banner175
Ben bir Türküm dinim, cismin uludur.
Sinem, özüm ateş doludur.
İnsan olan vatanının kuludur.
Türk evladı evde durmaz, giderim. Mısraları ile başlayan Mehmet Emin YURDAKUL`un 1899 yılında yayınlanan TÜRKÇE şiirleri ile birlikte Mustafa Kemal ATATÜRK bakın Osmanlı da olanları nasıl görüyor.
“Biz millet fikirlerini uygulamada çok gecikmiş ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz. Bunun zararlarını fazla faaliyetle telafiye çalışmalıyız. Çünkü tarih, hadiseler ve müşahadeler, insanlar ve milletler arasında, hep milletin hâkim olduğunu göstermiştir.
Özellikle bizim milletimiz, milletini ihmal edişinin çok acı cezalarını çekmiştir. Osmanlı İmparatorluğundaki çok çeşitli toplumlar hep milli inançlara sarılarak, milliyetçilik idealinin kuvvetiyle kendilerini kurtardılar. Biz ne olduğumuzu, onlardan ayrı ve onlara yabancı bir millet olduğumuzu, sopa ile içlerinden kovulunca anladık. Kuvvetimizin zayıfladığı anda bizi hor ve hakir gördüler. Anladık ki, kabahatimiz kendimizi unutmuş olduğumuzmuş.”
Bugüne geldiğimizde ise hiçbir fark göremiyorum. Çünkü TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ yönetmeye talip olanlara baktığımızda “TÜRK” kelimesini, kavramını, milli ve milliyetçi, vatansever, birleştirici duruşunu yok etmek için elinden geleni yaptıklarını hep birlikte görmekteyiz.
Bunu düşmanın yapmasını anlarım. Fakat içimizde bizden biri gibi görünüp, dolaşan ve hatta yönetmeye talip olanlar o kadar çoğalmış ki; insanın sorası geliyor? Siz TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ yönetmeye mi talipsiniz yoksa TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ yok etmek için “DÜŞMANA ALET OLMUŞ BEYİNSİZLER” misiniz? Bu soruyu sormaktaki maksadım Mustafa KEMAL ATATÜRK`ün bir açıklamasında bakın ne diyor;
“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri eğitimin sınırları ne olursa olsun, ilk önce ve her şeyden önce TÜRKİYE`nin bağımsızlığına, kendi benliğine, milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gerektiğini öğretmelidir.
Dünyada milletlerarası duruma göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevi unsurlara sahip olmayan kişilere ve bu nitelikte kişilerden oluşmayan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur” Demektedir. Van`dan Diyarbakır`dan Trakya`ya, Karadeniz`den Akdeniz`e kadar yurdumuzun her köşesindeki memleket evlatlarını “HEP AYNI CEVHERİN DAMARLARI” olarak vasıflandıran ATATÜRK, ırk, mezhep ve sınıf ayrılıklarını körükleyenlere karşı çıkmış; milli birlik ve bütünlüğü sarsmağa çalışanların “DÜŞMANA ALET OLMUŞ BEYİNSİZLER” dışında kimseyi etkileri altına alamayacaklarını söylemiştir. Tarih potasında kaynaşmış, birlikte sevinmiş, birlikte ağlamış insanları ırk ve mezhep kavgalarını körükleyerek birbirine düşürmek İHANETTİR.
Türkiye`de “TÜRKİYE HAKLARI” değil, bir millet vardır. Milletimizi kendi içinden bölmeye yönelik, bütün didinmelerin boğulmaya mahkûm olduğunu belirten ATATÜRK`e göre:
“Türk milleti kendinin ve memleketin yüksek menfaatlerinin alehine çalışmak isteyen bozguncu, vatansız ve milliyetsiz beyinsizlerin saçmalamalarındaki gizli ve kirli emelleri anlamayacak bir topluluk değildir.”
Mustafa Kemal ATATÜRK sanki bugünleri görmüş gibi siyaset yapan bütün partiler ve kurumlar içinde sanki “DÜŞMANA ALET OLMUŞ BEYİNSİZLER” gibi kişiler dolmuş ve açık açık ihanet etmek için ben daha iyi “TÜRK” TARİH SAHNESİNDEN VE ÜLKESİNDEN SİLMEYE ADAYIM der gibi sidik yarışındalar.
Son söz Mustafa KEMAL ATATÜRK bakın ne diyor;
“Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak evvela bizim kendi benliğimize ve milliyetimize bu hürmeti hissen, fikren, fiilen, bütün ef`al ve hareketlerimizle gösterelim; bilelim ki milli benliğini bulamayan milletler başka milletlerin avıdır.” (1923)
Bugün avcılar her yeri sarmış, içimize sirayet etmiş hatta bizi yönetiyor ve yönetmeye adaylar çoğalmış, azınlığın çoğunluğa hükmetmesini mahkûm etmiş, mezhep ve ırk ayrımcılığı ile vakıf ve cemaatlerle yok oluşa gidiyoruz farkında mısınız?
Sevgi ve saygılarımla TÜRK MİLLİ BİRLİK VE BAĞIMSIZLIĞIMIZI sağlayacak liderlere kavuşmak dileğiyle ATATÜRK GENÇLİĞİ – ata mirası ulus – murat akbaş
Kaynakça: Düşünce Eserleri Dizisi – Atatürk`ün Millet ve Milliyetçilik Anlayışı M.E.B – Yusuf SARIAY
İstanbul Times / Murat Akbaş / 13 Temmuz 2019
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HALİT KARAAHMETOĞLU 2019-07-13 20:49:11

Eline sağlık Atatürk düşüncelerini çok güzel yazıya döktüğün için teşekkürler Murat bey kalemine kuvvet

banner186

banner169