banner175

BAĞCILAR’DA HALK AK PARTİ DİYOR!

İstanbul un en büyük semtlerinden biri olan Bağcılar da ekip olarak bir hafta çalışma

11 Şubat 2009 Çarşamba 11:41
BAĞCILAR’DA HALK AK PARTİ DİYOR!
banner171
BAĞCILAR’DA HALK AK PARTİ DİYOR!
 
İstanbul’un en büyük semtlerinden biri olan Bağcılar’da ekip olarak bir hafta çalışma gerçekleştirdik. Sivil Toplum Kuruluşlarından, halka, siyasi parti temsilcilerinden ev hanımlarına kadar 7’den 70’e halkla birebir görüşme sağladık. Ortaya ise bir başarı tablosu çıktı. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı ve AK Parti burada halkın gönlünde taht kurmuş. Bağcılar’da 2009 Yerel Yönetim Seçimlerinde birinci parti olarak AK Parti, ikinci Parti olarak Saadet Partisi ve üçüncü parti olarak da CHP görülüyor. Halk ise AK Parti ile Saadet Partisi arasında gidip geliyor.
 
Ömer ADIYAMAN-Ferdi TÜRK/İSTANBUL TIMES
 
 
Bağcılar’da halk artık hizmeti getiren başkana sahip çıkıyor. Başkan’ın siyasi kimliğinden çok kişiliği burada konuşuluyor. Görüşünü aldığımız vatandaşlar birbirinden ilginç övgülerle Lokman Çağrıcı için “o halkın başkanı” diyor. CHP’lisinden Saadet Partilisine, DTP’lisinden DP’lisine yani anlayacağınız her görüşten insan Lokman Çağrıcı diyor.
 
OYLARIMIZ LOKMAN BAŞKAN’A
 
İlk durağımız birkaç tane Sivil Toplum Kuruluşu oldu. Burada her ilden gelen vatandaş var. Hepsi’de bir şekilde dernek ya da vakıf adı altında toplanmış. Dernekteki vatandaşlarla sohbet ederken birbirinden farklı övgü dolu sözlerle karşı karşıya kalıyoruz.  Ahmet Türkoğlu isimli bir vatandaş, “Ben Bağcılar’da uzun süreden beri ikamet ediyorum. Bağcılar Belediye başkanı Lokman Çağrıcı gerçekten sivil toplum kuruluşlarına çok güzel hizmetler yaptı. Hepsini bir araya topladı. Maddi manevi her türlü desteği sağladı. İlçemize de ciddi anlamda başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. Bunları anlatmama gerek yok. Her şey ortada. Ben AK Partili değilim. Ancak oyumu Lokman başkana vereceğim” dedi.
 
 
BAĞCILARDA HİZMET KAZANACAK
 
Yine Bağcılar’da uzun yıllardan beri Lokanta sektöründe hizmet veren Bağdatlı Lokantası’nın işletmecisi Emin Babakan’ın görüşlerini aldık. Babakan’da araştırmamızı doğruluyor. Her gün yüzlerce kişinin işyerine geldiğini ve vatandaşların seçim ile ilgili yorumlarını dinlediğini söyleyen Babakan, “Ben uzun yıllardan beri burada esnafım. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı gerçekten ilçemize güzel hizmetler getirdi. Esnafa elinden gelen yardımı yaptı. Buraya yüzlerce kişi geliyor. Hepsi de aynı şekilde söylüyor. Ancak halkın Saadet Partisi’ne doğru bir eğiliminin olduğunu da gözden kaçırmamak lazım. Ama Bağcılar’da bence hizmet kazanacak. Hizmete damgasını vuran da Lokman başkandır” dedi.
 
YEREL SEÇİMLERDE İSİM ÖNEMLİDİR
 
Bağcılar’da kuruyemiş sektöründe çalışan 40 yaşındaki Ali Karagülle ise, sandıkta kimin ne olacağının belli olmadığını ancak Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı’nın şansının yüksek olduğunu kaydetti. Karagülle, “Yerel seçimlerde her zaman isim önemlidir. Bu isim ise Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı’dır. Ama neyin ne olacağı belli olmaz. Önümüzde daha uzun bir süre var” şeklinde konuştu.
 
BAĞCILAR ÇALIŞIYOR
 
 
40 yaşındaki Hüseyin Tayfur isimli vatandaş ise çalışmaları yerinde takip ettiğini belirterek, “Ben çalışmaları yakından ve yerinde takip eden biriyim. Başkan Lokmacı, gerçekten Bağcılar için ciddi çalışmalar yapmış bir isimdir. Onun çalışmalarını gördükçe gerçekten eski Bağcılar ile şu anki Bağcılar’ın nereden nereye geldiğini anlıyorum” dedi.
 
BİRÇOK PROJE HAYATTA GEÇİRİLDİ
 
Bağcılar İl Genel Meclis Üyesi Hacı Yılmazçimen ise, AK Parti Bağcılar teşkilatının genç bir oluşum olduğunu belirterek, Bağcılar’da ciddi anlamda çalışmalar yürüttüğünü kaydetti. Yılmazçimen, Bağcılar Belediyesi’nin şuan ki hizmetlerinin büyük eserler olduğunu ve birçok projenin hala yapılmakta olduğunu kaydetti.
 
 
AK PARTİ İLÇE GENÇ KADRO
 
Bağcılar İl Genel Meclis Üyesi Ziyaeddin Yazısı ise, Bağcılar Belediyesi ve AK Parti Bağcılar İlçe Teşkilatının çok ciddi anlamda başarılı çalışmalara imza attığını kaydederek, bu çalışmaların daha da artacağını ifade etti. Yazıcı, özellikle İlçe Teşkilatının bu anlamda genç kadrodan oluştuğunu ve çalışmaları yerinde ve zamanında yaptıklarını ileri sürdü.
 
 
AK PARTİ BAĞCILAR İLÇE ÇALIŞIYOR
 
Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Gökmen Kılıçbay ise parti çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kılıçbay, AK Parti Bağcılar Teşkilatı olarak ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydederek, “AK Parti Bağcılar İlçe Teşkilatı olarak ciddi çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Mahalle toplantılarımız devam ediyor. A’dan Z’ye tüm partililer ve partili olmayan vatandaşlarımızın sorunlarını yerinde dinliyoruz ve çözüm için onlara yardım etmeye çalışıyoruz. Bağcılar İlçe Teşkilatı olarak Yerel Basına önem veriyoruz. Yerel Basının yazdığı sorunları ihbar olarak kabul edip o sorunlar üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bağcılarda genç ekibimiz ile birlikte “Durmak Yok Yola Devam” sloganı ile devam edeceğiz” dedi.
 
BAĞCILAR’DA SAADET RÜZGARI
 
Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un İBB Adayını ve Bağcılar Belediye Başkan Adayı tanıtım toplantısında kalabalığın olması adeta saadet rüzgarı estirdi. Vatandaşlar ise bu duruma Bağcılar’da seçim Saadet Partisi Adayı Mukadder Başeğmez ve AK Parti Adayı Lokman Çağrıcı arasında geçeceğini kaydediyor.
 
 
MİLLİ KÖKÜN RUHU SAADET
 
Bağcılar Belediye Başkan Adayı Mukadder Başeğmez, Saadet Partisi'nin bir millî kökün bir ruhun temsilcisi olduğunu belirterek, "Biz hiçbir zaman zalimlerle el ele tutuşamayız. Çünkü bu zalimler, bugün size dinler arası diyalog projeleri ile gelirler ama yarın fırsatını bulduklarında gırtlağımızı keserler. Ama bu iktidar bitti. Bunu gördükleri için de kamyon kamyon buzdolabı dağıtıyorlar. Ne dağıtırsanız dağıtın artık gidiyorsunuz güle güle. Çünkü benim esnafım kan ağlıyor. Benim insanım sürekli yoksullaşıyor ve artık bu daha fazla devama edemez" dedi. Millî Görüş kadrolarının yerel yönetimleri ilk olarak Bağcılar'da kazandığına işaret eden Başeğemez, "Yiğit düştüğü yerden kalkar. Biz buradan düştük buradan kalkacağız. Söğüt Osmanlı için ne ise, Bağcılar bizim için de aynıdır. Benim adaylığımın açıklandığı gün Bağcılar'da 7.8 şiddetinde deprem oldu. İnşallah hayra vesile olacağız. Halkımızın özlediği güzel hizmetleri yapacağız. Sadece Bağcılar'dan değil, Anadolu'nun dört bir yanından güzel haberler alıyoruz. Artık yeniden Saadet vaktidir" diyerek Bağcılar'ı mutlaka kazanacaklarını söyledi. 
 
CHP’DE İDDİALI
 
Bağcılar’da ziyaret ettiğimiz ve halka sorduğumuz diğer parti ise CHP oldu. Halk CHP adayı Bayram Ali Çeşmeci iyi bir oy alacağını ve Bağcılar’da ciddi anlamda bir çalışma gerçekleştirdiğini kaydediyor. Partililer ise Bağcılar’da CHP iktidarı gerçekleşecek diyor. İlçe Başkanlığı ise seçim çalışmalarını ciddi anlamda yürütüyor.
BAĞCILAR, LOKMAN ÇAĞRICI İLE HAYAT BULDU
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, çalışmalarının bir kısmını İstanbul Times Gazetesi’ne değerlendirdi. Çağrıcı, göreve geldiği günden bu yana ciddi anlamda çalışmalara imza attıklarını kaydetti.
 
ISTANBUL TIMES/HABER MERKEZİ
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, çalışmalarının bir kısmını İstanbul Times Gazetesi’ne değerlendirdi. Çağrıcı, göreve geldiği günden bu yana ciddi anlamda çalışmalara imza attıklarını kaydetti.
  “BAĞCILAR ÇOK DEĞİŞTİ DAHA DA DEĞİŞECEK.”
23 yıldır siyaset yapıyorum hiç kimseyle bir sorunum, tartışmam olmadı diyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “32 yıldır Bağcılar’da yaşıyorum, 23 senedir de siyaset yapıyorum. 8,5 yıl Belediye Başkan Yardımcısı, 1,5 yıldır Belediye Başkanı olarak hizmet ediyorum. Bu süre zarfında hiç tartıştığım kurum kuruluş, insan olmadı. İşte bu güzellikler içerisinde sokaklarında top oynayarak büyüdüğüm, gençliğimin geçtiği Bağcılar’a Belediye Başkanı olmak da nasip oldu. Şimdi de 23 yıllık siyasi hayatımda ilk defa kendim için destek isteyip, caddelere, sokaklara iniyoruz. Gerek belediyede hizmet ettiğim süre içerisinde, gerekse aday adaylığım sürecinde başta Ak Parti Bağcılar ilçe teşkilatına, kadın kollarına, gençlik kollarına ve özellikle kamuoyu yoklamalarında aday adaylığı sürecinde Bağcılar halkının göstermiş olduğu teveccühten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bu teveccühü, bu gururu bu onurun güzelliği ile Bağcılar’da daha iyi bir süreç yaşayacağımıza inanıyorum” dedi.
 “ÖNCE İNSAN”
Yerel yönetimlerle ilgili bilgi aktaran Çağrıcı, “Yerel yönetimler halka en yakın birimlerdir. En zor noktalardır. Eğer yola çıkarken önce insan sloganıyla başlarsanız, dili, dini, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun insana hizmet diye başlarsan, Ak Parti’mizin de felsefesi bu, Bağcılar’da böyle güzel bir sonuç oluşur. Gerek istişare toplantılarımızda gerek halk meclislerimizde özellikle sivil toplum kuruluşları, dernekler, vakıflarla yapılan görüşmelerde alınan eleştiriler, öneriler hepsi harmanlanarak Bağcılar’da bir değişim süreci yaşanıyor. 16 yıldan beri Bağcılar’da hizmet ediyoruz. Allah’a çok şükür ne keşke şunu yapmasaydık dediğimiz hizmetimiz oldu, ne de Bağcılar halkının eleştirdiği, keşke yapılmasaydı dediği hiçbir hizmet olmadı. Bu bizim için çok önemli. Bu istişarenin, birlikte yönetmenin yerel yönetimler mantığının en güzel uygulandığı yerin Bağcılar olduğuna inanıyorum. İlçe teşkilatımız da gittiği her yerde göğsünü gere gere hizmetlerimiz anlattı ve bizleri temsil etti. Biz de onları hizmet süresince en güzel şekilde temsil ettik. Şimdi de bu güzellik içerisinde Bağcılar’da bizler için oy isteyecekler” şeklinde konuştu.
 “BAĞCILAR’DA KÜLTÜR MOZAİĞİ OLUŞTURDUK”
