banner196
İstanbul’da son yıllarda kontrolsüz bir şekilde bas parayı al imarı tarzında sahillere,yol kavşaklarına ve dere yataklarına yapılan yüksek binalar başta olmak üzere yol  ve alt yapı hesaba katılmadan yapılan binaların oluşturduğu olumsuzluklardan dolayı  İstanbul’un havası çok kirlendi.

Üç beş sene önce bir çok kişi havası temiz diye Başakşehir ilçesini tercih ederken İstanbul’ un 39 ilçesi içinde  şu an havası en kirli  5.ilçe Başakşehir oldu. İlk sırada Esenyurt 284,Bu oran Kadıköy’de  245(Kasım  ölçümü 57)  Bahçelievler, 201,Ümraniye ,163 ve Başakşehir 135 mikrogram/metreküp olarak tespit edildi.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
Yüksek binalar ve trafiğe çıkan sayısız araç havamızı kirletiyor 
İstanbul’a son bir ay içinde havadaki “Partikül madde 10” (PM10) seviyesi her ilçede sınır değerlerini aştı. Buna egzoz gazları ve kentsel dönüşümün neden olduğunu belirten uzmanlar, mevcut durumun halk sağlığı için korkutucu riskler yaratabileceği uyarısında bulundu. Son veriler İstanbul’un bazı ilçelerinde durumun çok daha vahim olduğunu ve normal değerlerin kimi yerlerde 4 katı aştığını gösteriyor

Devletin kendi rakamları vehameti ortaya koydu 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde bulunan Hava Kalitesi İzleme’nin 7 Aralık’ta yaptığı ölçümler sonucunda İstanbul’daki “Partikül madde 10” (PM10) olması gereken değerlerin çok üzerinde olduğu anlaşıldı. Öyle ki, uzmanların “Günlük ortalama 50 mikrogram/metreküp oranını aşmaması gerekir” dedikleri PM10 oranları bazı ilçelerde 200 seviyesinin üzerine çıktı. Hava Kalitesi İzleme İstasyonları’nın kasım ayında 119 olarak ölçtüğü partikül oranı 7 Aralık’ta yapılan ölçümlerde Esenyurt’ta 284’e çıktı. Bu oran Kadıköy’de 247 (Kasım ölçümü 57), Yenibosna’da 201 (58), Ümraniye’de 163 (66), Başakşehir’de ise 135 (102) mikrogram/metreküp olarak tespit edildi. 

İstanbul’da hava kirliliği korkutucu boyutta 

İstanbul’d aki  değerlerin sınır değerlerin çok üzerinde olduğunu dile getiren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, “Günlük değerler korkutucu boyutlara ulaşmış durumda. PM10 oranı günlük ortalama 50 mikrogram/metreküp oranını aşmaması gerekir. 2014 yılında havası en kirli yerler Esenyurt, Şirinevler, Başakşehir ve Ümraniye olarak tespit edilmişti. 

Esenyurt’ta 2014 yılında 126 kez günlük kısa vadeli sınır değerler aşılmıştı. Mevzuata göre sınır aşımına yılda sadece 35 kez izin veriliyor. Başakşehir, Şirinevler ve Ümraniye’de de sınır değerler defalarca aşılmıştı. İstanbul’da ölçüm yapılan istasyonların tamamında ‘PM10’ seviyesi sınır değerlerin üzerinde. Ancak bu dört ilçe daha büyük bir risk altında. Aradan geçen bir yılda tabloda herhangi bir iyileşme olmadığı görülüyor” dedi.

Hava kirliliğinin akciğer kanserine etkisi

Pala, halk sağlığı konusuna da dikkat çekerek; “Hava kirliliği özellikle iskemi, miyokard enfarktüsü, felç, kronik tıkayıcı akciğer hastalığı ve kanser açısından risk teşkil ediyor. Partiküler maddeler Dünya sağlık Örgütü’ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından akciğer kanseri nedeni olarak sınıflandırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günlük PM10 konsantrasyonlarında her 10 mikrogram/metreküp artış ölümlerde yüzde 0.2 ile 0.6 artışa yol açıyor. Uzun dönem PM10 konsantrasyonlarında her 10 mikrogram/metreküp artış ise kalp-akciğer hastalıklarına bağlı ölümlerde yüzde 6 ile 13 arasında artışa yol açıyor” diye konuştu.

Türkiye’de özet olarak 2015’de neler oldu ?

Türkiye’de 2015 yılı içinde irili ufaklı çok büyük gelişmeler oldu. Biz çok az bir kısmına değinip  bu yılı bu şekilde uğurlayalım.

-Ak Parti 7 Haziran 2015 de yapılan genel seçimde % 41 oy aldığı halde tek başına hükümet kuramadı.

-20 Temmuz 2015 ’de Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde basın açıklaması yapan gençlerin içinde canlı bomba kendisine patlattı. Saldırıda 32 kişi  hayatını kaybetti.

- PKK  22 Temmuz 2015 ‘de Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde gece evlerine girerek 2 Polis memurunu şehit etti.

-10 Ekim 2015’de Ankara’da Miting yapacak olan kalabalığın içinde kendilerini patlatan 2 canlı bomba 100 dan fazla kişiyi katletti.

-7 Haziran seçim sonuçlarına göre Partiler anlaşamayınca 1 Kasım 2015 de tekrar seçime gidildi.Bu seçimde Ak Parti % 49.5 oy alarak tahminleri alt üst edip tek başına güçlü şekilde yeniden hükümet oldu.

-24 Kasım 2015’de Türk Hava Kuvvetleri sınırımı ihlal eden Rus uçağını angajman kuralları gereği düşürdü.Rusya bunu bahane ederek bir çok alanda Türkiye’ye  ambargo uyguladı.

-İstanbul Times Yayın Grubu 2015’de hitap ettiği insan sayısını % 352 artırarak daha geniş kitlelere hitap eden bir yapıya kavuştu. Mevcut Yayın mecralarına www.insaatemlakdunyasi.com ve www.istanbulunsesi.tv yi  kurdu.

2016 yılının başta alem-i İslam olmak üzere bütün insanlığa huzur ve barış getirmesini dilerim.


İstanbul Times / Hüseyin ÇETİNER 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169