banner175

İstanbul'da, Mart Ayında,Vergi Gelirleri Yüzde 52,5 Düştü

​​​​​​​İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’a ilişkin mali istatistiklerin değerlendirildiği Nisan 2020 Mali İstatistikler İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı. Türkiye’deki toplam vergi gelirlerinin yüzde 44,7’sinin toplandığı İstanbul’da, vergi gelirleri Mart ayında, Şubat ayına göre yüzde 52,5 azaldı. Özel tüketim vergisinin genel bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 34, vergi gelirleri içindeki payı ise yüzde 37 olurken, en yüksek vergi artışı yüzde 52 ile tütün mamüllerinde yaşandı. Türkiye’deki Kurumlar Vergisi mükelleflerinin yüzde 37,9’unun yer aldığı İstanbul’da, son bir yılda, gelir ve kurumlar vergisi mükellefi sayısı arttı.

Hüseyin Çetiner
Hüseyin Çetiner
17 Nisan 2020 Cuma 16:21
İstanbul'da, Mart Ayında,Vergi Gelirleri Yüzde 52,5 Düştü
banner171

TOPLAM VERGİ GELİRLERİNİN YÜZDE 44,7’Sİ İSTANBUL’DAN
 

İstanbul’da, 2020 yılının ilk 3 ayında toplanan vergi hasılatı, Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan toplam vergi gelirinin yüzde 44,7’sini oluşturdu. İstanbul’da toplam 78,8 milyar TL vergi toplanırken, Merkezi Yönetim Bütçesindeki toplam vergi hasılatı, 176 milyar TL oldu.

İstanbul Times Haber Merkezi / Hüseyin Çetiner 


VERGİ GELİRLERİ ŞUBAT AYINA GÖRE YÜZDE 52,5 DÜŞTÜ
 

Genel bütçe gelirleri kapsamında, İstanbul’da Mart ayındaki vergi geliri Şubat ayına göre yüzde 52,5 oranında azalarak 15,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan vergi gelirlerindeki azalma ise yüzde 48,5 oldu. 2019 yılında ise Mart ayında Şubat ayına göre hem İstanbul hem de Merkezi Yönetim vergi gelirlerinde yüzde 29 azalış gözlenmişti.


ÖZEL TÜKETİM VERGİLERİNDE EN YÜKSEK ARTIŞ, TÜTÜN MAMÜLLERİNDE
 

İstanbul’da, Mart ayında, özel tüketim vergisinin genel bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 34, vergi gelirleri içindeki payı ise yüzde 37 oldu. Özel tüketim vergileri içinde bir önceki aya göre, en yüksek artış yüzde 52 ile tütün mamullerinde yaşanırken, kolalı gazozlar kaleminde yüzde 49,4 oranında düşüş gözlendi. Türkiye’de ise Mart ayında, özel tüketim vergisinin genel bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 30 iken, vergi gelirleri içindeki payı yüzde 36 olarak gerçekleşti.


GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ ARTTI
 

İstanbul’da, gelir vergisi mükellefi sayısı son bir yılda yüzde 3,2; kurumlar vergisi mükellefi sayısı yüzde 5,5 artarken, Gayri Menkul Sermaye İradı faal mükellef sayısı yüzde 1,1 oranında azaldı. Mart ayı itibariyle 1 milyon 982 bin 541 gelir vergisi, 864 bin 999 kurumlar vergisi mükellefi bulunuyor. KDV faal mükellefi sayısı ise 2 milyon 787 bin 303 olarak kaydedildi. Gayri Menkul Sermaye İradı faal mükellef sayısı 732 bin 720, basit usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefi sayısı ise 789 bin 110 oldu.


KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN YÜZDE 37,9’U İSTANBUL’DA
 

Türkiye’deki Kurumlar Vergisi mükelleflerinin yüzde 37,9’u İstanbul’da faaliyetlerini sürdürüyor. Mart ayı verilerine göre ülkemizdeki Katma Değer Vergisi faal mükelleflerinin yüzde 29,5’i, gelir vergisi mükelleflerinin yüzde 26’sı, Gayri Menkul Sermaye İradı mükelleflerinin ise yüzde 35,6’sının İstanbul’da yer alıyor.

Periyodik olarak yayımlanan İstanbul Ekonomi Bülteni 2020 Nisan Mali İstatistikler, Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine dayanılarak hazırlandı.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169