Bağcılar’da kültür mozaiği oluşturduklarını kaydeden Çağrıcı, “Bağcılar insanı bir bütün. Bağcılara bakıldığında farklı bir ilçe. Bünyesinde çok farklılıkları bulunduran bir yer. Türkiye’mizin tüm vilayetlerinden, Bulgaristan’dan, Yunanistan’dan, Bosna Hersek’ten, Kazakistan’dan göç alarak oluşmuş bir yer. Ama iyi bir yönetim sergileyip, bu farklılıklardaki o güzellikleri güzel bir şekilde harmanlayıp, kültür mozaiği oluşturduk. Aslında farklılıklarımızın birer farklılık değil, birer zenginlik olduğunu gösterdik” dedi.
 “SIKINTILARIMIZI TEKER TEKER BİTİRİYORUZ”
Çağrıcı, Bağcılar’ı güllük gülistanlık almadıklarını vurgulayarak, “Bağcılar’ı güllük gülistanlık almadık. Geçmişten çokça bahsedip, zaman harcama değil bugünün değerlendirmesini yapıp, gelecek için ne yapılabilir, hızlı bir süreçte projelerimizi ortaya koyduk. 1992 yılından bu güne kadar alt yapı, üst yapı bir ok problemleri çözdük. Ama hiçbir zaman yeterli bulmuyoruz. Hizmetin en iyisini vermeye devam ediyoruz. En büyük sıkıntılarımız trafik, otopark ve kentsel dönüşüm. İstanbul’un, İzmir’in, Ankara’nın Büyükşehirlerin en büyük problemleri bunlar. Bunlarla alakalı ne tür projeler üretilebilir, hedef ne olabilir bunları düşünmek ve yapmak lazım” dedi.
 “HATAMIZ OLABİLİR AMA ASLA KASTIMIZ OLMADI”
Çağrıcı, hatalarının olabileceğini ancak kasıtlarının olamayacağını ifade ederek, “Geçen iki dönem öncesinde Türkiye’de artık birilerini eleştirerek, karalayarak veya farklı yollar denenerek yapılan siyasetin bittiğini görüyoruz. Özellikle yerel yönetimlerde. Artık halk çok yakından takip ediyor. Yeni projeler, yeni bir vizyon varsa, onu anlatın diyor. Bu da Türkiye’nin demokraside gelmiş olduğu noktayı işaret ediyor. Bizler de insanız; hatamız olabilir ama asla kastımız olmadı. Hiç kimseyi farklı görmedik. Allah bana görevde bulunduğum süreçteki teveccühün fazlasını görevden ayrıldığım sürede de nasip etsin diye hep dua ettim. Bu çok önemli. Bir yerlerde olduğunuzda selam vereniniz çok olur. Ama oradan ayrıldığınızda eğer bu dostluklar baki değilse, bunun hiç anlamı yok” şeklinde konuştu.
“16 OKUL ARAZİSİ KAZANDIRDIK”
Bağcılar’a 16 okul arazisi kazandırdıklarını vurgulayan Çağrıcı, “Bağcılar’daki önceliklerimizin başında eğitim geliyor. Bu konudaki çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. 1,5 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Bu süre içerisinde 16 tane okul arazisini Bağcılar’a kazandırdım. 8 tane hayır sahibinden okul bağışı aldık. Bu konuda tüm gayretimi sonuna kadar devam ettireceğim. Göreve ilk geldiğimde okullarımıza projeksiyon ve bilgisayar aldık. Şimdi kameralı güvenlik sistemlerini kurduk. Hem içerden hem dışarıdan gece görüşlü kameralar yerleştirdik” dedi.  
“GENÇLİK MERKEZİ PROJELERİMİZ HAZIR”
 
Gençlere yönelik projelerinin olduğunu ileri süren Çağrıcı, “Mahalle kütüphanelerimiz vardı, bunları bilgi evleri şeklinde çoğaltıyoruz. 22 mahallede bilgi evlerimizi açacağız. Özellikle çocuklarımız bilgi evlerinde branş derslerinin takviyesinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunma imkanı buluyor. Lise ve üniversite öğrencilerimiz de gençlik merkezlerinde sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulanacak. Bu yıl 2 tane gençlik merkezini faaliyete geçireceğiz. Yüzme havuzuyla, bowling salonuyla, spor salonlarıyla ve dersliklerle gençlik merkezlerini hayata geçirmiş olacağız” dedi.
 
“AĞAÇLAR BİNALARIN BOYLARINI GEÇTİ”
Yeşile büyük önem verdiklerini kaydeden Çağrıcı, “Çevreye ayrı bir önem veriyoruz. Gerek parklarla yeşillendirirken, gerek dikmiş olduğumuz ağaçlarla da Bağcılar’da artık ağaçlar binaların boylarını geçmeye başladı. Bunun yanında bir de meyve bahçeleri oluşturduk. Üzüm ve kiraz bahçeleri oluşturduk. Şimdi de kestane ve kayısı bahçeleri oluşturacağız. Buradaki amacımız yeşillendirirken, mini piknik alanları da oluşturmak istiyoruz. Her mahalleye bir tane meyve bahçesi yapacağız. Meyve bahçelerinde şöminesiyle, ocağıyla, mangalıyla bağ evi yapıyoruz. Mahalle halkı gelip, komşularıyla güzel vakit geçirecekler. Böylelikle unutmuş olduğumuz komşuluk ruhu gelişecek ve birbirimizi tanıyacağız” şeklinde konuştu.
 
“20 BİN NÜFUSA BİR SAĞLIK OCAĞI”
Başkan Çağrıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her mahalleye sağlık ocağı projemiz vardı, bitti. 22 mahallemizde sağlık ocaklarının yapımı bitti ve ikincilerinin yapımına başlandı. Hedefimiz en kısa zamanda 20 bin nüfusa bir sağlık ocağı. Aile hekimliğine geçmeden altyapımızı böylelikle oluşturmuş olacağız. Özürlüler sarayımızda 16 dalda meslek edindirme kursu açtık. Meslek öğrenirken, ürettiklerini satabilecekleri bin metre karelik bir sergi alanları oluşturacağız. Mutlu yuva, huzurlu toplum projesini başlattık. Tabanında ve temelinde psikolojik danışmanlık var. Bağcılar’da uzman psikologlar tarafından sekiz noktada mutlu yuva, huzurlu toplum seminerleri veriyoruz. El emeği, göz nuru çarşımız var. Ev hanımlarımızın el emeğiyle yaptıklarını satabilecekleri bir kültür merkezi yapacağız. Bu merkezde spor salonları, kreş ve meslek edindirme kursları da olacak. Pazar yerleri ile ilgili projelerimiz hazır. Hızlı bir şekilde buna başlayacağız. Sokak pazarlarından kurtulacağız. Altlarına katlı otopark, üzerinde pazar yeri olacak. Aynı zamanda kurban kesim yeri ve afet zamanlarında da kullanılabilecek çok amaçlı bir proje. Her okula bir spor salonu projemiz var. Bu yıl Bağcılar’da 5 tane kapalı spor salonu yaptıracağız. Hayırseverlerimizi de teşvik edip, her okula bir spor salonu yaptırmak istiyoruz. Çocuklarımız spor yaparken, o mahalledeki insanlar beden eğitim öğretmenleri eşliğinde akşam sporları yapabilecekler. MOBESE kameralarını yerleştiriyoruz. Güneşli karakolu bitti, Yüzyıl karakolu da bitmek üzere. “Taktir ve teşekkürünü getir, kitabını al” projemizi gerçekleştirdik. 40 bin çocuğumuz yarı tatilde kitap okuyacak. Avrupa Birliği projeleriyle Bağcılar’a büyük bir açılım getirdik. Üç tane proje birden aldık. Doğalgaz kaynakçılığı ve klima, soğutma ustalığı üzerine iki proje başladı. Diplomalarını aldıkları zaman çalışmaya başlayacaklar. Diğer bir projemiz de göçle gelen kadınlarımızın şehirlere adaptasyonu. Bu çok önemli bir proje ve en kısa zamanda bu projemize de başlamış olacağız. MİYA, 2010 yılında Mahmutbey ve Bağcılar’ın vizyonu olacak. Metro çalışmaları devam ediyor. MİYA bölgesine dört tane otel yapmayı düşünüyorum. Bir tanesi bitti, diğerlerini de 2010 yılına kadar bitirmeyi hedefliyoruz.Bağcılar’da sanayi arsası, parselleri artık yok. Bağcılar’da sanayi imarlardan kalktı. Bağcılar’da konut yapılaşmasının yanında iş merkezleri, alışveriş merkezleri, kültür merkezleri, kongre merkezleri ile İstanbul’un en güzel bölgesi olacak” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner169