ortak yaşam alanıdır. Kaldı ki bizler tarihte temizliğe çok önem ve değer veren bir ecdadın torunlarıyız. Tarihsel, kültürel ahlaki değerlerimize ve kültürel mirasımıza saygılı olmak en birinci vazifemiz arasında olmalıdır. ömer hocam çok güzel özetlemişsiniz bu konu aslında çok ciddi bir konu her yer tükürük insanın midesi bulanıyor. inşAllah bu konuda bir çalışma yapılır kaleminize sağlık güzel bir yazı olmuş

Avatar
Ergün biçer 2022-04-20 17:55:40

Güzel insan yazıların devamını bekliyoruz

Avatar
Selin kaya 2022-04-20 18:18:08

Kesinlikle katılıyorum sokakta yürürken yola bakarsım gelmiyor. Sokakta çocuklar oyun oynuyor insanlar bunun bilincinde olmalı ve sokaklara tükürmemeli çok kötü bir görüntü ortaya çıkıyor

Avatar
Selin kaya 2022-04-20 18:18:44

Ömer hocam çok önemli bir yazı sizi tebrik ediyorum bir anne olarak

Avatar
Murat Çalalan 2022-04-20 19:14:26

Tebrikler ömer hocam bir an önce bu konuda tedbirler alınmalı her yer de karşımıza çıkıyor bu tükürük ve tüküren ınsanlar bu konuda herkes üzerine düşeni yapmali ıslam dinimiz temizlik dini ama

banner186

banner199

banner169