banner175
Tefsirlerin anası: el- keşşaf
Bugüne kadar birçok önemli eseri okurların dünyasına kazandıran Ekin Yayınları, yeni bir çalışmaya daha imza attı.  Büyük Müfessir Zemahşeri’nin “El- Keşşaf” isimli eseri, Harun Ünal tarafından, Türkçeye tercüme edildi.
Müslümanlar olarak, Kur’an’ı çokça okumamız gerekmektedir.  Kur’an’ın bir hayat rehberi olduğunu unutmamak gerekiyor.  Kur’an mealleri ve tefsirlerden, oldukça fazla istifade etmemizde, Kur’an kültürü açısından bize çok büyük faydası olacaktır. Allah’ın son dinini, göndermiş olduğu son kitabından anlamımız, tanımamız ve yaşamamız gerekiyor.  İşte bu konuda Zemahşeri, önemli bir çalışma yapmıştır. Ben şahsen Zemahşeri’nin ismini ilk, Muhammed Esed’in meal ve tefsirinde görmüştüm. Esed, meal ve tefsirinde, Zemahşeri’den bir hayli istifade etmiştir. Nihayet bize de Zemahşeri’nin “el- Keşşaf “ isimli eserini okumak nasip olacak. Eğer insan, kendisini tanımak istiyorsa, önce Kur’an’ı tanımalıdır. İşte bununda yolu da meal ve tefsirlere müracaat etmekten geçer.

Keşşaf Tefsiri, Kur’an’ın Anlaşılmasına Önemli Katkı Sağlayacaktır.

Keşşaf Tefsiri’nin ilk cildini, Türkçeye tercüme eden Harun Ünal, çeviri hakkında şunları söylemektedir:
“Eser Özellikle Arap Dili Ve Edebiyatı Açısından Zirve Örneklerdendir. Ve Müfessirimiz Carullah Zemahşeri’nin Eseri Lügat, Nahiv Ve Belagat İlkelerini Önceleyen Dirayet Tefsiri Mahiyetindedir.
Ayrıca Müellifimiz Kur’an’da Geçen Kelimeler Üzerinde Büyük Bir Hassasiyetle Durmuş Ve Tefsirine Adeta Kelime Mealli Bir Tefsir Hüviyeti Kazandırmıştır. İnşaallah Keşşaf Tefsiri Çevirisi Okurlarımıza Bu Açıdan Da Önemli Bir Katkı Sağlayacaktır.
Keşşaf Tefsiri Diye Şöhret Bulan Bu Eser “Tefsiru’l-Keşşaf An Hakaiki Ğavamidi’t-Tenzili Ve Uyuni’l-Ekavili Fi Vücuh’it-Te’vil” Adını Taşır.”
 İstanbul Times / Ziya Gündüz

Tefsirlerin Anası: El- Keşşaf

Kitabın tanıtım bülteninde şu bilgiler yer almaktadır:
Dil üstadı, edebiyatçı, kelamcı ve aynı zamanda müfessir olan Zemahşeri’nin dev eseri el-Keşşaf, tefsir tarihinde önemli bir yer tutan, hakkında yüzlerce şerh yazılan kaynak bir eser.
Zemahşeri’nin Mekke’de 2 yılda kaleme aldığı temel bilgi kaynaklarımızın vazgeçilmez tefsir kitaplarından olan el-Keşşaf; Kur’an’ı Kerim’in mucizeviliğini, dilindeki         üstünlük ve inceliği gözler önüne seren muhteşem bir eser. Belagat ve gramer açısından kendisinden sonraki müfessirlere örneklik teşkil eden el-Keşşaf, ayetlerin belagat inceliklerini en güzel şekilde izah eder.
Zemahşeri el-Keşşaf tefsirinde kendinden önceki müfessirlerden büyük ölçüde istifade etmiş, tabiûn devri alimlerinin yanı sıra yüzlerce kur’a, dilci, fakih ve sahabe devri çalışmalarından yararlanmıştır.
“Ummu Et-Tefasir” yani “Tefsirlerin Anası” olarak kabul edilen Keşşaf tefsiri kendisinden sonra gelen bütün müfessirlerin ilk başvuru kaynağı olmuştur.
Zemahşeri’nin bütün İslam dünyasında tanınmasına yol açan “El Keşşaf an Hakaiki't Tenzil ve Uyunu'l Ekavil fi Vucuhi't Te'vil” eseri,  Arap Dili ve Edebiyatı açısından da zirve örneklerdendir. Carullah Zemahşeri’nin eseri Lügat, Nahiv ve Belagat ilkelerini önceleyen Dirayet Tefsiri mahiyetindedir.
Ayrıca müellifimiz Kur’an’da geçen kelimeler üzerinde büyük bir hassasiyetle durmuş ve tefsirine adeta kelime mealli bir tefsir hüviyeti kazandırmıştır.  Keşşaf Tefsiri tercümesi okura bu açıdan da önemli bir katkı sağlayacaktır.

Sonuç

Meşhur bir sözdür: “Bütün kitaplar, bir tek kitabın anlaşılması için yazılır.” Zemahşeri’nin “el- Keşşaf” isimli eseri de insanların Kur’an’ı daha iyi anlamasına katkı sağlanmak için kaleme alınmış önemli bir çalışmadır. Böylece Ekin Yayınları, Kur’an aydınlığına doğru, yeni bir adım daha atmış oldu. Bu vesileyle şunu hatırlatmak gerekiyor ki,  Kur’an kitaplığımız oldukça zengin olmalıdır. Kur’an kitaplığımızda, bu kıymetli esere de yer açmamızda fayda olacağını ümid ediyorum.
Kur’an’ı: Oku, anla, düşün yaşa, işte hepsi bu!
 
Eser hakkında detaylı bilgi için:(0 212) 524 10 28 / Ekin Yayınları
  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner201

banner199

banner169