banner196

Hz. Âdem (as), yeryüzünde ilk insan ve ilk peygamber olup, bütün insanların babası'dır (atasıdır). Dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen topraklar, melekler tarafından su ile çamur yapılıp insan şekline koyuldu. Mekke ile Taif arasında 40 yıl yatıp salsal (yani pişmiş gibi kurudu.

Önce Hz Muhammed aleyhisselamın nuru alnına kondu. Sonra Muharrem ayının onuncu günü ruh verildi. O gün Cuma idi. Her şey ismi ve faydası ile kendisine öğretildi. Boyu ve yaşı kesin olarak bildirilmemiştir. Allah’ü Teâlâ’nın emri ile bütün melekler, Âdem’e secde etti, ama İblis (şeytan) kibirlenip, bu emre karşı geldi ve secde etmedi : “Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem'e secde edin, demiştik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, böylece kâfirlerden oldu.”Âdem’e ruh verilmesi Muharrem ayının onuncu gününe denk getirilmiş olması, Aşure’nin anlam ve önemini ortaya koyduğu gibi İslam’ın kutsal saydığı gün ve ayların dünya kurulduğundan bu yana var olduğu anlaşılıyor. Muharrem ayı, içerisinde müstesna günlerden biri olan Aşure, muharrem ayının onuncu günüdür. İsmini Arapça on manasına gelen "aşera" kelimesinden almıştır. Dilimizde, bugün pişirilip dağıtılan tatlıya ad olarak "aşure" şeklinde telaffuzu yaygındır. Tarihte bugün, insanlık ve İslam tarihi açısından önem taşıyan bazı olaylar meydana gelmiştir. Rivayetlere göre Hz. İbrahim aşure günü dünyaya gelmiş, Hz. Musa ve kavmi Firavun'un zulmünden bugünde kurtulmuş, Hz. Nuh'un gemisi Cûdi dağına aşure günü oturmuştur

Hz. Âdem 40 yaşında Firdevs adındaki Cennet'e götürüldü. Cennete de yahut daha önce Mekke dışında uyurken, sol kaburga kemiğinden Hz. Havva yaratıldı. Allahü teala onları birbirine nikâh etti. Yasak edilen ağaçtan unutarak ve İblis'in oyununa gelerek önce Havva, sonra Âdem aleyhisselam yedikleri için Cennetten çıkarıldılar. Âdem aleyhisselam Hindistan'da Seylan (Ceylon) adasına, Havva ise Cidde'ye indirildi. 200 sene ağlayıp yalvardıktan sonra, tövbe ve duaları kabul olup, hacca gitmesi emr olundu: “Sonra Rabbi onu seçkin kıldı; tevbesini kabul etti ve doğru yola yöneltti”2

Arafat ovasında Havva ile buluştu. Kâbe’yi inşa etti. Hz. Âdem her sene hac yapardı. Arafat meydanında veya başka meydanda, kıyamete kadar gelecek çocukları belinden zerreler halinde çıkarıldı. “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” diye soruldu. Hepsi “Evet” dedi. Sonra hepsi zerreler haline gelip, beline girdiler. Yahut belinden yalnız kendi çocukları çıktı. Sonra Şam'a geldiler. Burada çocukları oldu. Neslinden 40.000 kişiyi gördü. 1500 yaşında iken çocuklarına peygamber oldu. Çocukları çeşitli dillerde konuştu. Cebrail aleyhisselam 12 kere geldi. Oruç, her gün bir vakit namaz ve gusül abdesti emredildi. Kendisine kitap verilip, fizik, kimya, tıp, eczacılık, matematik bilgileri öğretildi. Süryani, İbrani ve Arabî diller ile kerpiç üstüne çok kitap yazıldı. Bir rivayete göre 2000 yaşında iken Cuma günü vefat etti. Hz. Havva 40 sene sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs’te veya Mina da Mescid-i Hif'de veya Arafat'da olduğuna dair rivayetler vardır.

Allahü teala Kur'an-ı Kerimde mealen buyuruyor ki: “Allah nezdinde İsa'nın durumu, Âdem’in durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona “OL !” dedi ve oluverdi”3 Burada değinilen durum, Hz. İsa'nın ve Hz. Âdem’in babasız dünyaya gelmeleridir. Peygamberimiz Muhammed (s.a.s.) Hz. Âdem hakkında:  “Allah’ü Teâlâ Âdem’i (aleyhisselam) yeryüzünün her tarafından aldırdığı topraktan yarattı.

Bu sebeple zürriyetinden siyah, beyaz, esmer, kırmızı renkte olanlar olduğu gibi, bazıları da bu renklerin arasındadır. Bazısı yumuşak, bazısı sert, bazısı halis ve temiz oldu”buyurmuştur. Velhasıl-ı kelam Âdem’i olmak gelişi güzel bir başlık değildir. Âdem’i olmak için 5 temel prensibe sıkı sıkıya bağlanmak gerekmektedir. Bu 5 temel prensip aynı zamanda Muhammed’i olmaya götürür.

Hz. Âdem 5 şeyi ile bahtiyar olmuştur: 

1) Hatasını itiraf etmek

2) Pişmanlık duymak

3) Nefsini kötülemek

4) Tövbeye devam etmek

5) Rahmetten ümidini kesmemek

 

Yukarıda zikir ettiğimiz beş temel prensibin karşısında 5 şeytani haslet durmaktadır. O şeytani hasletlere müptela olanlar ise derinliği beli olmayan, ateşi insanlar ve taşlar olan cehennem ateşine götürür. Rabbim bu hastalığa yakalananlardan eylemesin…


İblis de 5 şeyden bedbaht olmuştur: 

1) Günahını ikrar (saklamadan söylemek) etmemek

2) Pişmanlık duymamak

3) Kendini kötülememek

4) Kendini kötülemeyip azgınlığını Allahü Teâlâ’ya nispet etmek

5) Rahmetten ümidini kesmek 

İstanbul Times Haber / Hekimoğlu Süleyman Özcan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner169