banner175
Suriyeli Müslümanlar Esed'e karşı ciddi bir birlik içinde değil

İslam ümmeti kendi içinde parçalara bölündüğü için, zulme ve zalime karşı ciddi bir direniş gösteremiyor.  Şuanda Suriye’de devam eden savaşta bunu net bir şekilde görmek mümkündür.  Suriye’de Zalim Esed rejimine karşı, direniş gösteren gruplar arasında, ciddi manada bir birliktelik sorunu var. Birlik yerine, “gruplaşma” ve birbirlerine karşı bir savaş var! Bu durumda, zalim Esed rejiminin işine yaramaktadır.

Bugün neden İslam Coğrafyalarında birlik ve beraberlik sorunu var ?

Günümüzde, Müslümanların yaşamlarını sürdürdüğü bütün topraklarda bu birlikteliksizliği görmek hiçte zor değil. Günümüz dünyasında, İslam dinine göre yaşamlarını şekillendirmeye çalışan Müslümanların, kafaları karışık durumda. Yaşamları da aynı şekilde karışıktır. Hali hazırda, Türkiyeli Müslümanların durumu da, aynı şekilde karmaşık bir şekilde inşa olunuyor. Her hangi bir konuda fikir birlikteliğimiz yok.  Fikir birlikteliğimiz olmadığı gibi, birbirimizi sürekli suçlayıp duruyoruz. Bu Ortadoğu’nun mazlum fotoğrafı hepimizin eseri olduğunu unutmayalım!..

Bu kafa karışıklığına son vermek, öncelikle İslam âlimlerinin görevidir. İslam âlimlerine bu konuda çok büyük iş düşmektedir. Çünkü İslam âlimleri, peygamberlerin varisleridir. Peygamberin varisleri, toplumu inşa eden, toplumu aydınlatan birer ışıktırlar.  

Tek İslam yerine çok İslam var 

Şu acı bir gerçektir ki; bugün İslam yerine, birçok İslam var. Tek bir İslam yok. Tek bir Müslüman yok. Yine tek bir ümmetten söz edemiyoruz.  Bu tek birlikteliği sağlayamadığımız için, Ortadoğu’da yaşanan acıların azalması imkânsızdır. Çünkü İslam ümmeti, her konuda birlikte hareket etmediği müddetçe,  ciddi bir bağımsızlık mücadelesi ve direniş gösteremez. Müslümanlar, “İslam Birliğini” oluşturmadıklarından dolayı, bugün yeryüzünde Müslümanlar zalimler tarafından ezilmektedirler. Zalimler tarafından, kolay bir şekilde sömürülmektedir…

Ümmet bilinci kayboldu kan ve göz yaşı eksik olmuyor 

İslam tarihini incelediğimizde, Müslümanların kazandıkları zaferlerin altında “ümmet olma bilinci” ve “birlikte hareket etme” eylemi yatmaktadır. Ümmetin birlikte olması demek, İslam dünyasının huzur, güven içinde olması demektir.

Bugün karşılaştığımız birliktesizliğin birinci nedeni, İslam âlimlerinin aynı görüşte olmamalarından kaynaklanmaktadır. İslam Uleması bir araya gelerek, Müslümanların düşünceleriyle alakalı, yaşamlarıyla alakalı yeniden, yeni kararlar almaları gerekiyor.

İslam ümmetinin 21.yüzyılda çok büyük sorunlarla karşı karşıya… Şunu kabul etmek gerekiyor ki; 21. yüzyılda Müslümanlar halen dünyada söz sahibi değil.  Söz sahibi olmadığımız gibi, bağımsızlığımızdan da söz edemiyoruz. 

Bugün hali hazırda ümmetin kendini rahat his edebileceği bir toprak parçası yok. İslam ümmetini, daha önce Batı rahatsız ederken, bugün Batı bu görevi Müslümanlara bırakmıştır. Müslümanlar kendi elleriyle kendilerine zarar vermektedirler.

İslam düşmanları Ortadoğudaki Müslümanların birlik olmasını istemiyor

İslam düşmanları Ortadoğu coğrafyasında, Müslümanların birlikte olmaması için sürekli fitne üretmekte, bu fitneyi Müslümanların elleriyle Müslümanlara servis etmektedir.

Bu karmaşık tablo karşısında, Müslümanların fikir birlikteliğini, sağlamanın yollarını bulmaları gerekiyor.

Eğer bizler bugün birlikte, hareket etmezsek, yarınlarımızın daha vahim durumlara geleceğini aklımızdan çıkarmamız gerekiyor.

Yarınlarımız için, bugün ümmet şuurunu inşa etmemiz gerekiyor !


İstanbul Times / Ziya Gündüz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
burhan çelik 2014-04-20 13:13:04

süper bir yazı olmuş. çok isabetli bir konu. yazılarını takip edeceğim. selam ve dua ile

banner186

banner169