banner175

POLIS KOLEJLERINE OGRENCI ALINACAK

Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, parasız yatılı ve resmi üniformalı okullar

10 Mart 2009 Salı 13:30
POLIS KOLEJLERINE OGRENCI ALINACAK
banner171

 

Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, parasız yatılı ve resmi üniformalı okullar olan Polis Kolejine alımlar iki aşamada gerçekleştirilecek.

Polis Kolejine başvurmak isteyen adaylar ilk olarak 20 Marta kadar Seviye Belirleme Sınavı (SBS) için 10 TL sınav bedelini, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası şubelerinden birine, ''Kurumsal Tahsilat Programı'' aracılığıyla, öğrencinin T.C. Kimlik numarasına göre yatıracak.

Adaylar, SBS'ye girmek zorunda olduğu için ayrı bir ücret yatırmayacak, ayrıca adaylara ayrı bir sınav giriş belgesi de verilmeyecek.

Koleje girmek isteyen öğrenciler, 1-10 Nisan 2009 arasında öğrenim gördükleri okuldan ya da http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinden başvurularını yapabilecek.

İnternet üzerinden kayıt yaptıracak adayların başvurularının geçerli sayılabilmesi için öğrenim gördükleri okul müdürlüğünce başvurusunun elektronik onaylamasını yaptırması gerekecek.

Polis Kolejine giriş sınavına katılacak adayların tespiti ''ortaöğretim yerleştirme puanına'' (OYP) göre yapılacak.

SBS sonrasında hesaplanan, ortaöğretim yerleştirme puanının değerlendirilmesinin ardından erkek ve kız adayların sıralaması ayrı ayrı yapılacak ve adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

OYP'ye göre belirlenen adaylar, Ankara Polis Koleji Müdürlüğünce yapılacak sınava katılacak.

OYP puanı yüksekten düşüğe doğru sıralanacak adaylardan, o yıl koleje alınacak öğrenci sayısının on katı kadarı başarılı sayılacak. Ancak Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacak adayların belirlenmesi öncesinde, koleje başvuru sayısı dikkate alınarak bu sayı Kolej Müdürü'nün teklifi ve Genel Müdür'ün onayı ile yirmi katına kadar artırılabilecek.

Polis Kolejine Giriş Sınavına katılmaya hak kazan adaylar, internet adreslerinden ilanen duyuruluktan sonra, 31 Temmuz 2009'a kadar İl Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şubelerine başvuracak.

Adaylar, 3-7 Ağustos arasında, Polis Koleji Müdürlüğünde yapılacak Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacak.

Polis Kolejine giriş sınavı, mülakat, beden eğitimi ve yazılı sınav (test) aşamalarından oluşacak.

Mülakat sınavı, 3-4 Ağustos; beden eğitimi sınavı, 5-6 Ağustos; yazılı sınav 7 Ağustosta yapılacak.

Sınavlarda başarılı olan adaylar, asil ve yedek durumlarına göre ilanen duyurulacak.

9 Ağustosta asil ve yeteri kadar yedek aday Ankara Polis Kolejinde intibak eğitimine alınacak.

Sınav sonunda başarılı olan adayların sınav sonucunun ilan edilmesinin ardından intibak eğitimine alınacak olması nedeniyle, adayların sınav için gelirken, sınavdan sonra en çok 20 gün Ankara'da kalacak şekilde hazırlık yapmaları gerekiyor.

İntibak eğitimi başlama tarihi kendilerine ilanen tebliğ edilmesine rağmen 3 gün içinde eğitime katılmayan adaylar, haklarından vazgeçmiş sayılacak ve yerlerine sıradaki yedek aday çağrılacak.

Tebliğ tarihinden itibaren 3 gün içerisinde gelmeyen yedek adaylar da haklarından vazgeçmiş sayılacak ve yerine sıradaki adaylar çağrılacak. Kolejlere alınacak aday öğrencilere ise okulun denetim ve gözetiminde tam teşekküllü devlet hastanelerinden sağlık kurulu raporu aldırılacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner169