banner175

"Mutlu İken Söz Verme, Üzgün İsen Cevap Verme, Öfkeliysende Sakın Karar Verme, Yoksa Üzende Sen Olursun Üzülende ..!"

Başvekil’e arzuhalimdir,
 
Son dönemlerde bankaların faiz reklamlarını ayağa düşürmeleri karşısında hayretler içinde kalıyorum.İşte günlük 3 lira ödersen 6 bin lira ,6 lira ödersen 12 bin lira kredi denilerek çok basit ödemelerle büyük meblağlı paralara kavuşabilirsiniz imajı veriliyor.Oysa ALLAH’ın azını da çoğunu da haram kıldığı faiz’e bulaşan birinin gün yüzü görmesi ve rahat bir lokma ekmek yemesi görülmemiştir.
 
Muhterem Başvekilim,
 
Sigara’nın her türlü reklamı yasak.Kapalı yerlerde kullanılması yasak ancak zararları ondan daha kötü olan FAİZ’in her türlü reklamı serbest.ALLAH kur’an da defalarca FAİZ’in kötü tesirlerine karşın yasaklandığını bize bildiriyor.Peygamber efendimiz de veda hutbesinde FAİZ ile
 ilgili şöyle buyuruyor; 
Peygamber efendimiz de veda hutbesinde   
Ashâbım!

Kimin yanında bir emânet varsa, onu sâhibine versin .
Fâizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Fakat aldığınız borcun aslını ödemek gerekir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle bundan böyle fâizcilik yasaktır.
Câhiliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz de Abdülmuttalib'in oğlu amcam Abbas'ın fâiz alacağıdır” diyor.

Kuranda faiz ile alakali tahmini 7 ayet geçiyor

2:275 -
Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.
 
2:276 -
Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.
 
2:278 -
Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.
 
2:279 -
Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.
 
3:130 -
Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.
 
4:161 -
Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.
 
30:39 -
İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.
 
 
 
 

Kur’an ayetleri ve sünnet ile sabit olduğu üzere FAİZ’in her çeşidinin kaldırıldığı ayan beyan ortada iken HİÇBİR kurum ve kuruluş Bankaların sorumsuzca yaptıkları tehlikeli reklamlara dur demiyor.
 
BDDK.başta olmak üzere bir çok kurum her vatandaşı FAİZ ci yapmak için çaba sarf eden bankalara artık dur demelidir.
 
Bir iktisatçı,bir esnaf ve bir basın mensubu olarak toplumun üzerinde bıraktığı kötü tesirlerine şahit olduğum FAİZ’in olumsuz tesirlerinin beyaz kadın ticareti ve sigara’dan daha kötü olduğunu her şekilde ispatlarım.
 
Sigara içen birisi birinci derece de kendisine,ikinci derecede ise yakınında sigara içtiği kişiye zarar veriyorken FAİZ’in zararları ise beşikten mezara kadar her canlıya dokunuyor.Buna hayvanat alemi de dahil.
 
Aslında akla mantığa insanlığa ve İslamiyet’e göre Kur’an’ın yasakladığı FAİZ’i bir an önce terk etmek her Müslüman üzerine FARZ’dır.
 
Ancak yıllardır bu melanetle iç içe yaşayan bir toplumun ZİHNİ bir inkılap olmadığı sürece insanlığın baş belası olan FAİZ melanetinden kolay sıyrılması biraz zor görünüyor.
 
Bugün dünyanın en gelişmiş ekonomileri içinde olan ABD.nin finansal bir kriz yaşamasının en önemli nedeni hiç şüphe yok ki FAİZ’ dir. Bu örnek Yunanistan ve Avrupa ülkelerinin yaşadığı ekonomik krizde de kendini gösterdi.
 
Ülkeler,devletler,şehirler,ilçeler,aileler ve kişiler rahat ve helal bir nefes almak istiyorlarsa bir an önce TÖVBE istiğfar edip ALLAH’a ve resulüne savaş ilan etmek olan FAİZ almak ve vermek fiiline devam etmelerini bir FELAKET olarak görüyorum.
 
Basit bir örnek vermek gerekirse 1985 yılından bu yana ülkemizin yaptığı yaklaşık olarak 43 milyar dolarlık özelleştirmenin bedeli sadece bir yıllık FAİZ’ lerimize ancak yetiyorsa burada ciddi ve fahiş bir hata var demektir.
 
Muhterem Başvekilim,
 
Ülkemizde sigaranın reklamı ve kapalı yerlerde içilmesi yasak iken neden FAİZ’ cilerin öğrencileri bile teşvik ettiği FAİZ’ in kötü sonuçlarından dolayı reklam yasağı gelmiyor ? Bu durumu anayabilmiş değilim.En son üç dört yıldır bankalar bizden faiz alın verin sizi CENNET’e göndereceğiz demedikleri kalıyor adeta.
 
FAİZ’in kötü sonuçları nedeni ile tarih sahnesinde silinen veya büyük yara alan ülkemizdeki birkaç firmayı sayarak canlı örnek verip bu babı kapatmak istiyorum.
 
İhlas Finans Kurumu,Süzer Holding (Kent Bank) Ege Bank,Yahya Murat Demirel,Uzan Grubu,Halis Toprak,Pamukbank,Adabank ve binlerce firma’nın FAİZ melanetine kurban gitmediğini iddia edecek bir babayiğit varsa beri gelsin diyorum.
 
İlmi ve ve dini olarak Faiz'in neden HARAM olduğunu "FAİZ Karşısında Alimlerin ve Zalimlerin Tutumu"isimli henüz basılmamış eserimde bütün detayları ile anlattım.Ancak Toplumun kitap okumayı bıraktığı için bu eserin basımını yapamadım henüz.


Hüseyin ÇETİNER / İstanbul Times Gazetesi
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MUHSİN 2011-09-01 17:25:30

HÜSEYİN BEY ALLAH KALEMİNİZE ZEVAL VERMESİ BURADA YAZDIKLARINIZ BASİT ŞEYLER DEĞİL.BENİM BİRAZ KREDİ KARTI BORCUM BARDI HEMEN ÖDEYİP BU BANKALARDAN KURTULMAYA ÇALIŞACAĞIM BEN...

Avatar
Ayşe 2011-09-01 18:45:14

Ben de kredi kartı kullnaıcısıyım yakamı kaptırmışım bir türlü FAİZ belasından kurtulamıyorum...Duam var kurtulursam bir daha bulaşmayacğım diye.Sizde bana dua edin kurtulayaım lütfen..

Avatar
Cumali 2011-09-02 08:43:15

Hüseyin bey ne olur bu konu hakkında sık sık yazılar kaleme alın.Belki Başvekilin dikkatine çeker de sanki FAİZ çok sıradan bir iş miş gibi her an Televizyonda beynimize FAİZ reklamı pompalıyorlar.Yazık Faiz alıp vermek dünyanıun en berbat işidir..Zaten yazınızda AYET VE HADİSLER VAR BUNLAR bu melanetten kaçmamız için yeterli bence...

Avatar
Muhsin 2011-09-03 16:29:13

Hüseyin Bey çok güzel bir konuya parmak basmıişsınız tebrik ederim sizi.Allah bu tür hayırlı işlerinizde önğünüzü açsın diyorum.

Avatar
Füsün 2011-09-03 22:42:55

Hüseyin bey merhaba,ben islamiyetin neden FAİZ'e bu kadar karşı olduğunu kredi kartı Faizi altında ezilene kadar bilmiyordum.Şu ab her ay dünya kadar ğara ödüyorum ama borcum nerede ise hep aynı.Bu faizciler bir şekilde sanki aldıpımız parayı veya yaptığımız harcamaların bedelini ödemeyecekmişiz gibi hareket ediyorlar ama bir seferde bulaştığımız zaman kurtuluş zor oluyor...

Avatar
Melek 2011-09-04 17:31:18

Toplum olarak ALLAh ve resulünün yasakladığı işleri yaparak bri yere varacağımızı düşünüyoruz ama sizinde yazdığınız gibi bu mümkün değil.Para kazanıyıruz ama bereketi yok çünkü ALLAH'a Savaş açılarak kazanılan bir paradan hayır gelmez....Elnize sağlık Hüseyin bey.Gazetenize abone olmak için ne yapmam gerekir acaba ?

Avatar
hüeyin koç 2011-09-07 09:24:49

Adaşım kalemine kuvvet iyi bir konuyu dile getirmişsin inşallah yetkililer bu konuya bir çözüm üretir.yazmaya devam selamlar.

Avatar
BERHAN AKBAŞ 2011-09-12 11:28:48

ATEŞ İLE BARUT
Aslında güzel bir konuya değinmişsiniz kaleminize sağlık,biraz daha temele ayrıntılı inmiş olsaydınız. Ateşle barut yan yana durmaz istemeden birbirilerine bulaşırlar.Hem müsade edeceksin,yetmedi verilen müsadeyle mücadele edeceksin yok böyle bir yaşam biçimi anlayışı.Müsade edenlerin Allah nezlinde vebalı kullanandan daha ağırdır.Hem hamd olsun diyecekler birde şeytanla işbirliği yapıp Faiz illetini daha azgın hale getireceksin pes doğrusu...
Şeytanda Meleklerin hocasıydı,çok basit bir emire itaat etmedi kibiri yüzünden malum ne haldeyiz.İblis gibi Allaha inanan ve kibirleşmiş sıfatlarıyla Allahın ayetlerini ayaklara altına alan,yok sayan anlayıç mekanizması umarım inşallah yakın gelecekte aklederler ve hidayet boyutlarında karar alırlar.Faiz ve buna benzer haram kültürlerini insanlara bulaşması engellerler.

banner169