banner196

BDP'linin suikast emrini Kozinoğlu verdi

Zirve Yayınevi cinayeti davası kapsamında İstanbul'da talimatla ifadesine başvurulan eski MİT Kontr-Terör Daire Başkanı Mehmet Eymür, Özel Kuvvetler ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

22 Mart 2013 Cuma 14:17
BDP'linin suikast emrini Kozinoğlu verdi
banner171
Özel Kuvvetler Komutanlığı komuta kademesinde zaman zaman rutin dışına çıkıldığını ve illegal faaliyetlerin olduğunu belirten Eymür, dönemin HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak'a suikast emrini Kaşif Kozinoğlu'nun verdiğini söyledi. Kozinoğlu'na soruşturma açtığını, disiplin cezası bile verildiğini ifade eden Eymür, Kozinoğlu'nun MİT içerisinde himaye edildiğini sözlerine ekledi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatı ile İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Kazım Kahyaoğlu, eski MİT'çi Mehmet Eymür'ün tanık sıfatıyla ifadesini aldı. Naip olarak tayin edilen Hakim Kahyaoğlu, bu kapsamda Eymür'e, TSK bünyesinde kurulduğu iddia edilen Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi (TUSHAD) hakkındaki bilgilerini anlatmasını istedi.


Eymür'ün, TUSHAD ile ilgili bilgisi olmadığını söylemesi üzerine Kahyaoğlu, "Özel Kuvvetler içerisinde böyle yapılanmalar duydunuz mu?" diye sordu. Eymür, mevcut Bu yapıların bölgesel hücre yapılanması şeklinde olduğunu ve özel harbin sivil unsurlarını oluşturduğunu söyledi. Bu konuları kontr-terörü yönettiği için bildiğini belirten Eymür, "Yanımda çalışan özel kuvvetlere mensup subay ve astsubaylarla diyaloglarım oldu. Bildiğim kadarıyla bu yapı, 3 ana unsurdan oluşmaktadır. 1. sivil unsur olan Beyaz Kuvvetler, 2. arama bölümü olan MAK, bir de ana unsur olan bordo berelilerden oluşan Siyah Kuvvetler vardır." diye konuştu.

Beyaz Kuvvetler'in bölgelere göre oluşturulmuş, harp vukuunda cephe arkası çalışmaları yapması düşünülen ve yapması gereken kısım olduğunu ifade eden Eymür, "Son derece disiplinlidirler ve ağızları sıkıdır. İtiraf edene rastlamadım. Tanıdığım Özel Kuvvetler mensuplarına bu hususu sorduğum zaman bedelinin ağır olduğunu söylediler. Bildiğim kadarıyla 1950'li yıllarda Seferberlik Tetkik Kurulu kapsamında faaliyete başladı. Daha sonra ise Özel Harp Dairesi ve ardından Özel Kuvvetler bünyesinde devam etmektedir." dedi.

Ayrıca bunlarla ilgili olarak özellikle Kıbrıs'ta yayın yapan internet siteleri bulunduğunu belirten Eymür, "Buralara girildiğinde ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Demek istediğim, bu hususlar o kadar gizli değildir. Benim bildiğim Beyaz Kuvvetler, bölgelerdeki Seferberlik Tetkik Kurulu bünyesinde hücrelerden oluşan bir yapıdır. Bir bölge başkanı olup bu kişi, hücreleri bilmekte ve yönetmektedir, kayıtlarını tutmaktadır. Hücrelerde görev alan kişilerin takma isimleri vardır. Bölge başkanları, Seferberlik Tetkik Kurulu'na yani Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlıdır. Eğitimleri de Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda verilir." şeklinde konuştu.

Eymür, ifadesinin bu bölümünde MAK Özel Kuvvetler ile ilgili bildiklerini anlattı. Eymür, "MAK Özel Kuvvetleri en seçkin kişilerden oluşturulmuş olup faaliyetlerini daha çok PKK'ya lojistik sağlayan kişi ve kurumları takip edip, tespit etmeye yönelik olduğunu, daha doğrusu PKK'yla mücadeleyi oluşturduğunu, bu kapsamda yurtdışı çalışmaları yapabildiğini, yanımda çalışan ilgili kişilerden öğrendim." dedi.

‘BORDO BERELİLERİN RUTİN DIŞINA ÇIKTIKLARINI BİLİYORUM’

Sivil olmayan askeri unsurlara da Siyah Kuvvetler denildiği bilgisini veren Eymür, "Günümüzde bu yapı, Bordo Bereliler olarak bilinmektedir. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın terörle mücadelede çok emek ve başarı sağladığını belirtmek isterim. Ancak devlet içinde denetimsiz, gizlice faaliyet olmaz. Ancak bu kişiler çok disiplinli yetişmişlerdir. Hem iyi birer asker hem de iyi birer istihbaratçılardır. Zaman zaman münferit bir takım rutin dışına çıktıklarını biliyorum.” şeklinde konuştu.

Anlatımına Kaşif Kozinoğlu örneğini vererek devam eden Eymür, "Kozinoğlu zamanında yanımda çalışmaya başlamıştı. Bize geldikten 2 ay sonra alt birimlerine Murat Bozlak ile ilgili suikast emri vermişti." diye konuştu. Bu suikast emrini haber aldığında Kozinoğlu hakkında soruşturma açtığını belirten Eymür, "Disiplin cezası uyguladım, uzaklaştırmayı düşündüm. Ancak uzaklaştıramadım. O sırada bu kişi benim teşkilatım içinde dahi himaye gördü.

Bu konuda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ayrıntılı ifade verdiğini kaydeden Eymür, "Benim bildiğim kadarıyla Özel Kuvvetler Komutanı Genelkurmay 2. Başkanlığı’na bağlı. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın altında da rütbe esasına dayalı birlikler vardır. Ben TUSHAD diye bir yapı duymadım. Ancak yine böyle askeri kökenli Efeler Birliği gibi özel kahramanlık manası taşıyan isimler kullanan yapılar duydum. Tahminimce bu yapılarda yine Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı birimlerdir. Bu Siyah Kuvvetler içinde özel bir görev verilmiş birim de olabilir." dedi

Mehmet Eymür, "Ben bizim birime Özel Kuvvetlerden gelen üst rütbeli Orhan Çoban, Korkut Eken, Yavuz Ataç, Kaşif Kozinoğlu gibi kişileri bilirim. Ancak bu kişilerin Özel Kuvvetler'deki pozisyonlarını tam olarak bilmiyorum." ifadesini kullandı.

Eymür, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gönderilen talimat yazısında kendisine sorulması istenen ve www.atin.org adlı site ile Radikal gazetesinde geçen yazılardaki bilgileri, kendi biriminde çalışan Özel Harp Dairesi'nden gelme arkadaşlarından edindiğini söyledi.

Anlatımlarının ardından Eymür, bu konulara ilişkin belge ve bilgilerin yer aldığı 8 GB’lık flash belleği de mahkemeye sundu. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner169