banner175
CHP'lier AK Parti'ye oy verdi !

Başkan Şükrü GENÇ’e baskı yapılmıştı…

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, "CHP’ye sekiz yıl önce üye yapılmış birisi geliyor,' ben CHP’sine hiç oy vermedim, AK Parti’ye verdim' diyor"...

Gazetemiz Haber Müdürü Nurettin Koç, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz’i makamında ziyaret etti. Ve çok çarpıcı iddiaları, tüzük kurultayı ve kongre süreci ile olmaması gereken belediye faaliyetlerini, yelpazesi geniş tespit ve değerlendirmelerini de içeren gerçekten çok ilginç bir röportaja daha imzasını attı. 

İşte o çarpıcı röportaj… 

>      Sayın başkan bu göreve ne zaman atandınız?

-1Mayıs emekçi bayramında,12 Haziran 2011 genel seçimlerine 38 gün kala genel merkezimiz tarafından Sarıyer CHP ilçe başkanı olarak atandım. 

>      Seçim sürecinin yoğun atmosferi içerisinde nasıl bir ilçe devraldınız?

-Göreve geldiğimizde ilçe binasında bir tadilat vardı. İnsanlar binanın içerisine giremiyorlardı. Seçim beş yılda bir yapılıyor ama tadilat her zaman yapılabilir. İlk olarak ilgili firma yetkilisini hemen çağırdım.İki gün içerisinde binanın dış cephesindeki iskeleleri indirmesini söyledim. Sağ olsunlar talebe uydular ve burayı kullanılabilir hale getirdik. Seçimden sonra eksik kalan tadilatları yeni yönetim olarak kendi imkanlarımızla tamamladık.İlçemiz seçime 38 gün kalmasına rağmen seçim atmosferine girememiş o heyecanı yakalayamamıştı. Bizler göreve gelir gelmez Sarıyer’de seçim heyecanı doruk yaptı. 

>     Bu konuda başka neler söyleyeceksiniz?

-Yaklaşık 7-8 yıldır örgüt toplantıları yapılmıyordu. Örgüt toplantılarının yapılmasını eski yönetimden talep ediyorduk ama arkadaşlar bundan imtina ediyorlardı. Üyelerimiz arasında diyalog eksikliği vardı. Hatta aynı mahallede oturan üyelerimiz dahi birbirlerini tanımıyorlardı. Bu iletişimsizliği ortadan kaldırmak zorundaydık ve örgüt toplantılarını başlattık. Sarıyer ilçesi olarak 2004, 2007, 2009 seçimlerinin sonuçlarını örgüt olarak birlikte masaya yatıramadık. Ama biz 2011 yılı genel seçim sonuçlarını örgüt toplantısı yaparak değerlendirdik arkadaşlarla. Tespitlerimiz doğrultusunda da tedbirlerimizi aldık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

>      Göreve geldiğinizde CHP’sine kayıtlı kaç üyeniz vardı Sarıyer’de?

-Partimize kayıtlı 4700 civarında üyemiz vardı. Bugün itibariyle 6000’e yakın üyemiz oldu. Yasal engeli olmayan herkes CHP’ye üye olabilir artık. Genel Merkezimizde 5 adet üye kayıt karavanımız mevcut. Onlardan bir tanesi de Sarıyer’de. Beş dakikada üye yapılıyor. Artık CHP’ye üye olamıyorum devri, mantığı ve algısı ortadan kalktı. 

>      Şimdiye kadar yapılan üyelerin sağlıklı üye olduğunu düşünüyor musunuz?

- Üyelerin bir kısmının sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Çok ilginç şeyler yaşıyorum çünkü bu konuda. 

>      Örnek verebilir misiniz?

-CHP’ye sekiz yıl önce üye yapılmış birisi geliyor, ben CHP’sine hiç oy vermedim, AK Parti’ye verdim diyor. Bir yüzyıl daha yaşasam yine de vermeyi düşünmüyorum diyor. Neden üye oldunuz peki? Partimize, amacınız ne? diye soruyorum. Mahalleden yapmışlar diyor. Olması gerekenler üye olamamış ama olmaması gerekenler üye yapılmış yani. 

>     Neden? Böyle yapılmış olabilir?

-İlçe kongresini kazanmaya yönelik üyeler, delegeler yapıldığını düşünüyorum, küçük olsun benim olsun anlayışıyla. 

>      İlçe kongresi ne zaman yapılacak?

-Genel Merkez olarak Kasım ayında tüzük kurultayımız var. Tüzüğümüz değişecek. Çok daha demokratik, çok daha özgürlükçü bir tüzük hazırlanıyor şu anda. Taslağı bize gönderdiler. Biz de taslağın üzerinde çalışmalar yaparak önerilerde bulunacağız. Mahalle delege seçimlerimizin Aralık ayı gibi olacağını, ilçe kongremizin de Şubat-Mart aylarına sarkacağını düşünüyorum.Yeri gelmişken tüzük kurultayından sonra kesin olmamakla birlikte, tüm üyeliklerin sıfırlanıp, tekrar sağlıklı üyelerin yapılabilme ihtimali de var. 

>      Siz geçen kongrede ilçe başkanlığı için aday olmuştunuz. Ama adaylıktan çekilmiştiniz neden?

-Evet kongrede adaydım. Belediye başkanımız Şükrü Genç’te beni destekliyordu. Başkanımızın da teşvikiyle adaylık sürecine dahil olmuştum zaten. Genel Merkez yönetimin tasarrufuyla, baskısıyla adaylıktan geri çekilmek zorunda kalmıştım. 

>     Bu çok önemli bir iddia bunu açabilir misiniz?

- Şu an isim vermem doğru olmaz. O dönemde partimizin genel merkez yönetiminde aktif olan bazıları gerek Sarıyer Belediye başkanımız Sayın Şükrü GENÇ’e, gerekse bazı yerlere talimatlar vererek, eski ilçe yönetiminin devamını istediklerini, o doğrultuda sonuç almak istediklerini söylemişlerdi. O nedenle belediye başkanımızda desteğini çekmişti benden. Kongrede oy kullanacak delegelerin nasıl yazıldığı ise herkes tarafından biliniyordu. Örneğin, Çamlıtepe (Derbent) Mahallesinin 7 delegesi var, 6 tanesinin soy ismi aynı. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu bu işlerin hepsinin bilincinde ve bu ve benzeri tüm sorunlar çözülecek. 

>     Peki siz delege listelerini oluştururken nasıl bir yöntem izleyeceksiniz?

-Biz mahallelere sandığı koyacağız. Mesela, x mahallede 400 tane üyemiz var. O üyelerimizi toplayacağız delege olmak isteyen arkadaşlar var mı diye soracağız. Olması gerekenler noktasında bizim de önerilerimiz olacak. O mahallede 20 tane delegemiz varsa bu partiye yıllarca emek vermiş,   3-5 ismi bir takım değerler, kıstaslar çerçevesinde önereceğiz. Onlar dışındakiler içinde sandığı koyacağız ve demokratik yöntemle delege listesini belirleyeceğiz. Genel başkanımızın kesin sözü var. Bizimde Sarıyer’e sözümüz var. Mahallelerde bütün üyelerin katılımı ile delege seçimi sandık konularak yapılacak. CHP de artık her şey ön seçimle olacak. 

>     Belediyenin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?

-Yapılan güzel hizmetler var. Semt evleri, alt yapı, sosyal hizmetler konusunda güzel çalışmalar yapılıyor. Maalesef bu hizmetleri örgütsel anlamda halka anlatamıyoruz. Çalışmalarınızı iyi pazarlamak zorundasınız. Bunu da CHP örgütü yapacaktır. Sarıyer de örgütümüz yeni yeni toparlanıyor.Önümüzdeki süreçte belediyemizin çalışmalarını ev ev sokak, sokak anlatacağız.Belediye yönetimimizle, bizden önce ilçe örgütümüz arasında bir kopukluk yaşanmış geçmiş dönemde. O iletişimsizlik kısmen devam ediyor ama biz onu gidereceğiz. Birbirimize güdümlü değil de birbirimize uyumlu çalışma yöntemiyle bu durumu aşacağız. 

>     Olmasa iyi olurdu dediğiniz belediye faaliyetleri var mı?

- Belediyemiz tarafından Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında eski İstinye tersanesi diye ifade edilen yerde organize edilen konserlere harcanan masrafları ben ‘Mehmet Deniz’ olarak gereksiz buluyorum. İftar çadırları yöntemini de ilkel buluyorum. O harcamalarla partimizin anlayışını, özümüzü yansıtacak modern projeler üretilmeli ve hayata geçirilmeli. CHP’li Sarıyer belediyesi halkın belediyesi ama aynı zamanda CHP’sinin de bir dünya görüşü, bir duruşu var. Onu farklı ve çağdaş projelerle insanlarımıza yansıtabilmeliyiz. Önceliklerimiz daha farklı olabilir. 

>      CHP’nin bir dünya görüşü, bir duruşu var dediniz. Bu anlamda partiyi temsil noktasında Belediyede görev yapan başkan yardımcıları için neler düşünüyorsunuz?

-Bu açıdan değerlendirdiğimizde kısmen olmak üzere bir iki başkan yardımcısı hariç, diğerlerinin maalesef dünya görüşleri, yaşam tarzları bizim değerlerimizle örtüşmüyor. Ama başkanımız sanırım bunu zamanla düzeltecektir. Kendisinin değerler konusunda güçlü bir duruşu olan kişi olduğunu biliyorum. 

>      Yerel basını sağlıklı buluyor musunuz? Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

-Maalesef yerel basın bizler gibi çok zor ekonomik şartlarda ayakta durabiliyor. Bu şartlarda bağımsız haber yapmakta doğrusunu isterseniz her kesin harcı değil. Biri bir tarafı, biri diğerini, öteki de bir başka tarafı destekliyor. Dönemsel tarafsal değişmeler de oluyor. Kendilerine göre kaygıları olabilir ama genellikle yansıyan durum böyle ne yazık ki. Ama her şeye rağmen özgür, objektif haber yapan arkadaşlarımda var. Onları en zor olanı yapabildikleri için kutluyorum. 

>      Sayın başkan eklemek istediğiniz bir husus var mı?

-Ben, CHP’sine, değerlerine sahip çıkmak, ön plana çıkarmak zorundayım. Sarıyer’de CHP’sinin %50’ye varan oy potansiyeli var. Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy’de olduğu gibi CHP’si kalıcı ve marka olmalı burada. Doğru kararlar, doğru yaklaşımlarla ve organize çalışmalarla Sarıyer’de seçim kazanmak değil seçim kaybetmek daha zordur aslında. Biz arkadaşlarımızla bu inancı taşıyor ve bu bilinçle gece, gündüz, hafta sonu demeden çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Pazar günleri bu ilçe de üç arkadaşımız görev yapıyor. Seçimden sonra çalışmalarımız hızla artan oranda sürüyor ve 2014 yerel seçimlerini mutlaka kazanacağız.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner169