banner175

İş Yerinde Psikolojik Açıdan Sağlıklı Kalmak Sandığınızdan da Önemli

Psikolojik sağlık, insanların hayatındaki stres faktörüyle başa çıkabilecekleri, üretken bir şekilde çalışabildiği ve yaşadığı topluma katkı sağlayabileceği genel bir iyilik halidir. İş yerinde psikolojik sağlık ise iş yeri koşullarından dolayı kaynaklanabilecek ve bireye etki edebilecek alanları kapsar.

Hüseyin Çetiner
Hüseyin Çetiner
04 Haziran 2021 Cuma 10:49
İş Yerinde Psikolojik Açıdan Sağlıklı Kalmak Sandığınızdan da Önemli
banner171

Çalışan Psikolojisi ve İşe Yansıması

Çalışan kişilerin yaşadığı sorunlar ve stres kaynakları vardır. İş yerindeki davranış bozuklukları, iş kazalarına ve psikolojik kökenli problemlere yol açabilir. Bu sebeple, çalışanların ruh sağlığı sorunlarının doğru şekilde ele alınması ve tedavi sürecinin desteklenmesi gerekir. Bugün gelinen noktada psikososyal faktörlerin, iş yerinde sağlığın geliştirilmesinde ve iş güvenliği uygulamalarında son derece önemli olduğu biliniyor.

Çalışanların sağlığına zarar verebilecek olan faktörlerin önlenebilmesi için sağlıklı bir çalışma ortamının elde edilmesi gerekir. İnsan kaynakları bu noktada sürecin tamamını bu bilgileri göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır. İş yeri sağlığı için bu detaylar asla atlanmamalıdır. İş yerindeki psikososyal risk faktörlerinin belirlenmesi ve önlem alınması sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Faktörleri belirleyebilmek için hem bireysel değerlendirmeler yapılmalı hem de çalışma ortamının gerekli şekilde değerlendirilmesi önemlidir.

Personellerin psikolojik olarak korunmaları, daha yüksek iş tatmini, performans, moral ve bağlılık gibi noktalarda artışa yol açar. Strese bağlı ortaya çıkabilecek hastalıklarda da azalmalar ortaya çıkar. Çalışanlar psikolojik olarak güvenli olmadıklarında tam tersi durumlar ortaya çıkabilir. Genel anlamda psikolojik olarak sağlıklı ve güvenilir iş yeri oluşturabilmek için bazı özel ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir. Profesyonel psikolojik destek alabilmek için https://herapsikoloji.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Çalışanlar için duyarlı ve uygun desteği verebilecek psikolojik destek sistemlerinin bulundurulması önemlidir. Şeffaflık ve güven üzerine kurulmuş bir organizasyon kültürüne sahip olmanız çalışanlarınızın psikolojik sağlığı açısından gereklidir. İşlerin fiziksel taleplerinin yanı sıra psikolojik gereksinimleri olduğu unutulmamalıdır. Bunun için psikolojik gereksinimlerin değerlendirildiği bir yapı inşa edilebilir. Personellerin yapabildiği kadar işin verildiği bir iş gücü yönetimi önemlidir. İş gücü yönetim planlamaları profesyonel bir şekilde değerlendirilmelidir.

Duyarlı, Şeffaf ve Güvenli Çalışma Ortamı

Personellerin soru sorabilecekleri, hatalarıyla problemlerini raporlayabildikleri psikolojik bir kültür yaratılmalıdır. Çalışanlar tarafından tanımlanabilecek stres faktörlerinden arındırılan iş yerlerinde çalışmalar daha verimli bir hale gelecektir. Günün en değerli saatleri iş yerinde geçtiği için tüm bu detaylar göz önünde bulundurularak uygun ortam yaratılmalıdır. Uygun ortamın oluşturulması hem çalışanlar hem işletmeler için önemlidir. Ayrıca çalışma hayatının beraberinde getirdiği zorlukları aşabilmek ve yapılan işlerden keyif alabilmek için psikolojik sağlığın dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Yöntemlerin periyodik aralıklarla özel kontrolü verimlilik açısından önemlidir.

İşlere olumlu bakmak, mola vermek ve yaşam alanlarının ayrıştırılması gibi müdahaleler de çalışanların psikolojik sağlığı açısından yararlıdır. İşverenler ve çalışanlar için dikkat edilmesi gereken detaylar atlanmamalıdır. Çalışanlara olumlu katkı sağlayan müdahalelerde bulunan mola gibi aktiviteler iş günü sırasında kolaylıkla uygulanabilir. Bu tarz aktiviteler pek çok farklı meslek alanında değişik yöntemlerden yararlanılarak uygulanabilir hale gelmiştir.

Personellerin iş yerinde kendisini daha enerjik hissedebilmesi için psikolojik destek alması gerekebilir. Bu her zaman terapi türünde bir destek alınması gerektiği anlamına gelmez. Gün içerisine yayılmış belirli teknikler uygulanarak çalışanlar ve iş yeri arasında sağlıklı bir köprü kurulabilmesi mümkün hale gelir. Tekniklerin tamamen profesyonel şekilde uygulanması ise en önemli noktadır. Tecrübesiz kişiler tarafından uygulanan yöntemlerden verimli sonuçlar elde edilemez. Bu noktada profesyonel bir destek almayı planlıyorsanız https://www.umutterapi.com/ adresine göz atabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner169