banner175
Kemal Özdal: Zulme Uğrayan İnsanların Onurlarını Korumalıyız!
  
Kurulduğu ilk günden bugüne,   İslam ümmeti adına birçok projeyi hayata geçiren,  Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal ile derneğin faaliyetleri ve hedefleri üzerine konuştuk. Özdal, ‘hedefimiz, yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hâkim olması için evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmaktır” dedi.
 

Röportaj: Ziya Gündüz
 
Hocam öncelikle şu sorudan başlayalım. Sadakataşı Derneği ne zaman kuruldu, kuruluş gayesi ve misyonu hakkında bize bilgi verir misiniz?
Kültür ve medeniyetimizin değerli varlıklarından, ecdadımız Osmanlı’nın geleceğe emanet ettiği en önemli miraslardan bir tanesi yardımlaşma ve dayanışmanın en zarif ve en naif uygulaması, alan eli hicaptan veren eli gurur ve riyadan koruma ilkesini esas alarak yaşatılmış hayır abideleri Sadaka Taşlarından ilham alarak 2010 yılında Derneğimizi kurduk.
Osmanlı’da iffet ve utancından dolayı fakirliğini gizleyenler; onur ve vakarından dolayı ihtiyaçlarını kimseye açamayanlar için, onlara alan el olmanın mahcubiyetini yaşatmamak, şahsiyetlerini zedelememek ve onları istemek durumunda bırakmamak için bu zarif yardımlaşma metodu geliştirilmiştir.
Sadaka taşlarının geçmişte sahip olduğu misyonu günümüze taşımayı asli vazifesi sayan derneğimiz, en yakınımızdan başlayarak dünyanın ücralarına kadar infak, yardımlaşma ve sadakayı yaygınlaştırarak yoksulluk ve sefaletin yok edilmesi, sosyal adaletin sağlanması için çalışmayı ilke edinmiştir.
 
Peki, Sadaktaşı Derneği’nin faaliyetleri hakkında bize bilgi verir misiniz?
Sadakataşı Derneği; Kardeşlik bağlarıyla birbirine bağlı, bir başkasının ihtiyacını giderebilmeyi payelerin en üstünü bilen bilinçli toplumları hep birlikte oluşturmayı; tüm dünya yoksulları, garipleri yetimleri için kalıcı projeler üretmeyi, insanı insanca yaşamaktan alıkoyan engelleri kaldırmayı, afet ve savaş hallerine hazırlıklı olarak ihtiyaç anında sıkıntılı bölgelere acil olarak ulaşmayı, zulme uğrayan insanların onur ve itibarını da korumaları için uluslar arası politikalara etki etmeyi, kime yardım sorusuna ihtiyacı olan herkese diyebilmeyi kendine misyon edinmiştir.
Bu çerçevede, geride bıraktığımız 5 yıl içerisinde, eğitimden sağlığa, kalıcı projelerden yetim desteklemeye, ramazan ve kurban organizasyonlarından acil yardım çalışmalarına; onlarca cami mescit ve okul, yüzlerce su kuyusu açma ve yetim destekleme, binlerce katarakt ameliyatı, on binlerce kurban ve yüzbinlerce gıda paketi yardımları  milyonlarca mazlum ve ihtiyaç sahibine ulaştırıldı.
 
Sadakataşı Derneği birçok proje üreten bir dernek. Bizlere bazı projelerinizden söz eder misiniz? Hali hazırda hangi projeler üzerinde çalışmaktasınız?
Bu geçen 5 yıl içerisinde Türkiye’de ve 32 ülkede gerçekleştirilen 765 proje ile toplamda 2 buçuk milyonun üzerinde insana ulaşılmıştır.
2015 yılı içerisinde Acil Yardım çalışmaları kapsamında Suriye'de devam eden çatışmalar sebebiyle milyonlarca Suriyeli'nin göç ettiği, Suriye'nin içerisindeki daha güvenli bölgelerde, Türkiye ve Lübnan’da mülteciler için Sadakataşı Derneği yardımlarını aralıksız devam ettirdi. Suriye içi, Türkiye sınırında ve mülteci kamplarında yaşayan Suriyeliler için toplamda 4,5 Milyon TL’lik yardım ulaştırıldı. 2015 yılı Kurban Projesi kapsamında 5000 hisse kurban ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. 2016 yılı için ise hedeflenen sayı 10.000 hisse kurbandır.  2016 yılı Ramazan organizasyonları çerçevesinde dünyada 26 ülkede, Türkiye’de ise 15 ilde insani ve sosyal yardımlarımızı sürdürmekteyiz.
Aynı zamanda çalışma yaptığımız ülkelerin altyapı, barınma ve ibadethane gibi sorunlarının çözümüne yönelik projeler üretmekteyiz. Bu kapsamda kuraklığın hüküm sürdüğü topraklarda ve temiz içme suyuna hasret kalmış ülkelerde su kuyusu projeleri gerçekleştiriyoruz. Asya ve Afrika’da açtığımız yüzlerce su kuyusu kardeşlerimizin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılıyor, susuzluk nedeniyle yaygınlaşan salgın hastalıkların önüne geçiyor ve bölgelerin su ihtiyacı kalıcı şekilde karşılanarak tarım ve hayvancılık noktasındaki sıkıntılar azaltılıp iş imkânları oluşturuluyor. Sadece kalıcı projelerden yaklaşık bütçesi 10 Milyon TL ye yaklaşan kalıcı projelerin ( Lübnan – Anaokulu Projesi, Vietnam İslami Eğitim Merkezi Projesi, Tanzanya Külliye Projesi, Sri Lanka Şehit Halil Kantarcı Yetimhanesi) açılışlarının da bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
 
İslam ümmetinin yetim çocuklarıyla ilgili ne gibi çalışmalarınız var.  Yetimlerle ilgili Türkiyeli Müslümanlar neler yapmalıdır?
Savaş bölgelerindeki yetim çalışmalarımızı mülteci kamplarında ve savaşın etkisinin devam ettiği bölgelerin gerisinde yürütüyoruz. Savaşın güvensiz ortamında yetim kalmış çocukların öncelikli olarak sağlık ve gıda ihtiyaçlarını gideriyoruz. Ailelerinden sağ kalan varsa onların yanına, yoksa da temin ettiğimiz güvenilir ortamlara nakillerini sağlayarak maddi ve manevi destekle yetimlerimizi güvence altına alıyoruz.
Doğal afet bölgelerinde ve ihtiyaç duyulan bölgelerde yetim çocukları, her türlü istismara karşı geçici barınaklarda korunmaya alıyoruz. Çocukların sağ kalan yakınları bulunana kadar ihtiyaçlarını karşılıyor, sağ kalan yakını bulunamamışsa da yerel kuruluşun talepleri ve bölge yapısını göz önüne alarak yetimhaneler ve kalıcı barınaklar hazırlıyoruz.
Dünya üzerinde savaş, yoksulluk ve doğal afetler sebebi ile ailesini kaybeden yüzbinlerce çocuk korumasız ve savunmasız durumdadır. Dünyanın her yerinde yetimler; insan kaçakçıları, organ mafyaları ve dilenci mafyalarının en savunmasız hedefidir. Sadakataşı Derneği bağışçılarının desteği ile kendisi de yetim olan Peygamber Efendimiz’in tavsiyesine uyarak yetimleri vatanlarından ayırmadan koruma altına alıyor ve hayata hazırlıyoruz
Sorunuzun devamına gelecek olursak;
-Yetim kalmak başlı başına bir travmadır. Maddi kavramların yanı sıra travma tedavisi için de çözümler projeler sunulmalıdır.
-Yetimlerin örnek aldığı kişiler açısından birebir ilişkide örnek olma açısından çok önemlidir.  Geleceğe dair daha sağlam yatırım yapılmış olur. Yetimle bağ kurmak olmazsa olmazdır.
-Yetimlerle bilgiyi beceriye dönüştürme hususunda grup çalışmaları yapılmalıdır.
-Psikolojik alanda çalışmalar, yaz kampları, kültürel etkinlikler vb. faaliyetler ile desteklenmeli, yetimleri topluma kazandırma çalışmaları yapılmalıdır.
 
 
Sadakataşı hangi ülkelerde ne gibi faaliyetler yapmaktadır?
Derneğimiz dünya genelinde Asya, Avrupa ve Afrika’da 32 ülkede Ramazan ve Kurban organizasyonlarının yanı sıra Suriye’de iç savaşın başladığı günden bu yana Suriye içinde ve ülkemizde yaşayan muhtaç mültecilere acil yardım faaliyetlerimizi aralıksız sürdürmekteyiz. Suriye’de açılışını gerçekleştirdiğimiz iki çadır kent ile Suriye’den çıkamamış ancak evlerini terk etmek zorunda kalmış ailelerin barınma ihtiyaçlarını giderdik. İç savaş süresince bombalanan ekmek fırınlarının sonucunda hayata geçirilen Mobil Fırın projemiz dahilinde gezici fırınımız Suriye halkına yüzbinlerce ekmek dağıtımı gerçekleştirdi ve çalışmaya devam ediyor.
İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa ve Kudüs Şehri için projeler geliştiriyoruz. 2011 yılında Mescid-i Aksa avlusuna yaptırdığımız gölgelik özellikle Cuma namazlarında ve Ramazan-ı şerif boyunca avluyu dolduran Müslümanlara rahat ibadet alanı sağlandı. Her Ramazan ayında Mescid-i Aksa avlusunda iftar organizasyonları gerçekleştiriyoruz. Binlerce Filistinli Müslüman kardeşlerimizle iftar sofralarında ümmet birlik ve beraberliğini daha sıkı şekilde hissediyoruz.
Vacib kurban organizasyonunun yanı sıra 12 ay boyunca genellikle Asya ve Afrika ülkelerinden birinde Adak, Akika ve Şükür Kurbanı kesimi ve dağıtımı gerçekleştiriyoruz.
Katarakt ameliyatları projemiz ile özellikle Afrika’da görülen katarakt hastalığının tedavisi için çalışıyoruz. Kataraktın Afrika’da yaygın görülmesinin sebepleri arasında iklim şartları, yetersiz beslenme ve çöl kumları sayılabilir. Günümüzde ise çok basit bir operasyonla bu rahatsızlık giderilebiliyor. FAKO adı verilen cerrahi bir müdahale ile kısa sürede kardeşlerimizin gözlerini açabiliyoruz.
Dini Bilgiler Eğitim Seti projemiz özellikle dini eğitim imkânı kısıtlı olan bölgelere yönelik bir proje. Kuran-ı Kerim, Siyer-i Nebi ve İlmihal kitaplarına ulaşamayan bölgelere kendi yerel dillerinde basılmış setleri hediye ediyoruz.
 
Diğer yardım kuruluşlarıyla ortak çalışmalarınız var mı?
Öncelikle çalışma yaptığımız her ülkede bir yerel partner kuruluşumuz mevcuttur. Bunların yanı sıra Avrupa’da faaliyet gösteren yardım kuruluşlarının Türkiye ve ihtiyaç sahibi olan bölgelerdeki çalışmalarını birlikte sürdürüyoruz.
 
Dernek olarak, kuruluşunuzdan bugüne kadar istediğiniz hedefe ulaşabildiniz mi?
Kültür ve medeniyetimizin değerli varlıklarından, ecdadımız Osmanlı’nın geleceğe emanet ettiği en önemli miraslardan bir tanesi yardımlaşma ve dayanışmanın en zarif ve en naif uygulaması, alan eli hicaptan veren eli gurur ve riyadan koruma ilkesini esas alarak yaşatılmış hayır abideleri Sadaka Taşlarından ilham alarak 2010 yılında Derneğimizi kurduk.
Sadaka taşlarının geçmişte sahip olduğu misyonu günümüze taşımayı asli vazifesi sayan derneğimiz, en yakınımızdan başlayarak dünyanın ücralarına kadar infak, yardımlaşma ve sadakayı yaygınlaştırarak yoksulluk ve sefaletin yok edilmesi, sosyal adaletin sağlanması için çalışmayı ilke edinmiştir.
Bu çerçevede, geride bıraktığımız 5 yıl içerisinde, eğitimden sağlığa, kalıcı projelerden yetim desteklemeye, ramazan ve kurban organizasyonlarından acil yardım çalışmalarına; onlarca cami mescit ve okul, yüzlerce su kuyusu açma ve yetim destekleme, binlerce katarakt ameliyatı, on binlerce kurban ve yüzbinlerce gıda paketi yardımları milyonlarca mazlum ve ihtiyaç sahibine ulaştırıldı.
Önümüzdeki dönemde eğitim, kültür, kalkınma ve kalıcı projeleri uygulama konusunda daha aktif olmayı hedefleyen derneğimiz nitelikli, vasıflı, insana yatırım yapan projelere ağırlık vermeyi planlamaktadır.
Nihai hedefimiz; Yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hâkim olması için evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmaktır.
 
 
Sadakataşı Derneğine herkes üye olabiliyor mu? Üye olmak için ya da çalışmalarınızdan haberdar olmak, çalışmalarınızda aktif rol almak için vatandaşlar ne yapmalı?
Sadakataşı Derneği’mize yurtiçi ve yurtdışından üye olmak isteyen herkes üye olabilir. Gönüllü yönetimi koordinatörlüğümüz aracılığı ile kayıtlı gönüllülerimiz ile derneğimiz arasındaprojeler ve çalışmalar hakkında koordinasyon sağlanmaktadır. Çalışmalarımızdan haberdar olmak için web sitemizi, facebook, twitter ve youtube sayfalarımızı takip edebilirsiniz.
 
Malum olduğu üzere birçok ülke gezmemeksiniz. İslam ümmetinin birlik ve beraberliği konusunda neler yapmalıyız.  Sadakataşı derneği olarak, vahdet konusunda ne düşünüyorsunuz?
İslam ülkeleri arasında yaşanan kaos ve çatışmanın nedeni olarak gördüğümüz Amerika ve Avrupa kaynaklı fitne tohumları son yüzyıldır yeşermeye ve dehşet saçmaya devam ediyor. Birlik ve beraberliğimiz sağlamanın yolu Kuran-ı Kerim ve Sünnet ışığından ayrılmamaktan geçiyor.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner199

banner169